Районна газета

Глухівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області

Глухівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України

у Сумській області

вул. Героїв Крут, 10А, м.Глухів, Сумська область, 41400

тел. (05444) 3-24-38

електронна адреса:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Начальник відділення: Забара Лариса Олександрівна (моб. тел. 050-648-19-59)

 

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області

пл. Троїцька, м. Суми, 540022

електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Начальник  управління: Лаврик Віра Іванівна (м.т. 0973273133, роб.тел. 67-11-01)
Заступник начальника управління - Новак Олександр Дмитрович (м.т. 0990573956, роб. тел. 67-11-02)
Заступник начальника управління - Мороз Світлана Іванівна (м.т. 0504072459, роб.тел. 67-11-04)

Фондом щороку фіксуються смертельні нещасні випадки внаслідок роботи в каналізаційних колодязях

Внаслідок отруєння каналізаційними газами щороку Фондом соціального страхування України реєструються виробничі нещасні випадки із смертельними наслідками, які стались при виконанні робіт по ремонту і експлуатації водопровідних та каналізаційних мереж, колекторів, колодязів. Велика частина з них – групові.

За попередніми даними  27 липня, стався груповий нещасний випадок у місті Харкові, внаслідок якого під час ремонтних робіт у колодязі через отруєння газами загинуло четверо працівників.

Родини померлих внаслідок нещасного випадку застрахованих осіб отримають від Фонду соціального страхування України страхові виплати.

Аналіз засвідчує, що основними причинами виникнення таких нещасних випадків є:

● невикористання або відсутність засобів індивідуального захисту, запобіжного та захисного інвентаря, незадовільний стан вентиляційних систем у КНС;

● незадовільна організація проведення ремонтних і аварійних робіт на водопровідних та каналізаційних спорудах, а саме: допуск до виконання роботи працівників без проведення відповідного навчання з питань охорони праці, без оформлення наряду-допуску;

● невиконання вимог інструкцій з охорони праці та виконання робіт з грубими порушеннями вимог безпеки праці.

Фонд соціального страхування України звертається до всіх роботодавців та підприємців, які використовують найману працю, з вимогою забезпечити організацію безпечного виконання робіт з ремонту і експлуатації водопровідних та каналізаційних мереж, колекторів і колодязів.

Зокрема, забезпечити наявність та справний стан засобів індивідуального захисту для виконання робіт у колодязях (протигази, страхувальні мотузки, пояси); встановити жорсткий контроль за станом виробничої та трудової дисципліни під час проведення газонебезпечних робіт, виконанням робіт у колодязях за нарядами-допусками, безумовним застосуванням ЗІЗ та аналізом повітряного середовища; забезпечити працівників сучасними ЗІЗ (ізолюючі протигази, газоаналізатори, саморятівники); забезпечити належні умови утримання припливних та витяжних вентиляцій в КНС, забезпечити якісне проведення інструктажів з охорони праці працівників.


ФОНД ПРОДОВЖУЄ НАРАХОВУВАТИ СУМИ ВИТРАТ НА МЕДИКО-СОЦІАЛЬНІ ПОСЛУГИ ТА ЗДІЙСНИТЬ ВИПЛАТИ ПОТЕРПІЛИМ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ КАРАНТИНУ АБО ЗНЯТТЯ ОБМЕЖЕНЬ

З 18 квітня 2020 року Фонд соціального страхування України на вимогу закону призупинив фінансування медичних і соціальних послуг та окремих виплат для потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю та працюючого населення на період дії карантину. Обмеження накладено пунктом другим частини п’ятої прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2020 рік».

Відповідно до його положень до завершення дії карантину ФССУ не може здійснювати фінансування:

– витрат на придбання лікарських засобів та виробів медичного призначення, гігієнічних виробів (зокрема, підгузників або пелюшок) для потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю;

– спеціального медичного та постійного стороннього догляду, побутового обслуговування для потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю;

– додаткового харчування для потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю;

– санаторно-курортного лікування для потерпілих від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, осіб з інвалідністю;

– лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм для працюючих;

– одноразових допомог потерпілим на виробництві або членам їх сімей в разі смерті потерпілих (окрім одноразових допомог родинам в разі смерті від гострого професійного захворювання на COVID-19).

Водночас, ФССУ продовжує нараховувати належні суми витрат на медико-соціальні послуги, а також одноразові допомоги. Кошти зможуть бути направлені на рахунки потерпілих, осіб з інвалідністю та членів їх сімей після припинення дії обмежень, встановлених Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний Бюджет України на 2020 рік».

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування України звернулась до Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів і Міністерства соціальної політики України щодо усунення встановлених обмежень.

Також виконавчою дирекцією було підтримано проект Закону України «Про внесення зміни до розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо соціального страхування» (реєстр. № 3692-1 від 06.07.2020), спрямованого на усунення зазначених обмежень.

За підсумками засідання Координаційної ради з питань захисту соціальних прав було прийнято рішення рекомендувати Уповноваженому ВРУ з прав людини сприяти у відновленні надання за рахунок коштів Фонду  медико-соціальних послуг потерпілим на виробництві, одноразових виплат у разі нещасного випадку чи профзахворювання та реабілітаційного лікування працюючих на базі санаторно-курортних закладів.


Фонд працює в оперативному режимі

Станом на сьогодні Фонд соціального страхування України здійснює фінансування заяв-розрахунків на виплату матеріального забезпечення застрахованим особам упродовж одного робочого дня. Зокрема, в оперативному режимі фінансуються допомога по тимчасовій втраті працездатності (оплата за лікарняними) і допомога по вагітності та пологах.

Так, сьогодні, 15 липня, ФССУ профінансував заяви-розрахунки, подані роботодавцями по 14 липня включно в обсязі 100%.

Зазначимо, відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, фінансування матеріального забезпечення має здійснюватись упродовж 10 робочих днів з моменту прийняття заяви-розрахунку.


Заборгованість по лікарняних і декретних - ПОГАШЕНА

«Кожна застрахована особа, кожен офіційно працевлаштований на сьогодні є захищеним від ризику залишитись без доходу в разі хвороби, має можливість піклуватись про хвору дитину, не хвилюючись, що втратить зарплату, може бути впевненим, що отримає все необхідне лікування в разі нещасного випадку тощо. Це важлива впевненість, що ти отримаєш допомогу у випадку потреби, і Фонд її ефективно реалізує. Упродовж І півріччя поточного року матеріальне забезпечення від ФССУ отримали 1553 глухівчан і путивлян, страхові виплати щомісяця фінансувались для 142  потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю, членів їх сімей.

