Районна газета

Глухівський відділ Сумського лабораторного центру інформує

Оновлено 08.07.2020

ЩЕ РАЗ ПРО БОТУЛІЗМ!

На лікуванні в реанімаційному відділенні КНП «Глухівська міська лікарня» з 08.07.2020 року  знаходится  хворий  гр. Д з підозрою на ботулізм. В анамнезі захворювання є факт вживання постраждалим засоленої та засушеної риби домашнього приготування. Для встановлення заключного діагнозу проводяться  дослідження сиворотки крові на білих мишах в ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини.Водночас, ботулізму в більшості випадків можна уникнути, дотримуючись простих правил.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м'яса, риби, рідше - овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в'ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Перші симптоми захворювання начастіше виникають через 6-36 годин після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 години) або значно підзіше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Симптоми ботулізму: порушення близького зору: ви не можете читати текст, але добре бачите предмети, сильно виражена сухість у роті, важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає) підвищена стомлюваність, м’язова слабкість, запаморочення, короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім - стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп), ураження м’язів шиї та кінцівок.

Симптоми ботулізму найчастіше з'являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з'являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує "сітка або туман" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м'язів. Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря. Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби.

Усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків - введення ботулінічного антитоксину.

Щоб вберегтися від ботулізму уникайте споживання: в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби; м'ясних та грибних консерв; консервів домашнього виробництва; якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином, якщо сумніваєтесь в якості продуктів.


ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ В СПЕКОТНУ ПОГОДУ

Про що необхідно пам’ятати у спекотну погоду?

Пийте воду і стежте за тиском.

У спекотну погоду варто уникати перегрівання і додаткових навантажень. Треба бути уважними людям, які мають серцево-судинні, хронічні або системні захворювання, такі як цукровий діабет або ожиріння, адже перегрівання створює додаткове навантаження на організм.

Для таких людей важливо контролювати артеріальний тиск та пульс і мати постійний доступ до питної води. Норма води, яку слід випивати у спеку, індивідуальна, тому варто орієнтуватися на власне самопочуття, а не на обсяг рідини. До того ж, кількість води, якої потребує організм, залежить від харчування: наприклад, фрукти та овочі вже містять багато рідини.

Обережним із надмірною кількістю води слід бути людям із серцевою недостатністю, схильним до набряків. Людям із цими та іншими хронічними захворюваннями потрібно дотримуватися рекомендацій лікарів і завжди мати при собі необхідні ліки.

Чим втамувати спрагу?

Воду краще пити меншими порціями, але частіше, щоб уникнути тривалих періодів без рідини, що може призвести до зневоднення.

Традиційні компоти теж гарний спосіб втамувати спрагу. Фруктові соки, які зазвичай містять багато цукру, навіть свіжовичавлені, краще розводити водою. Також можна вживати фруктові напої, наприклад, заливати дрібно нарізані фрукти або ягоди окропом, а потім додавати лід, лимон та м’яту.

Чаї та кава у спеку можуть стати в пригоді як напої, що тонізують, адже спека підсилює відчуття втоми. Хоча з чаями і кавою слід бути обережнішим – такі напої зневоднюють організм. Знову ж таки, стежте як реагує саме ваш організм.

Від алкоголю краще взагалі відмовитися, оскільки його вплив спотворює відчуття і людина може непомітно для себе перегрітися або пропустити зневоднення.

Рекомендації здорового харчування особливо актуальні у спеку.

Не менше половини денного раціону мають становити фрукти та овочі. Краще, щоб переважали саме овочі, тому що в них велика концентрація мікроелементів, вітамінів і менше цукрів.

У найспекотніший час доби – з 10 до 16 години – краще уникати прямих сонячних променів і проводити час в тіні або у приміщенні, що провітрюється.

Одяг краще обирати легкий, з натуральних матеріалів і не забувати про капелюх, частіше провітрювати приміщення, а вдома чи в офісі використовувати зволожувачі повітря.

Небезпеку в спекотну погоду несуть кондиціонери, а саме різкі перепади температури, коли людина з розпеченої вулиці заходить у холодне приміщення. Не встановлюйте дуже низькі температури, уникайте перепадів більше ніж 10 градусів.

Воду можна не лише пити.

Час від часу доречно змочувати обличчя, шию, ліктьові згини та під колінними суглобами – там проходять судини, і це допомагає охолодити організм.

Дітям добре проводити спеку біля водойм, обов`язково під наглядом дорослих, або частіше приймати душ.

