ЗМІНИ В ФОРМІ ОТРИМАННЯ СУБСИДІЇ НА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ

На апаратній нараді голова Глухівської райдержадміністрації Вікторія СОКОЛ підняла важливе питання про отримання житлових субсидій населенням Глухівського району

Начальник управління соціального захисту населення Глухівської районної державної адміністрації Ольга ДУДКІНА дала роз’яснення щодо основних змін до порядку призначення житлових субсидій, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1176 «Деякі питання надання житлових субсидій населенню в грошовій формі» та від 6 лютого 2019 р. № 62 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесені зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, якими передбачено дві моделі монетизації субсидії на житлово-комунальні послуги. 

Перша модель – гроші на рахунки  організації, надавача житлово-комунальних послуг в «Ощадбанку», із якого списуватимуться суми комунальних платежів, нараховані субсидіантам, друга модель – сума субсидії готівкою на руки безпосередньо субсидіантам.

Відповідно до першої моделі особам, які звернуться за субсидією з початку поточного року, будуть відкриті в «Ощадбанку» особисті кабінети, куди буде надаватись інформація від Мінсоцполітики про нараховану суму субсидії та від організацій, надавачів житлово-комунальних послуг про суми  нарахованих комунальних платежів. По пріорітетності (спочатку оплата послуг теплопостачання, спожитого газу природного, електроенергії) будуть списуватись суми вартості спожитих послуг з того особистого кабінету (з того рахунку), який відкритий на кожного одержувача субсидії та прив»язаний до мобільного телефону. Потім «Ощадбанк» буде розсилати повідомлення кожному субсидіанту, скільки і за який вид послуг треба заплатити, якщо вартість спожитих послуг не покривається субсидією. В кінці опалювального періоду 2018-2019 років, сума субсидії, що не використана субсидіантом, буде перерахована йому на особистий рахунок в «Ощадбанку», що відкривається без його звернення, та використана ним на власний розсуд.

Уже в березні цього року, паралельно з першою моделлю, стартує друга модель монетизації субсидій, а саме «живі» гроші для розрахунків за комунальні послуги вплачуватимуться безпосередньо одержувачам субсидії.

Друга модель монетизації субсидій поширюється на тих осіб, кому призначено субсидію з 2018 року і її дія охоплює певний період 2019 року. Такі субсидіанти отримають у березні готівку для оплати комунальних платіжок за лютий 2019 року. Відповідно, у квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні – за квітневу комуналку.

Сума субсидії на всі види послуг (загальна сума субсидії) таким («старим») субсидіантам буде перерахована грошовим переказом через державний Ощадбанк, а пенсіонерам виплатить її Пенсійний фонд одночасно з пенсією.

 Для отримання грошового переказу необхідно буде звернутися до найближчого відділення «Ощадбанку» і надати паспорт та ідентифікаційний код. Одночасно з виплатою грошового переказу кожному одержувачу субсидії буде відкрито персональний банківський рахунок, на який перераховуватиметься сума субсидії у квітні та травні.

Пенсіонери, які отримують пенсійні виплати через інші банки, відповідно зможуть зняти свою субсидію безпосередньо у банкоматі цього банку. Тим, у кого немає пенсійної картки, субсидію разом з пенсією доставить Укрпошта.

Для прикладу. Якщо сім’я отримує щомісяця від держави субсидію у розмірі 1600 гривень, а платіжка за газ у лютому прийде на 1100 гривень, 500 гривень  залишиться їй на власні потреби або для оплати рахунку, скажімо, за воду чи електроенергію. Тобто, суть нового механізму полягає у тому, що домогосподарство отримуватиме підтримку від держави у вигляді субсидії готівкою і далі зможе самостійно розраховуватися за спожиті послуги, а зекономлені кошти використати на свій розсуд. Таким чином, таке поняття як обов’язковий платіж скасовується.

Таким чином, Урядом буде здійснено пілотування паралельно двох моделей монетизації, та за результатами аналізу їх ефективності прийматиметься рішення щодо впровадження однієї з них з травня 2019 року.