Глухівське відділення УВД ФСС України в Сумській області у І півріччі 2020 року  здійснило фінансування матеріального забезпечення на загальну суму майже 5 млн. грн. Так, матеріальне забезпечення з тимчасової втрати працездатності було виплачено майже 3,5 млн. грн., допомога по вагітності та пологах – майже 1,3 млн. грн.., допомога на поховання – 28 700 грн.

Станом на 13 липня 2020 року відділення профінансувало заяви-розрахунки страхувальників, які надійшли по 09.07.2020 року. Отже, на сьогодні заборгованість перед застрахованими особами відсутня.

Звертаємо увагу, що у зв’язку із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 № 553, звужено перелік послуг та виплат, що фінансуються Фондом. Так, на сьогодні не здійснюється фінансування одноразових страхових виплат потерпілим на виробництві або членам родини в разі смерті потерпілого; ліків і виробів медичного призначення для потерпілих на виробництві; спеціальних медичних та постійних сторонніх доглядів, побутового обслуговування, зокрема, для осіб з інвалідністю; санаторне-курортне лікування потерпілих; реабілітаційне лікування працюючих після перенесених захворювань і травм.

«Існує певна правова колізія, коли відповідно до нашого базового законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування Фонд має зобов’язання перед застрахованими особами і потерпілими здійснювати виплати у певний строк, фінансувати медико-соціальні послуги, однак за Законом № 553 ці виплати на період карантину Фонд здійснювати не може», – коментує начальник відділення Лариса Забара.

За її словами, саме ці напрями фінансування забезпечують життєву необхідність потерпілих, осіб з інвалідністю систематично та регулярно вживати ліки, проходити санаторно-курортне лікування для забезпечення функціонування організму і його відновлення, недопущення погіршення стану. Відсутність фінансування доглядів для потерпілих значно обмежує їх життєдіяльність. Неможливість фінансування витрат на реабілітацію працюючих з важкими патологічними станами може призвести до важкого перебігу хвороб з наявністю частих рецидивів та ускладнень, зростання показника первинної інвалідності тощо.

«Все це обмежує права наших застрахованих осіб, потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю. Тому ми наголошуємо на необхідності внесення змін до законодавства для відновлення фінансування як одноразових страхових виплат, так і медико-соціальних послуг», – говорить Лариса Олександрівна.


Лікарі-ФОП можуть видавати лікарняні тривалістю до 10 днів

Фонд соціального страхування України надає допомогу по тимчасовій втраті працездатності за листками непрацездатності, виданими лікарями закладів охорони здоров’я будь-якої форми власності, а також лікарями, які ведуть приватну медичну практику як фізичні особи-підприємці.

Водночас, самостійно лікар-ФОП може продовжувати лікарняний листок на термін до 10 днів. Рішення про продовження листка непрацездатності понад 10 днів можливе лише лікуючим лікарем спільно із завідувачем відділення, а надалі – лікарсько-консультаційною комісією (ЛКК), яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу.

Лікарі приватної практики можуть здійснювати видачу листків непрацездатності без державної акредитації, для отримання бланків лікарняних листків вони мають звернутись до органів охорони здоров’я обласної або Київської міської державної адміністрації із відповідною заявою. Вартість бланків відшкодовується ними до Державного бюджету України.

Зазначимо, лікарняний листок видається пацієнту безпосередньо лікуючим лікарем на строк до 5 календарних днів з його наступним продовженням, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів. Порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.01.2001 № 455.


Фонд погасив заборгованість за лікарняними у повному обсязі

Фонд соціального страхування України профінансував надання матеріального забезпечення за заявами-розрахунками, поданими роботодавцями по 25 червня. Загалом на виплату допомог по тимчасовій втраті працездатності, допомог по вагітності та пологах і на поховання сьогодні Фонд направив 1,122 млрд гривень, профінансовано заяви-розрахунки з 23 травня по 25 червня включно.

Фінансова допомога для погашення заборгованості була надана ФССУ з фонду боротьби з COVID-19 відповідно до рішення Кабінету Міністрів України. Зазначені кошти виділені Фонду на поворотній основі.

Нагадаємо, усі виплати за листками непрацездатності здійснюються ФССУ у повному обсязі. Водночас, у зв’язку із зменшенням надходжень ЄСВ  – зокрема, через нижчий від прогнозованого розмір фонду оплати праці по країні, зменшення обсягів виробництва під час пандемії – існувала затримка у фінансуванні матеріального забезпечення, тривалість якої становила близько 10 робочих днів.


Роз'яснення щодо коректного внесення даних листків непрацездатності до заяви-розрахунку

При оформленні заяви-розрахунку, за якою Фонд соціального страхування України фінансує лікарняні, роботодавці мають вказувати ті листки непрацездатності, на підставі яких необхідно здійснити виплату матеріального забезпечення. Включення до заяви-розрахунку лише первинного лікарняного листка без зазначення листків непрацездатності, які були видані як продовження первинного, та за якими призначено допомогу від Фонду, є порушенням порядку використання страхових коштів.

Допомога по тимчасовій непрацездатності призначається на підставі лікарняного листка та фінансується Фондом після отримання від страхувальника (роботодавця) відповідної заяви-розрахунку.

При цьому, кожен листок непрацездатності вважається окремою підставою для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності незалежно від того, є він первинним, чи виданим як продовження первинного. Отже, під час оформлення заяви-розрахунку страхувальник має вносити дані по кожному з листків непрацездатності застрахованої особи, які підтверджують страховий випадок, в окремі рядки.

Подання до Фонду заяви-розрахунку, у якій зазначено одним записом дані про серію та номер первинного листка непрацездатності застрахованої особи, а кількість днів тимчасової непрацездатності, що підлягали оплаті, та сума матеріального забезпечення – за весь період непрацездатності застрахованої особи (згідно з первинним листком непрацездатності та відповідно до листків непрацездатності, які були видані, як продовження первинного), є порушенням порядку використання страхових коштів. Суми страхових коштів, які отримані та використані страхувальником на підставі таких даних заяви-розрахунку, вважаються неправомірно витраченими та підлягають поверненню до Фондуіз застосуванням фінансових санкцій.