Режим дня важливий як ніколи – спека і без того втомлює організм, тому намагайтеся добре висипатися і уникайте навантажень – на роботі або в спорті. Фізичну активність на свіжому повітрі (наприклад, біг) краще обмежити ранковими та вечірніми годинами, або взагалі замінити на плавання. Не забувайте брати із собою воду, якщо займаєтеся спортом більш ніж 20-30 хв, і стежте за пульсом.


НЕБЕЗПЕКА БОТУЛІЗМУ НА ЧАСІ

За 2019 рік в Україні зафіксовано 56 випадків захворювання на ботулізм, постраждало 63 особи, з них чотири випадки летальні.

Ботулізм – важке токсикоінфекційне захворювання. Збудник ботулізму дуже поширений в природі і тривалий час може бути присутнім у ґрунті. Джерелами збудника інфекції є теплокровні тварини, деякі прісноводні риби, ракоподібні, а також сама людина, з екскрементами якого паличка ботулізму виділяється в навколишнє середовище і перетворюється в спори. Спори здатні тривалий час зберігатися в ґрунті, воді або мулі. Потрапивши з грунту або води на харчові продукти, наприклад овочі, зерно, м'ясо, збудник в умовах відсутності кисню починає активно розмножуватися. Найчастіше розмноження відбувається в консервованих продуктах (так як відсутній кисень), при цьому виділяється токсин (ботулотоксин), що є сильною отрутою й не руйнується шлунковим соком. Ботулотоксин в звичайних умовах навколишнього середовища зберігається до одного року, а в консервованих продуктах - протягом декількох років. Він стійкий у кислому середовищі, витримує великі концентрації кухонної солі й не руйнується в присутності спецій, але руйнується під дією високої температури.

Зазвичай захворювання виникає в результаті попадання в організм продуктів харчування, води або аерозолів, заражених ботулотоксином. В даний час найчастіше зустрічаються випадки захворювання, пов'язані з вживанням солоної, в’яленої, копченої риби та консервів домашнього приготування. Без використання сучасних методів лікування ботулізму летальний результат становить до 30-60 %. Смерть настає внаслідок паралічу дихальної мускулатури і дихальної недостатності. Імунітет після перенесеного захворювання не розвивається, тобто людина може захворіти повторно.

Найнебезпечніше:

- консервовані продукти домашнього приготування (особливо з м’яса, риби, грибів);

-  копчена, в’ялена не патрана риба (особливо річкова);

-  м’ясні продукти домашнього виготовлення, такі як ковбаса, шинка (особливо придбані на стихійних ринках);

-  «бомбажні» консервовані продукти;

-  всі продукти сумнівної якості.

 Однак, підлість присутності палички ботулізму в тому, що частіше візуально заражений продукт не відрізняється від безпечного продукту.

При перших ознаках захворювання – зверніться до лікаря! Не займайтеся самолікуванням!


 

СКАЗ – ЦЕ СМЕРТЕЛЬНО!

Якщо Вас укусила дика або домашня тварина - негайно зверніться до лікаря для вирішення питання про необхідність призначення курсу щеплень проти сказу! Жоден лікар не призначить Вам щеплення безпідставно. Тільки своєчасно проведений лікувально-профілактичний курс щеплень може попередити захворювання сказом.

Минулого року в Сумській області з приводу укусів тварин за медичною допомогою звернулось 2403 особи, а курс щеплень був призначений лише 843 особам (35%).

Останні випадки смерті людей від сказу в Україні були зафіксовані після укусів саме домашніми тваринами, які згодом загинули – один чоловік був покусаний сусідською собакою, інша жінка – власним цуценям. Люди не звертались за медичною допомогою а ні після укусів, а ні після загибелі тварин.

Восени 2018 року в області була проведена кампанія з щеплення диких м’ясоїдних тварин проти сказу. І це принесло свої результати. Так в 2018 році зареєстрований 81 випадок сказу серед тварин, а за 5 місяців 2019 року – 13 випадків.

Але, про щеплення домашніх тварин повинні подбати їх власники!

Що необхідно знати кожному, щоб попередити захворювання на сказ:

- При укусах домашніми або дикими тваринами треба промити рану під проточною водою з милом. Краї рани обробити 5% настойкою йоду або 70% спиртом. Коли кровотеча з рани незначна, то не треба поспішати її зупиняти. Разом з кров’ю з рани видаляється і вірус сказу.

- Після укусу необхідно негайно звернутись до лікаря для вирішення питання про призначення курсу щеплень проти сказу. Тільки своєчасно проведений лікувально-профілактичний курс щеплень може попередити захворювання сказом.