Звільнені від сплати єдиного внеску ФОП і частково безробітні мають право на виплати від Фонду

Фізичні особи-підприємці і самозайняті особи, які тимчасово звільнені від сплати ЄСВ з метою їх підтримки на період дії протиепідемічних заходів, а також частково безробітні продовжують вважатись застрахованими у Фонді соціального страхування України особами.

Такі особи мають право на усі виплати та послуги від Фонду, передбачені законодавством про загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Зокрема, допомогу по тимчасовій втраті працездатності в разі хвороби або травми, а також компенсацію втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19 на підставі відповідних лікарняних листків.

При обчисленні середньоденного доходу для визначення розміру допомоги від ФССУ період звільнення від сплати єдиного внеску вважається невідпрацьованим з поважних причин. Ці місяці не включаються у розрахунковий період.

Однак, період часткового безробіття не відноситься до поважних причин і не виключається з розрахункового періоду. При обчисленні середньоденної заробітної плати для таких осіб враховують нараховану заробітну плату, з якої сплачено ЄСВ.

При цьому, не включається до суми заробітної плати, з якої обчислюється середня заробітна плата, допомога по частковому безробіттю, яка на період карантину надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця для її виплати працівникам.  


До уваги страхувальників!

При формуванні заяви-розрахунку відповідно до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв‘язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду від 19.07.2018 №12, в Додатку 1.1. «І. Матеріальне забезпечення» у колонці 10 вказують причину непрацездатності – 11,  тобто ізоляція від COVID-19.

Відповідно виплата матеріального забезпечення за таким видом непрацездатності проводиться згідно вимог до частини другої статті 24 Закону України №1105 – у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати(доходу) незалежно від страхового стажу.


Лікарняні під час карантину

З початку накладення карантину роботодавці подали до Фонду соціального страхування України заяви-розрахунки для виплати допомог по тимчасовій втраті працездатності для 369,2 тисяч застрахованих осіб за понад 540 тисячами лікарняних листків.

Відповідні лікарняні, на підставі яких було призначено допомогу від Фонду, видані у зв’язку із загальним переліком захворювань і травм, до яких входять гострі респіраторні вірусні інфекції.

Фонд соціального страхування України здійснює усі виплати матеріального забезпечення, зокрема, за лікарняними листками і допомоги по вагітності та пологах, у повному обсязі.

Зазначимо, у разі захворювання на COVID-19 усі працюючі отримають від ФССУ допомогу по тимчасовій втраті працездатності у розмірі від 50% до 100% втраченого за час лікування заробітку. Розмір виплати залежить від тривалості страхового стажу.


Реабілітаційним лікуванням за кошти Фонду забезпечено на 11% більше осіб

За підсумками І кварталу відновним лікуванням на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів за кошти Фонду соціального страхування України було забезпечено 5 132 особи. Це на 511 осіб, або 11% більше порівняно з тим же періодом минулого року. По Глухівському відділеню у І кварталі 2020 року на реабілітаційне лікування було направлено 6 осіб. Сума профінансованих коштів складає майже 90 000 гривень.

Фонд фінансує курс реабілітаційного лікування для кожного працевлаштованого після важких захворювань і травм за наявності медичних показань. Зокрема, у разі підгострого періоду інфаркту міокарда, опіків, захворювань легень тощо. Таке лікування надається застрахованим особам з метою якнайшвидшого відновлення здоров’я після закінчення гострого періоду захворювання.

Нагадаємо, на сьогодні укладення договорів для проходження реабілітації за кошти Фонду тимчасово призупинено на період дії карантину. Рішення прийнято з метою запобігання поширенню COVID-19 і недопущення ризику зараження застрахованих осіб, а також забезпечення реалізації заходів із протидії пандемії. 


28 квітня Всесвітній день охорони праці

  ЗВЕРНЕННЯ

Організаційного комітету з підготовки та проведення Дня охорони праці в Україні у 2020 році

ЗУПИНИМО ПАНДЕМІЮ: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя

Згідно з Указом Президента України від 18.08.2006 № 685/2006 щороку 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці. Цьогоріч Україна вкотре долучилася до ініціативи Міжнародної організації праці та мала намір провести заходи до Всесвітньогодня охорони праці за тематикою, що присвячена вирішенню проблеми насильства і домагань у сфері праці.

Однак запланованому завадила надзвичайна подія – спалах коронавірусної інфекції COVID-19, яка розпочалася в Китаї, згодом охопила Південну Корею, Іран, країни західної Європи, а сьогодні вже панує у всьому світі. Тож темою Всесвітнього дня охорони праці-2020 стала боротьба з пандемією смертельно небезпечної недуги.

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!

У процесі підготовки до відзначення Дня охорони праці в Україні, яка фактично збіглася в часі з першими проявами «коронакризи», стало зрозумілим, що перед усім українським суспільством постав досі нечуваний виклик, який вимагає особливих заходів та зусиль.

Перші випадки захворювання було зафіксовано у грудні 2019 року, а вже 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про пандемію через спалах коронавірусної інфекції. Зокрема генеральний директор ВООЗ Тедрос Адхан Гебреісус заявив: «Це не просто криза охорони здоров’я, це криза, яка торкнеться кожного сектору. Тому кожен сектор і кожна людина повинні бути залучені в боротьбу». Того ж дня постановою КМУ від 11.03.2020 № 211 в Україні було запроваджено карантинні заходи, які в подальшому уряд подовжив і посилив.

Ухвалені на законодавчому рівні заходи спрямовані передусім на протидію поширенню коронавірусної інфекції та передбачають обмеження на проведення масових заходів, заборону діяльності закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів соціально-культурної сфери, запровадження карантину в навчальних закладах усіх рівнів, обмеження функціонування громадського транспорту та пасажирських перевезень.

Щоб стримати поширення COVID-19 і зберегти життя та здоров’я людей, зазначені рішення, безумовно, були правильними та потрібними. Але разом з тим, як наслідок їх впровадження, ми можемо спостерігати невтішну картину економічного спаду в країні: у всіх галузях та сферах. Такий стан справ породжує серйозні загрози, які за своєю суттю – справжнісінька криза, що впливає не тільки на виробництво товарів і послуг, споживання та інвестиції, а й може спричинити «шок» на ринку праці, який ми вже фактично маємо.

Першочергові оцінки Міжнародної організації праці вказують на потенційну загрозу неабиякого зростання безробіття і неповної зайнятості, скорочення робочого часу, суттєвого зниження заробітної плати та доходів працівників тощо.

Це нові виклики як для держави, так і для всіх тих, хто відповідає за найманих працівників у країні. На сьогодні від соціальної свідомості роботодавців залежить не тільки життя і здоров’я всіх громадян України, а й стійкість та цілісність нашої держави.

Зупинка економічної активності бізнесу, врешті-решт, обов’язково закінчиться, а збережений трудовий капітал стане для підприємств рушійною силою, яка забезпечить у подальшому відновлення економічного зростання.

Звертаємо увагу керівників підприємств, установ, організацій, де неможливо забезпечити дистанційний режим роботи під час карантину, на забезпечення нагальних профілактичних та протиепідемічних заходів для недопущення поширення випадків захворювання на COVID-19.

Особливу увагу потрібно приділити захисту лікарів та інших медичних працівників, що перебувають в епіцентрі складної ситуації, виконуючи професійні обов’язки з надання медичної допомоги пацієнтам, збереження їх здоров’я та життя.

Водночас, постановою КМУ від 25.03.2020 № 256 рекомендовано підприємствам, установам та організаціям незалежно від форми власності на час встановлення карантину не звільняти працівників, які виконують визначену трудовим договором роботу вдома, та працівників, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину, що також сприяє збереженню трудових прав працівників у цей непростий час.

Запровадження карантинних заходів змусило підприємства переглянути не тільки свої звичні плани, а й ставлення до профілактики виробничого травматизму, особливо до ймовірного зараження працівників новою невивченою формою інфекції. Тепер життя і здоров’я найманих працівників напряму залежить від ставлення роботодавців до своїх кадрів, до них особисто та їх сімей.

В умовах глобальної пандемії нового коронавірусу для запобігання поширенню інфекції, захисту здоров’я громадян та надання допомоги хворим, суспільство має об’єднати зусилля заради подолання наслідків епідемії.

Підсумовуючи зазначене, закликаємо всіх долучитися до відзначення Дня охорони праці в Україні та забезпечити широку інформаційну кампанію для захисту та збереження життя та здоров’я працівників. 


Роз'яснення щодо строків виплат допомог від Фонду

Фонд соціального страхування України виплачує допомоги по тимчасовій непрацездатності і по вагітності та пологах у повному обсязі, однак сьогодні є затримки в строках фінансування.

Розповідаємо з чим це пов'язано та як пришвидшити отримання допомог від ФССУ.

Який строк затримки?

● Тривалість затримки коливається, адже залежить від суми щоденних надходжень до бюджету Фонду. Сьогодні вона складає 13 робочих днів.

Що сталося?

● Бюджет Фонду – це частка від єдиного внеску, який щомісяця сплачуєте ви, або за вас сплачує ваш роботодавець.

● Від усієї суми зібраного ЄСВ до Фонду направляється 9,5727%.

● По мірі сплати ЄСВ роботодавцями, ці кошти надходять на рахунок Фонду – і одразу направляються на фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат:

◦ допомог по тимчасовій непрацездатності (лікарняні),

◦ допомог по вагітності та пологах,

◦ допомог на поховання,

◦ щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві тощо.

● Однак сьогодні обсяг видатків Фонду перевищив обсяг надходжень.

● Це пов’язано із зменшенням надходжень ЄСВ – зокрема, через нижчий від прогнозованого розмір фонду оплати праці по країні, зменшення обсягів виробництва під час пандемії.

● У березні на рахунок Фонду надійшло 2,1556 млрд гривень частки єдиного внеску, видатки Фонду за той же період склали 2,2555 млрд гривень. За підсумками І кварталу до Фонду надійшло на 219,3 млн грн менше частки ЄСВ від плану.

Як пришвидшити отримання допомоги?

● Трапляється, що затримки пов’язані не зі зменшенням надходжень від ЄСВ, а викликані зволіканням у подачі заяв-розрахунків.

● Фонд здійснює фінансування на підставі отриманої від вашого роботодавця заяви-розрахунку – саме від дати її подачі, у першу чергу, залежить дата виплати.

● Не втрачайте зв'язок із своїм роботодавцем, бухгалтером та комісією (уповноваженим) із соціального страхування вашого підприємства.

● Дізнатись дату прийняття Фондом заяви-розрахунку на виплату вам коштів можна на своєму підприємстві, або у робочому органі виконавчої дирекції Фонду, де зареєстрований ваш роботодавець. Для цього вам буде необхідно назвати номер вашого ідентифікаційного коду. Контакти усіх робочих органів можна знайти на сайті ФССУ: bit.ly/2XDCIW3, а номери гарячих ліній усіх обласних управлінь тут: bit.ly/3eqDVGa

● Коли ви знаєте дату подачі заяви-розрахунку, слідкувати за виплатами можна на телеграм-каналі ФССУ: t.me/socialfund, де в оперативному режимі оновлюється інформація щодо сум і дат, за які Фондом профінансовано матеріальне забезпечення і страхові виплати.

● Зверніть увагу, що Фонд перераховує кошти для виплати вам допомог на рахунок роботодавця, який, у свою чергу, здійснює виплати своїм працівникам. Це може зайняти трохи часу.


Роботодавцям рекомендовано подавати заяви на оплату лікарняних і звіти дистанційно

Охоплення електронним документообігом по заявам-розрахункам, на підставі яких Фонд соціального страхування України здійснює фінансування матеріального забезпечення, на сьогодні сягає вже понад 65%. З метою протидії поширенню COVID-19, рекомендуємо страхувальникам (роботодавцям) на час карантину надавати перевагу дистанційній формі подачі документів до Фонду.

Можливість подання заяв-розрахунків і повідомлень про виплату коштів застрахованим особам в електронному вигляді була впроваджена з 01 жовтня 2018 року, також у електронному вигляді роботодавці мають можливість подати щоквартальний звіт по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів.