- За домашньою твариною, яка покусала людину і зовні залишається здоровою, необхідно встановити 10-ти денний ветеринарний нагляд.

- Не можна знімати шкуру з підозрілої тварини (часто буває, що шкуру знімають з хворих на сказ лисиць).

- Своєчасно повідомляйте спеціалістам служби ветеринарної медицини про хворих тварин, про трупи загиблих тварин, про випадки заходу в населений пункт лисиці, у якої відсутній страх перед людиною (основна ознака сказу).

- Пам’ятайте, що домашніх та свійських тварин необхідно щорічно щеплювати проти сказу!

- Стережіться безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до Вас підійти!

Подумайте, чи хотіли б Ви опинитись жертвою вірусу сказу? Та дійте!

Зволікання може коштувати життя!


Про стан захворюваності населення району на грип та інші ГРВІ в епідемічний сезон 2018 – 2019 рр.

За даними Центру громадського здоров'я показник захворюваності на грип та ГРВІ по Україні становить 508,5 на 100 тисяч населення, що на 2,0% менше епідемічного порогу. Порівняно з минулим тижнем рівень захворюваності серед дорослих та дітей до 17 років збільшився на 12,5% та 8,5% відповідно. В Україні спостерігається низька інтенсивність епідемічної активності грипу та ГРВІ, відзначається спорадичне географічне поширення грипу. При лабораторному дослідженні в 22,6% випадків отримані позитивні результати на грип (виділяються віруси грипу типу А).

Зареєстрований один летальний випадок від риновірусної інфекції.

Риновірусна інфекція (заразний нежить) – гостре вірусне захворювання дихальних шляхів, що перебігає з переважним ураженням слизової оболонки порожнини носа. Джерелом інфекції є хвора людина. Механізм передачі — повітряно-крапельний (переважно внаслідок чхання, коли вірус може поширюватися від джерела інфекції одразу на 4—5 м). Часто – приєднання бактеріальної інфекції. Міри профілактики, як і при всіх респіраторних вірусних інфекціях: провітрювання приміщень, прання предметів догляду; носіння марлевих пов’язок; щоденний огляд дітей в колективах.

По Сумській області показник захворюваності (сумарно грип та ГРВІ) складає 525,9 на 100 тис. населення, що на  27,4%  більше  минулотижневого та більше порогового рівня на 4,4% (пороговий рівень становить 503,8 на 100 тис.населення). Перевищення порогового рівня зареєстровано в Путивльському, Роменському, Охтирському, Лебединському та Тростянецькому районах. Найвища інтенсивність епідемічного процесу ГРВІ  серед дітей в віковій групі від 0 до 4 років. При лабораторному дослідженні в одному зразку виявлено грип А, також виділялись віруси парагрипу, риновіруси та аденовіруси.

Летальних випадків від грипу та ГРВІ по області не було.

По Глухівському району показник захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) за 49 тиждень епідеміологічного моніторингу зменшився в порівнянні з минулим тижнем, і не перевищує середньообласний показник.

Рівень захворюваності становить 336,9 на 100 тис. населення, що нижче порогового рівня (пороговий рівень – 355,48 на 100 тис.нас.).

За тиждень звернулось за медичною допомогою з приводу захворювання – 76 осіб, з них 67 дітей віком до 17 років або 88,2% від загальної кількості хворих. Питома вага школярів від кількості хворих дітей  становить – 64,1%.

За 49 тиждень випадків грипу та грипоподібних захворювань не зареєстровано (48 тиждень – 0 випадків).

Летальних випадків від грипу та ГРВІ не було.


Радіаційний фон на території міста Глухова та Глухівського району

(середній показник за листопад 2018 року)

 Радіаційний фон – радіоактивне випромінювання, чия поява на Землі зумовлена дією природних і техногенних джерел, в умовах якого постійно перебуває людина. Життя на Землі виникло й розвивається в умовах радіоактивного опромінення якого неможливо уникнути.

Природний радіаційний фон складається з космічної радіації, випромінювання природних радіоактивних речовин, що присутні у ґрунті, і випромінювання тих радіоактивних речовин (також природних), що потрапляють до нашого в організму із повітрям, їжею, водою. Земними джерелами випромінювань є понад 60 природних радіонуклідів, з них 11 мають періоди напіврозпаду від 107 до 1015 років. Вони в значних кількостях наявні в гірських породах (природний щебінь, граніт, пісковик та ін.), мінералах (глини, глинисті сланці та ін.), а тому зрозуміло, що рівні земної радіації неоднакові для різних місць земної кулі і залежать від концентрації радіонуклідів у тій чи іншій ділянці земної кори.