Для подання до Фонду електронних документів із застосуванням електронного підпису/печатки страхувальники мали укласти відповідний договір. Клієнтське спеціалізоване програмне забезпечення для створення та подання електронних документів роботодавець обирає самостійно.

Нагадаємо, фінансування матеріального забезпечення, у тому числі допомоги по тимчасовій втраті працездатності (оплата за лікарняними) та допомоги по вагітності та пологах, здійснюється Фондом на підставі прийнятої від роботодавця заяви-розрахунку.

Пресслужба виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України www.fssu.gov.ua 


ОГОЛОШЕННЯ   ЩОДО    ПРИЙОМУ   ГРОМАДЯН

В   ГЛУХІВСЬКОМУ ВІДДІЛЕННІ УПРАВЛІННЯ   ВИКОНАВЧОЇ   ДИРЕКЦІЇ   ФОНДУ  СОЦІАЛЬНОГО  СТРАХУВАННЯ  УКРАЇНИ  У  СУМСЬКІЙ  ОБЛАСТІ

З  метою  протидії  поширенню   коронавірусної  інфекції COVID-19  та  вжиття  заходів упередження зараження цією  хворобою в Глухівському  відділенні управління  виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області запроваджується дистанційна форма проведення прийому  громадян  засобами  телефонного та електронного зв’язку.

Прийом  громадян  буде  здійснюватися  за:

тел.: (05444) 3-24-38;    

         (05444) 3-23-63    

  е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Глухівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України  у Сумській області


Працюємо для людей

Прийомом громадян, реалізація ними конституційного права на звернення завжди були, є і будуть актуальними для працівників Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України

Робота будується  так, щоб кожен працівник відділення відчував і ніс персональну відповідальність за культуру і якість обслуговування відвідувачів.

У  2019 році до відділення  звернулося  49 осіб.  У своїх зверненнях  громадяни найчастіше порушували питання щодо правильності призначення та проведення перерахунку страхових виплат, їх  індексації, забезпечення реабілітаційним лікуванням застрахованих осіб після перенесених хвороб чи травм, а також   роз’яснення діючого законодавства з питань державного соціального страхування.

Усі звернення розглянуто у встановлені терміни. Відвідувачам надано вичерпні консультації щодо державного соціального страхування, обґрунтовані роз’яснення щодо призначення та виплати страхових виплат, з інших порушених ними питань.


Право на реабілітаційне лікування застрахованих осіб

Одним із статутних напрямів діяльності Фонду соціального страхування України є оплата лікування застрахованих осіб та членів їх сімей у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм.

Ключовими організаційними засадами санаторно-курортної реабілітації є ранній її початок, безперервність, послідовність, наступність та повнота надання медичної допомоги хворим, індивідувальний підхід та програмування індивідуального лікування.

Медична реабілітація призначається після закінчення гострого періоду захворювання в разі наявності обмежень життєдіяльності та виконання трудової дисципліни.

Постановою правління Фонду від 13.07.2017 року № 39 із змінами затверджено Порядок відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, відповідно до якого з 01.01.2018 застраховані особи забезпечуються послугами з лікування після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів.

Порядок надає право самостійного вибору застрахованою особою закладу для проходження відновного лікування відповідно до переліку (далі-Перелік) санаторно-курортних закладів у розрізі профілів медичної реабілітації, які мають можливість забезпечити застрахованих осіб якісною медичною реабілітацією.(Перелік формується на підставі рішень комісії виконавчої дирекції ФССУ щодо відповідності кваліфікаційним вимогам  і оприлюднюється на офіційному веб-сайті Фонду)

Перелік профілів медичної реабілітації:

 1. Нейрореабілітація: підгострий період інсультів (після оперативних втручань на судинах мозку або без них), підгострий період черепно-мозкових травм.
 2. М’язово-скелетна реабілітація: підгострий період після операцій на опорно-руховому апараті ( ортопедичних, травматологічних ), ревматологічні захворювання, підгострий період опіків.
 3. Кардіо-пульмонарна реабілітація: підгострий період інфаркту міокарда (після оперативних втручань на судинах серця або без них); стан після пролікованої нестабільної стенокардії (після оперативних втручань на судинах серця або без них); підгострий період після операцій на серці; підгострий період захворювань легень; підгострий період після операцій на легенях, у тому числі з приводу гнійних процесів нетуберкульозного характеру; цукровий діабет.
 4. Медико-психологічна реабілітація учасників АТО: порушення адаптації; розлади пов’язані із споживанням їжі; неорганічні розлади сну; соматоформні розлади; неврастенія.
 5. Реабілітація після оперативних втручань на органах зору: підгострий період після оперативних втручань на органах зору.
 6. Реабілітація при порушені перебігу вагітності: ускладнена вагітність.
 7. Інша (соматична) реабілітація: підгострий період після оперативних втручань на органах травлення; підгострий період після оперативних втручань на органах сечостатевої системи; підгострий період після оперативних втручань на жіночих статевих органах.

Правом на реабілітаційне лікування може скористатись кожна працююча особа (яка сплачує та/або за яку сплачується ЄСВ) у разі настання страхового випадку в період роботи відповідно до медичних показань за рекомендацією лікуючого лікаря.

Підтвердженням потреби подальшого лікування у реабілітаційному відділенні  санаторно-курортного закладу є висновок лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) лікувально-профілактичного закладу, клініки медичної науково-дослідної установи або жіночої консультації.

Згідно п.5 Порядку застрахована особа, яка брала безпосередню участь в антитерористичній операції (далі-АТО) , має право на лікування ( у супроводі членів сім’ї: чоловік/дружина, неповнолітні діти ) в  реабілітаційному відділенні  санаторно-курортного закладу за профілем медико-психологічна реабілітація за рахунок коштів Фонду один раз після демобілізації за наявності відповідних медичних показань.

(Члени сім’ї застрахованої особи-учасника АТО: чоловік/дружина, неповнолітні діти забезпечуються проживанням та харчуванням(без лікування).

Отже, застрахована особа, перебуваючи на стаціонарному лікуванні  за рекомендацією лікуючого лікаря, за наявності показань( з урахуванням протипоказань) та за висновком лікарської-консультативної комісії направляється до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу у стані тимчасової непрацездатності з високим потенціалом відновлення здоров’я.

Термін  лікування в реабілітаційному відділенні визначається лікуючим лікарем  та ЛКК, але не більше 24 днів.

Заклад охорони здоров’я, де застрахована особа перебуває на лікуванні,протягом доби, з моменту надання  висновку ЛКК, інформує орган Фонду, за місцем обліку закладу охорони здоров’я як страхувальника, про потребу зазначеної особи в подальшому лікуванні в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу із зазначенням профілю (далі- страховий випадок).

Детальну інформацію щодо Порядку можна отримати у Глухівському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області за телефоном: 0506481959.


СЕРЕДНЬОДЕННИЙ РОЗМІР ЛІКАРНЯНИХ ЗБІЛЬШИВСЯ НА 26%

За підсумками 2019 року середній розмір допомоги за лікарняними від Фонду соціального страхування України склав 281,4 грн за кожен день хвороби. Це на 26% більше, ніж у 2018 році.

Як зазначалось, загалом у минулому році на фінансування допомог з тимчасової втрати працездатності було направлено 9,9 млрд гривень. Виплати отримали майже 2,2 млн працюючих.

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з таких страхових випадків:

- тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві;

- необхідності догляду за хворою дитиною (докладніше у роз’ясненні);

- необхідності догляду за хворим членом сім'ї;

- догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;

- карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;

- тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу;

- протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;

- перебування на лікуванні в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Пресслужба виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України 


РОБОТА ГЛУХІВСЬКОГО ВІДДІЛЕННЯ У 2019 РОЦІ

Керуючись Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV Глухівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Сумській області реалізує державну політику у сфері соціального страхування,  виконує  основні функції і завдання з питань надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг застрахованим особам та потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання на території Глухівського (м.Глухів) та Путивльського районів Сумської  області.

На кінець 2019 року в Глухівському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування  України в Сумській області  (далі – відділення) на обліку перебувало 3154 осіб, з них: юридичних осіб – 1083, фізичних осіб – 2070.

Протягом звітного періоду за рахунок коштів Фонду страхові виплати отримувало 143 потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та осіб, які мали право на страхову виплату в разі втрати годувальника, у тому числі 21 –  тимчасово переміщені особи із зони ООС.

Так, з початку 2019 року здійснено страхових виплат 129 потерпілим в разі часткової чи повної втрати працездатності та 11 особам, які втратили годувальника. Витрати на щомісячні страхові виплати в разі часткової або повної втрати працездатності склали 3,6  млн. грн.

Крім того, відповідно до наданих страхувальниками 1858 заяв-розрахунків за 2019 рік відділенням проведено фінансування матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності 3881 застрахованим особам на суму майже 11,5 млн. грн, а саме:

- на допомогу  по тимчасовій непрацездатності – 8,3 млн. грн;

- на допомогу по вагітності та пологах – 3,1 млн. грн;

- на допомогу на поховання – 65,6 тис. грн.

Протягом року відділенням укладено 41 тристоронній договір для лікування застрахованих осіб в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів на суму майже 600 тис. грн.

У 2019 році за рахунок коштів Фонду потерпілих осіб внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання забезпечено медичною та соціальною допомогою, зокрема:

- санаторно-курортне лікування отримали 4 особи на суму 55 тис. грн.;

- лікарськими засобами та виробами медичного призначення  забезпечено 5 осіб на суму 95 тис. грн.;

- на лікування 4 потерпілих на виробництві та їх медичну реабілітацію  витрачено 22 тис. грн.;

На 2020 рік заплановано виконання всіх статутних напрямів роботи Фонду щодо якісного обслуговування та повноти забезпечення застрахованих осіб і потерпілих на виробництві матеріальним забезпеченням, страховими виплатами та медичними й соціальними послугами з урахуванням досвіду, набутого в 2019 році.


Уряд збільшив видатки Фонду на матзабезпечення на 1 млрд грн за рахунок перевиконання плану по доходам

На засіданні 18 грудня Кабінет Міністрів України затвердив зміни до бюджету Фонду соціального страхування України на 2019 рік. Це друге корегування показників річного бюджету, початкову редакцію якого було прийнято 16.01.2019.

За напрямом матеріального забезпечення (фінансування лікарняних, допомог по вагітності та пологах і допомог на поховання) визначено на 1,017 млрд гривень більше, загальна сума видатків склала 15,361 млрд грн.

Зміни пов’язані із фактичним перевиконанням статті доходів бюджету Фонду за рахунок, зокрема, понад прогнозованої сплати ЄСВ страхувальниками (роботодавцями), а також перерозподіленням коштів. Загальні доходи Фонду з урахуванням залишку коштів на початок року визначено в розмірі 25,665 млрд гривень, що більше на 0,996 млрд грн.

Зазначимо, кошти у розмірі 9,37% від ЄСВ надходять на рахунок Фонду щодня, по мірі сплати страхувальниками єдиного внеску. Усі наявні ресурси направляються Фондом на фінансування страхових виплат і матеріального забезпечення одразу після їх надходження. 


 

   

Спеціалісти Глухівського відділення УВД Фонду соціального страхування Тетяна Понирко та Олена Корнієнко взяли участь у зустрічі з інвалідами  з нагоди Дня інваліда, яка відбулась у приміщенні Глухівського центру зайнятості.


До Дня інваліда

З нагоди Дня інваліда у Глухівському відділенні УВД Фонду соціального страхування України відбулася зустріч у форматі «круглого столу» за участю інвалідів праці

На сьогодні у відділенні на обліку перебуває 80 інвалідів праці: 4(І група), 14(ІІ група), 66(ІІІ група). Відповідно до основних завдань, визначених законодавством, Фонд забезпечує інвалідів лікуванням у лікарнях, реабілітаційних та санаторно-курортних закладах, протезно-ортопедичними виробами, слуховими апаратами, спеціальними засобами пересування та ін. 

Це реальна допомога постраждалим, які частіш за все не в змозі  самостійно оплатити затрати на лікування, пройти курс медико-психологічної реабілітації, придбати дорогі технічні засоби медичного призначення, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК.   А також щорічно інваліди праці беруть активну участь у спартакіаді «Сила духу».

Маємо надію, що така зустріч у форматі продуктивного діалогу стане приємною традицією й своєрідним підбиттям підсумків зробленого для інвалідів, а також формуванням планів подальших дій щодо покращення умов життя потерпілих, визначення кола їхніх нагальних потреб.   