За результатами досліджень харчових продуктів, питної води та об’єктів зовнішнього середовища (вода відкритих водойм, будівельні матеріали, деревина тощо) територія Глухівського району є радіаційно безпечною.

На території Глухівського району природній радіаційний фон (потужність поглиненої в повітрі дози гама - випромінювання) протягом останніх років складає 0,08-0,12 мкЗв/год, що не перевищує природного фону для території України (0,08-0,16 мкЗв/год).

Моніторингові заміри радіаційного фону постійно проводяться в одному і тому ж місці в один і той же час для достовірності результатів. За проведеними замірами потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання вираховується середній показник за місяць.

Радіаційний фон за листопад – 0,11 мкЗв/год.

Рівень у 0,3 мкЗв/год вважається припустимим. Зазвичай у приміщенні радіаційний фон вище, ніж зовні. Звичайний радіаційний фон, який супроводжує людей у повсякденному житті – 0,22 мкЗв/год.


Епідемічна ситуація із кору та заходи профілактики

За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, за останній тиждень на кір захворіло на 35% більше, ніж минулого тижня. З початку року всього захворіло 38 108 людей (14 609 дорослих і 23 499 дітей), а від ускладнень кору померло 15 (4 дорослих і 11 дітей).

По Сумській області на кір захворіло цього року 287 осіб (200 дорослих та 87 дітей). У тому числі на минулому тижні зареєстровано 7 хворих (м. Суми – 3, Шостинський район – 2, Тростянецький район – 1, Краснопільський район – 1). Найбільша кількість хворих відмічається у м. Суми, Конотопському, Лебединському, Роменському та Краснопільському районах.

По місту Глухову протягом 2018 року зареєстрований 1 випадок захворювання на кір дорослої людини.

Кір – небезпечне вірусне захворювання:

Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.

Джерелом інфекції може бути тільки хвора людина.

Передача інфекції відбувається повітряно-крапельним шляхом.

Вірус кору небезпечний тим, що ускладнення після хвороби можуть бути небезпечнішими за саму недугу.

Єдиним шляхом профілактики кору та запобігання ускладнень від нього лишається проведення дітям профілактичних щеплень, внаслідок чого і виробляється імунітет до хвороби.

Особи, які були щеплені, можуть захворіти лише в легкій формі без серйозних ускладнень.

Радимо не зволікати, а захистити себе і своїх дітей від небезпечної недуги!


Стійкість до антибіотиків – чому це небезпечно?!

12 - 18 листопада 2018 р. - Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків.

Стійкість до антибіотиків (антибіотикорезистентність) сьогодні є однією із найбільш серйозних загроз для здоров’я людства, наголошує Всесвітня організація охорони здоров’я.

Стійкість до антибіотиків розвивається, коли внаслідок їх застосування змінюються бактерії, які стають нечутливими до антибіотиків. Тобто антибіотикорезистентність розвивається у бактерій, а не у людей чи тварин.

Неправильне використання антибіотиків людьми призводить до того, що лікування бактеріальних інфекційних захворювань (пневмонії, туберкульозу тощо) стає важчим: період госпіталізації стає довшим, зростає кількість смертельних випадків від інфекційних хвороб.

Про антибіотики в цифрах:

25% ліків, які купуються в аптеках – антибіотики;

люди витрачають на антибіотики 15 мільярдів гривень щороку;

половина куплених антибіотиків вживається не за призначенням;

70% з цієї половини лікували грип, ГРВІ, де антибіотик не діє.

Стійкості мікробів до антибіотиків може запобігти кожен із нас:

1. Не займайтесь самолікуванням. Приймайте лише ті антибіотики, які призначив лікар.

2. Не переривайте лікування. Завжди завершуйте курс антибіотиків, навіть якщо вам стало краще.

3. Не продовжуйте курс лікування без відома лікаря. Ніколи не використовуйте антибіотики, які залишилися після курсу прийому.

4. Не консультуйте друзів, родичів, знайомих та не призначайте їм лікування. Ніколи не діліться антибіотиками з іншими.

5. Запобігайте інфекції. Дотримуйте правил особистої гігієни, уникайте контакту із хворими людьми і вчасно робіть щеплення.

У ВООЗ наголошують, що навіть у випадку розробки нових препаратів, серйозна загроза антибіотикорезистентності залишиться, якщо не зміниться поведінка кожного з нас!


 В Україні – випадок сибірки!