Користуючись нагодою, хочеться висловити слова вдячності всім інвалідам за силу духу та стійкість, за оптимізм та мужність, за незламність та активну життєву позицію,  вашим рідним і близьким за допомогу і турботу, за підтримку і захист, за щоденне піклування і увагу, за терплячість. Низький уклін всім тим, хто пережив горе і втрати, але вистояв. 

Від усього серця зичимо  здоров`я, оптимізму, родинного затишку, благополуччя,  шанобливого й поважного ставлення у суспільстві, Божого благословення на добрі справи. Нехай на Вашому життєвому шляху зустрічаються лише добрі люди, які допоможуть Вам саме у ту мить, коли Вам це найбільше потрібно.


ФОНД ПРОДОВЖУЄ ФІНАНСУВАТИ СОЦІАЛЬНІ ДОПОМОГИ

В медіа поширено інформацію про нібито призупинення Фондом соціального страхування України фінансування виплат лікарняних, у зв’язку з вагітністю та пологами та на поховання.

Коментар з цього приводу дає начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області Віра Лаврик:

- За загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення: допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах і допомога на поховання.

Станом на 21.11.2019 управління забезпечило допомогами з тимчасової непрацездатності майже 53 тисячі застрахованих осіб Сумщини, тобто працюючих, і спрямувало на ці цілі близько 163 мільйони гривень. Допомогу по вагітності та пологах отримало 2,5 тисячі жінок, на виплату якої перераховано понад 62 мільйони гривень. На поховання застрахованих осіб витрачено більше одного мільйона гривень соцстрахівських коштів. Надані страхувальниками заяви-розрахунки до 21 жовтня цього року управління профінансувало в повному обсязі.

Надання страхових виплат, а також фінансування медичних і соціальних послуг для потерпілих на виробництві та реабілітаційного лікування для застрахованих осіб управління здійснює у штатному порядку.

Найближчим часом очікується проведення позачергового засідання правління, на якому буде прийнято відповідні рішення щодо стабільного фінансування матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності.


Працюємо для людей

Начальник відділу страхових виплат та матеріального забезпечення відділення Орлова В.О. постійно проводить роботу з потерпілими на виробництві та членами їх сімей. Відповідно до норм чинного законодавства приймаються документи, що є підставою для призначення або продовження страхових виплат потерпілим.


Ефективне використання коштів Фонду

Начальник Глухівського відділення УВД ФСС України у Сумській області Лариса Забара провела робочу зустріч з лікарями комунального некомерційного підприємства  «Центр первинної медико-санітарної допомоги Глухівського району» Глухівської районної ради.

У ході розмови з медичними працівниками були опрацьовані нормативні документи, які стосуються видачі листків непрацездатності застрахованим особам, а також питання щодо посиленого контролю за обґрунтованістю видачі та продовженням листків непрацездатності. 

Лариса Забара проінформувала присутніх, що Глухівське відділення Фонду соціального страхування щомісячно проводить аналіз витрат на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, яким  виявлено, щомісячне збільшення листків непрацездатності.
«Сьогодні, ми всі повинні працювати над покращенням якості надання соціальних послуг у взаємовідносинах «заклад охорони здоров’я – працівник (роботодавець) – Фонд» у питаннях застосування законодавства про соціальне страхування щодо оформлення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, та призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності», - зауважила Лариса Забара.
Головним напрямом діяльності Фонду є надання гарантованих державою матеріального забезпечення та медико-соціальних послуг застрахованим особам, потерпілим на виробництві, внаслідок професійних захворювань та членам їх сімей. Виконання цієї відповідальної місії, насамперед, залежить від ефективного використання коштів Фонду.

 


Фонд забезпечив надання близько 68 тис. медико-соціальних послуг упродовж трьох кварталів

За оперативними підсумками 9 місяців 2019 року Фонд соціального страхування України забезпечив надання близько 68 тисяч медичних та соціальних послуг для потерпілих на виробництві, їх супроводжуючих осіб, а також застрахованих осіб і членів їх сімей.

Протягом зазначеного періоду застраховані особи та потерпілі внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань забезпечувались медичними та соціальними послугами згідно з визначеною потребою в необхідному обсязі.

«Забезпечення постраждалих через виробничі нещасні випадки або професійні захворювання та всіх працюючих медико-соціальними послугами є одним з пріоритетних напрямів роботи Фонду. Першочергова мета надання цих послуг – повернути людині втрачене здоров’я, відновити працездатність або, принаймні, не допустити погіршення стану та підвищити якість життя, якщо це стійка втрата працездатності. Фонд бере на себе 100% фінансових зобов’язань за цим напрямом. Наприклад, ми фінансуємо всі витрати на лікування, включаючи оперативні втручання, і лікарські засоби для потерпілих на виробництві. За наявності показань Фонд фінансує проходження реабілітації у санаторно-курортних закладах для всіх працюючих, зокрема, після інфарктів і інсультів», – говорить голова правління Фонду Володимир Саєнко.

Так, упродовж трьох кварталів цього року Фондом забезпечувалось проходження відновного лікування на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів для усіх працюючих за наявності медичних показань; санаторно-курортне лікування для осіб з інвалідністю, потерпілих на виробництві; лікування в закладах охорони здоров’я всіх прямих наслідків страхових випадків; фінансувалось забезпечення лікарськими засобами і виробами медичного призначення; забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, колясками; протезування; медичний і постійний сторонній догляд, побутове обслуговування та інше. 


Досягнення в роботі як результат ефективної діяльності

Якість життя та впевненість у завтрашньому дні кожного українця – це, передусім, високоефективний, організований належним чином соціальний захист. Удосконалюючись з кожним роком, загальнообов’язкове державне соціальне страхування має важливе значення в досягненні та соціальної стабільності наших громадян.

Не остання роль у створенні соціальної рівноваги належить Фонду соціального страхування України. Реалізуючи державну політику у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, Фонд у повному обсязі здійснює надання застрахованим особам та потерпілим на виробництві матеріального забезпечення, страхових виплат і медико-соціальних послуг.

На території Глухівщини та Путивльщини місію щодо соціального захисту, охорони життя та здоров’я громадян у процесі їх трудової діяльності виконує Глухівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Сумській області.