П’ятеро людей, які брали участь у забитті худоби в селі Міняйлівка Одеської області, госпіталізовано зі специфічними симптомами захворювання шкіри. За результатами лабораторних досліджень, здійснених референс-лабораторією Центру громадського здоров’я МОЗ України, в одного хворого підтверджено захворювання на сибірку (шкірна форма, що лікується антибіотиками і не становить такої небезпеки, як легенева форма). Також отримано позитивний результат дослідження м’яса забитої тварини та ґрунту на подвір’ї, де було забито хвору тварину. Захворювання локалізовано в межах одного села, де із 30 вересня 2018 р. запроваджено карантин. Медики щоденно здійснюють обходи домівок для контролю стану здоров’я людей, які контактували із хворими тваринами чи вживали м’ясо забитої худоби.

В України реєструються поодинокі випадки сибірки: 2003 рік – Харківська область - 1 випадок, 2004 рік – Чернівецька область – 3 випадки, 2008 рік – Миколаївська область – 1 випадок, 2012 рік – Черкаська область – 1 випадок. Щороку збудник сибірки виділяється із об’єктів довкілля.

На території Глухівського району захворювання людей на сибірку не реєструвалось більше 50 років.

Сибірка - особливо небезпечна гостра інфекційна хвороба з групи бактеріальних зооантропонозів, спричиняється спороносною паличкою сибірки, перебігає залежно від місця проникнення збудника, у шкірній - 98% або генералізованій (кишковій, легеневій, септичній) формі - 2%. Поза організмом людини та тварини палички сибірки можуть утворювати спори. У грунті та інших об'єктах зовнішнього середовища спори можуть десятиріччями зберігати свої біологічні властивості.

Резервуаром збудника сибірки є грунт. Зараження тварин відбувається, в основному, двома шляхами – аліментарним (через забруднені корми) або трансмісивним (через укус сліпнями, мухою-жигалкою та іншими кровосисними комахами). Хворі на сибірку тварини є заразливими на протязі всього періоду хвороби, виділяючи збудника у зовнішнє середовище з сечею, фекаліями, молоком. Після їх загибелі заразними є всі органи і тканини, в тому числі шкури, вовна, кістки, роги, копита, кров. Найбільш сприйнятливими до сибірки є корови, кози, вівці, буйволи, верблюди, коні, віслюки і травоїдні дикі тварини, менш сприйнятливі свині. Собаки, кішки, промислові тварини (норки), дикі хижі тварини хворіють на сибірку рідко, при умові масивного їх інфікування.

Основними джерелами збудника сибірки для людини є хворі, загиблі від сибірки сільськогосподарські або промислові тварини, а факторами передачі - м'ясопродукти і сировина (молоко, шкіра, шерсть, кістки тощо), отримані від цих тварин при їх вимушеному забої.

Шляхи передавання інфекції: контактний — через пошкоджену (навіть мікротравмами) шкіру або слизові оболонки під час догляду за хворими тваринами; під час обробки туш, зняття шкури і поховання трупів загиблих тварин; із зараженим спорами сибірки ґрунтом під час земляних робіт; аліментарний — через приготування і вживання їжі із м’яса, отриманого від хворих тварин; аерогенний (повітряно-пиловий) — шляхом інгаляції спор; трансмісивний — через укуси комах (ґедзів, мух, комарів). Від людини до людини захворювання не передається.

Якщо лікування розпочинається вчасно, хворі одужують. У рідкісних випадках перебіг хвороби ускладнюється кишковою, легеневою або септичною формами. Захворювання має важкий перебіг і може призвести до смерті хворого.

Поради з профілактики інфікування сибіркою:

 • купувати м’ясо та м’ясопродукти лише в місцях, де якість продуктів контролюють;
 • люди, які переробляють та реалізують м’ясо, м’ясопродукти чи будь-яку тваринницьку сировину, зобов’язані дотримуватися гігієнічних норм, щоб убезпечити себе та інших;
 • виконання ветеринарно-санітарних правил під час догляду за тваринами;
 • забій домашньої худоби лише з дозволу ветпрацівників;
 • упорядковане захоронення трупів тварин;
 • ветеринарний контроль хутряної та шкіряної сировини;
 • контроль захворюваності тварин;
 • знищення заражених трупів тварин;
 • щеплення тварин проти сибірки;
 • отримання особами, які мали контакт із хворими тваринами або сировиною від хворих тварин, екстреної профілактики антибіотиками.

28 вересня - Всесвітній день боротьби зі сказом

28 вересня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі сказом. Метою заходів, присвячених цій події, є привернення уваги людства на проблематику розповсюдження цієї небезпечної хвороби, як серед людей, так і тварин. Адже за даними ВООЗ сказ зареєструється в 113 країнах світу та входить до першої п’ятірки хвороб, спільних для людини і тварин.

Сказ невиліковна смертельна інфекційна хвороба.

Захворюваність на сказ належить до природно-вогнищевих особливо небезпечних інфекцій, на які хворіють всі види диких хижих тварин, домашніх (особливо собаки і коти), сільськогосподарських тварин та люди.

Передається вірус людині під час укусу або контакту із слиною хворої тварини. У разі вчасного звернення постраждалого до лікувальної установи проводиться щеплення антирабічною вакциною, яка попереджає захворювання і рятує життя. У разі несвоєчасного проведення вакцинації після укусу інфікованої тварини, хвороба закінчується смертю.

В країнах Західної Європи захворюваність людей на сказ практично ліквідована завдяки проведенню комплексу профілактичних протиепізоотичних заходів :

- щорічної пероральної вакцинації диких хижих тварин;

- проведення обліку та профілактичних щеплень домашніх тварин (в першу чергу собак і котів);

- проведення профілактичних щеплень сільськогосподарських тварин (ВРХ, МРХ, свиней, коней та ін.).

В Україні на значних територіях реєструються захворювання на сказ тварин, а в останні роки реєструються окремі випадки захворювання на сказ людей.

Територія Сумської області за своїми кліматично-географічними умовами сприяє розвитку та розповсюдженню диких хижих тварин, які є джерелом та переносниками вірусу сказу, особливо лисиці.

Епізоотична ситуація із сказу в області залишається неблагополучною: за 6 місяців поточного року зареєстровано 45 випадків сказу серед тварин в 15 населених пунктах 9-ти районів області. Серед захворілих тварин – лисиць – 15, собак – 12, котів – 15, сільськогосподарських тварин - 3 . При цьому із 27 собак і котів - 6 бродячі і 21 домашні (дворові), з яких 18 не щеплені.

Ускладнює ситуацію зростання в населених пунктах кількості безпритульних собак і котів, неповне охоплення профілактичними щепленнями свійських тварин, порушення правил утримання їх власниками. У зв’язку з погіршенням епізоотичної ситуації зі сказу збільшилася загроза виникнення і поширення цієї інфекції серед населення.

Єдиним ефективним засобом попередження сказу є щеплення.

Якщо Вас укусила тварина або її слина потрапила на Вашу шкіру чи слизові оболонки, головне – швидко промити рану (подряпину) водою з милом, краї обробити йодом або 70% спиртом, накласти стерильну пов’язку і звернутися до травмпункту. Єдиним захистом від хвороби є щеплення. Необхідною умовою є з’ясування ім’я та адреси господаря тварини. Це необхідно для того, щоб ветеринар міг спостерігати за станом тварини протягом 10 діб від моменту укусу.

З метою запобігання захворюванню на сказ серед населення необхідно дотримуватися головних правил:

 1. Уникати контактів з безпритульними і дикими тваринами. Звертати особливу увагу дітей на небезпеку таких контактів.
 2. Своєчасно здійснювати щеплення домашнім тваринам.
 3. За найменшої підозри на захворювання серед тварин – повідомляти органи ветеринарної медицини.
 4. Негайно звернутися до лікаря після контакту (укусу або ослинення) з підозрілою твариною, оскільки при проявах клінічних ознак врятувати хворого не вдається.
 5. Тільки вчасно і кваліфіковано проведена первинна хірургічна обробка ран та вакцинація проти сказу можуть вберегти потерпілих людей від смертельних наслідків.

Профілактика отруєння грибами

Гриби доволі специфічний продукт, що містить значну кількість азотистих речовин, у тому числі білків, жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР), мінеральні речовини (зокрема фосфор). До їхнього вмісту входить клітковина, хітин, який майже не перетравлюється в шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважаються «важкою» їжею.

Вживання грибів не рекомендоване вагітним, жінкам, які годують грудьми та людям похилого віку. Не варто годувати грибами чи стравами з них дітей до 12 років.

Збирання грибів - не лише відпочинок, а й напружена праця, під час якої потрібно бути зосередженим та уважним. Аналіз випадків отруєнь грибами в Україні свідчить, що більшість отруєнь обумовлені вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки.

Протягом 2018 року на території м. Глухова випадків отруєнь грибами не зареєстровано.

Як уникнути отруєння грибами:

 1. Відмовтеся від споживання дикорослих грибів. Замініть їх грибами, що вирощують штучно, підлягають контролю.
 2. Не купуйте гриби на стихійних ринках.
 3. Не купуйте мариновані гриби домашнього виготовлення.
 4. Уважно оглядайте гриби. Якщо у вас виникають найменші сумніви – відмовтеся від споживання грибів.
 5. Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишаючи його поряд з іншими.
 6. Не беріть занадто молоді чи старі гриби. Їх легко переплутати з отруйними.
 7. Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій. Гриби вбирають в себе отруйні речовини, в тому числі важкі метали.
 8. Не збирайте гриби в посушливу погоду. У цей час гриб пересихає, віддаючи воду і збільшуючи концентрацію токсинів.
 9. Ніколи не куштуйте сирі гриби.
 10. Вдома ще раз ретельно перевірте гриби. Усі сумнівні слід викинути.
 11. Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.
 12. Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хвилин.
 13. Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Основними ознаками отруєння грибами є наступні:

 • Нудота
 • Блювота
 • Різкий біль в животі
 • Діарея
 • Запаморочення
 • Підвищення температури тіла
 • Зниження пульсу
 • Задуха
 • Судоми
 • Відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги)
 • Поява галюцинацій та марення

За наявності будь якого з наведених симптомів негайно зверніться до лікаря!


Радіаційний фон по території міста Глухова та Глухівського району

(середній показник за серпень 2018 року)

Радіаційний фон – радіоактивне випромінювання, чия поява на Землі зумовлена дією природних і техногенних джерел, в умовах якого постійно перебуває людина. Життя на Землі виникло й розвивається в умовах радіоактивного опромінення якого неможливо уникнути.

За результатами досліджень харчових продуктів, питної води та об’єктів зовнішнього середовища (вода відкритих водойм, будівельні матеріали, деревина тощо) територія міста Глухова та Глухівського району є радіаційно безпечною.

На території Глухівського району природній радіаційний фон (потужність поглиненої в повітрі дози гама - випромінювання) протягом останніх років складає 0,08-0,12 мкЗв/год, що не перевищує природного фону для території України (0,08-0,16 мкЗв/год).

Моніторингові заміри радіаційного фону постійно проводяться в одному і тому ж місці в один і той же час для достовірності результатів. За проведеними замірами потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання вираховується середній показник за місяць. Рівень у 0,3 мкЗв/год вважається припустимим.

Радіаційний фон за серпень – 0,11 мкЗв/год.

Завідуюча Глухівського відділу Сумського лабораторного центру МОЗ України  Марина Матвієнко


Епідемічна ситуація із кору та заходи профілактики

В Україні продовжується епідемічний підйом захворюваності на кір, який пов’язаний із низьким охопленням профілактичними щепленнями дітей та циклічністю захворювання. За оперативною інформацією станом на 12.04.2018 року у Сумській області зафіксовано 26 випадків кору. В Україні на кір захворіло 10682 осіб. Здебільшого хворіють діти. Вісім хворих померли від ускладнень (шестеро дітей та двоє дорослих).

По місту Глухову на минулому тижні зареєстрований 1 випадок захворювання на кір дорослої людини!

Кір – небезпечне вірусне захворювання. Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.

Джерелом інфекції може бути тільки хвора людина. Найбільш заразливий хворий в катаральний період і в перший день появи висипу. З 3-го дня висипань контагіозність різко знижується, а після 4-го дня від початку висипань хворого вважають не заразним.

Передача інфекції відбувається повітряно-крапельним шляхом. При кашлі, чханні вірус кору виділяється в зовнішнє середовище і може поширюватися на значні відстані - в сусідні кімнати і навіть на інші поверхи.

Інкубаційний період в середньому 8-10 днів, може подовжуватися до 17 днів.

Вірус кору небезпечний тим, що ускладнення після хвороби можуть бути небезпечнішими за саму недугу. Інфекція сильно понижує імунітет і організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Ускладнення можуть торкнутись і дихальної системи — це пневмонія, бронхіт. Також часто після перенесення вірусу може виникнути запалення середнього вуха, часто це трапляється у маленьких дітей. Кір наносить відбиток і на нервову систему, в деяких випадках може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).

Єдиним шляхом профілактики кору та запобігання ускладнень від нього лишається проведення дітям профілактичних щеплень, внаслідок чого і виробляється імунітет до хвороби.

Особи, які були щеплені, можуть захворіти лише в легкій формі без серйозних ускладнень. Ті, хто не мав щеплень, при контакті з хворим інфікуються  з вірогідністю не менш ніж 90%, а кожен двадцятий, хто не мав щеплення і захворів може отримати тяжкі порушення здоров’я на все життя.

При отриманні 2 щеплень проти кору, згідно календаря, в 12 місяців та 6 років формується стійкий імунітет. Якщо дитина пропустила першу чи другу дозу вакцини за графіком, необхідно звернутись до медичного закладу і отримати щеплення якомога швидше. Дорослим, які не були вакциновані проти кору, також рекомендується зробити щеплення.

Радимо не зволікати, а захистити себе і своїх дітей від небезпечної недуги!

Завідуюча Глухівського відділу Сумського лабораторного центру МОЗ України Марина Матвієнко


Стан водопостачання населення

Після повітря вода є другим за значенням компонентом, необхідним для життя. Про важливість води свідчить той факт, що її вміст у різних органах і тканинах людського організму становить 70-90%. Споживання чистої води забезпечує нормальну роботу всіх внутрішніх органів людського організму.

Щороку при вживанні забрудненої води на нашій планеті помирає близько 3 млн. осіб. В країнах Європейського регіону 120 млн. чол. не мають можливості використовувати безпечну в епідеміологічному відношенні воду. Забруднення води може привести до катастрофічних епідемій. Ось чому потрібно зробити все, щоб якісна вода потрапляла до споживача.

Нашому регіону пощастило – ми маємо можливість споживати воду із артезіанських свердловини захищеного водного горизонту, воду, яка відповідає вимогам нормативних актів по показниках бактеріологічної, хімічної, токсикологічної та радіаційної безпеки. Таким чином, артезіанські свердловини є джерелами водопостачання першого порядку вибору, воду яких необхідно захищати від забруднення в ході подачі її до споживача.

На території Глухівського району більше 10 років не реєструються спалахи інфекційних хвороб, пов’язані із вживанням забрудненої води.

Глухівським міськрайонним відділом ДУ «Сумський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» постійно проводиться моніторинг якості питної води населених пунктів району.

Так, у 2017 році досліджено 929 проб питної води систем централізованого водопостачання за показниками бактеріологічної безпеки, з них 67 проб (7,2%) не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», що менше показника в середньому по області. Відхилення реєструються при відборі проб з водорозбірних пристроїв водогону.

Мікробіологічний контроль питної дає змогу дати об'єктивну оцінку дотримання санітарно-гігієнічного та технологічного режиму видобутку води, її транспортування та постачання до населення. Це можливість оцінити епідеміологічну безпеку кожного водогону, кожного джерела водопостачання.

Так, наявність бактерій групи кишкових паличок говорить про наявність можливого джерела забруднення питної води на тому чи іншому етапі її постачання населенню, про необхідність вивчення санітарно - технічного стану водопровідних споруд, мереж та водорозбірних пристроїв, про необхідність вжиття відповідних заходів щодо ліквідації виявлених проблем. Про це негайно сповіщаються власники водогонів.

При цьому патогенна мікрофлора із води на території Глухівського району не виділялась!

Проблемним питанням є споживання ґрунтових вод, тобто використання децентралізованих джерел водопостачання – шахтних та трубчатих колодязів, каптажів (як громадських, так і індивідуальних).

Вода із децентралізованих джерел має не стабільні показники якості води за бактеріологічними показниками - від 25 до 50% досліджених проб не відповідають нормативним вимогам. А головне, грунтові води мають високий рівень нітратного забруднення. Від 60% до 80% проб води, що відбираються щороку забруднені нітратами. При цьому вміст нітратів коливається від 60 до 900 мг/куб.дм. (при нормі – 50 мг/куб.дм.).

Як відомо, нітрати несуть для здоров’я людини велику небезпеку, як хімічні сполуки, яким притаманні мутагенність і канцерогенна дія.

Особливо небезпечні нітрати для дітей до 3-х років, у яких при вживанні такої води виникає метгемоглобінемія. Метгемоглобінемія обумовлена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканини (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю та може закінчитися летально.

Глухівський міськрайонний відділ ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України» запрошує батьків в нашу санітарно – гігієнічну лабораторію для визначення вмісту нітратів у воді Вашого колодязя (для цього достатньо 0,5 л води).

Якщо у Вашій питній воді вміст нітратів перевищує допустиму норму (50 мг/куб.дм), не використовуйте її для пиття та приготування їжі, особливо це стосується дітей та вагітних жінок! Ніколи не розводьте дитячу суміш колодязною водою, якщо Вам не відомий вміст у ній нітратів.

Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть в смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману! Будьте обережні!

Завідуюча Глухівського відділу Сумського лабораторного центру Марина Матвієнко