 У першу неділю листопада всі працівники соціальної сфери відзначають професійне свято. Отримуючи на свою адресу слова поваги та вдячності за гуманізм, милосердя й кваліфікованість, виникає бажання поділитися з громадськістю своїми досягненнями та результатами в роботі.

Станом на 01.10.2019 у відділенні перебувало на обліку 3193 страхувальника.  Кількість справ потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання склала 139.

За 9 місяців 2019 року страхові виплати були надані 140 потерпілим та особам, які мали право на ці виплати, на загальну суму 2 966 012,43  грн, а саме:

-  131 потерпілому виплачено щомісячну страхову виплату в разі часткової або повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, на загальну суму 2729632,12 млн грн;

-  9 особам виплачено щомісячну страхову виплату як особам, що мають на це право в разі втрати годувальника, на суму 224390,43 млн грн;

-  2 потерпілим виплачено допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності на загальну суму 11989,88 гривень.

Протягом трьох кварталів 2019 року відділеннями управління було прийнято від страхувальників понад 4,5 тис. заяв-розрахунків для фінансування матеріального забезпечення для майже  2 137  застрахованих осіб.

Витрати Фонду на виплату всіх видів матеріального забезпечення за  9 місяців 2019 року склали 8744,38 тис. грн, а саме:

- на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності використано  6326,35 тис. грн,;

- на виплату допомоги по вагітності та пологах використано 2377,03 тис.грн.;

- на допомогу на поховання використано 41,0 тис.грн (виплачена у 10 випадках).            

За 9 місяців 2019 року на медико-соціальні послуги 9 потерпілим від трудового каліцтва та професійних захворювань у Глухівському відділенні витрачено 266 313 гривень.

За звітний період 38 застрахованих осіб пройшли відновлювальне лікування після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за 5 профілями лікування, на що Фондом було витрачено близько 355 752,00 гривень.

Працівники соціальної сфери обрали для себе нелегку, але надзвичайно важливу для суспільства справу. Тож нехай і надалі множаться всі наші добрі вчинки, а самовіддана праця буде запорукою утвердження в Україні високих соціальних стандартів життя.

Лариса ЗАБАРА, начальник Глухівського відділення УВД ФСС України у Сумській області.


НАВЧАЛЬНІ ЗАНЯТТЯ НЕ ЛИШЕ В АУДИТОРІЇ

Вивчення питань охорони праці в галузі – важлива складова у підготовці фахівців.  З метою якісного проведення заняття та більш тісного зв язку з практикою для студентів  4 курсу спеціальності «Право» провів заняття страховий експерт з охорони праці Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Сумській області С. Пищола.

Студенти ознайомились з новим Порядком розслідування нещасних випадків, вивчили документи, відпрацювали складання  Акта за формою Н-1.

 Відбулися фінальні змагання VІІ Всеукраїнської спартакіади серед потерпілих «Сила духу»

Делегація Сумщини на чолі з начальником управління ВД ФСС України у Сумській області В.І.Лаврик взяла участь у фінальних змаганнях «Сила духу».

З 18 по 20 вересня в Ужгороді пройшов фінал сьомої Всеукраїнської спартакіади «Сила духу», яка щороку організовується Фондом соціального страхування України. У фінальних змаганнях взяли участь 272 спортсмени-аматори, які отримали травми внаслідок нещасних випадків під час виконання службових обов’язків.

У відбірковому етапі, що тривав декілька місяців, за право представляти свої регіони у фіналі змагався 2 071 потерпілий на виробництві, відбіркові турніри пройшли в усіх областях та місті Києві.

Під час фіналу VII Всеукраїнської спартакіади учасники виборювали перемогу у шести видах спорту: армспорті, бомбаскеті, гирьовому спорті, дартсі, настільному тенісі і шахах. За результатами триденних змагань в особистій першості перемогу здобув 51 учасник у 17 номінаціях, головні кубки спартакіади отримали збірні команди Дніпропетровської, Одеської та Донецької областей, які вибороли відповідно перше, друге та третє місця в загальнокомандній першості.

Змагання та церемонія нагородження відбулись в ужгородському спортивному комплексі «Юність», призери були нагороджені медалями, кубками та цінними подарунками.

Програма Всеукраїнської спартакіади також включала просвітницькі заходи, зокрема, концерти місцевих майстрів мистецтв та художніх колективів, знайомство учасників та гостей спартакіади з культурними здобутками та особливостями різних етногеографічних частин країни.

Зазначимо, Всеукраїнська спартакіада «Сила духу» була започаткована у 2013 році й проходить щорічно серед потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, у тому числі осіб з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва.

За час існування кількість учасників заходу зросла в 1,5 рази – з 1478 осіб у 2013 році до 2071 у 2019-му.

Головною метою Всеукраїнської спартакіади залишається соціальна реабілітація і створення умов для повернення осіб з інвалідністю до активного життя, залучення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадськості до проблем потерпілих на виробництві.


СОЦІАЛЬНІ ДОПОМОГИ ВІД ФОНДУ

Надання матеріального забезпечення застрахованим особам, тобто працюючим, та членам їх сімей є одним з пріоритетних напрямів роботи Фонду соціального страхування України. А це - допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд  за хворою дитиною), по вагітності та пологах та на поховання.

Нинішнього року для забезпечення зазначеними державними соціальними гарантіями Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду у Сумській області спрямувало 7940845,23 грн. Зокрема, на допомогу по тимчасовій непрацездатності – 5 828470,07грн, по вагітності та пологах – 2 071375,16грн, на поховання – 41000 грн.

Проте користувачі послугами Фонду відчули подовження законодавчо визначених строків перерахування допомог. Така затримка виникла внаслідок  об’єктивних причин і обумовлена невиконанням плану надходження єдиного  внеску та зростанням витрат на матеріальне забезпечення в результаті збільшення середньомісячної заробітної плати.

Аби змінити становище на краще, в липні поточного року Кабінет міністрів України затвердив зміни до пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на серпень 2019 року. Так, розмір частки ЄСВ, що спрямовується на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві, збільшено з 9,3759% до 14,2464%, що дало можливість частково стабілізувати фінансовий стан Фонду в умовах зростання видатків на матеріальне забезпечення та страхові виплати.

Завдяки рішенню уряду у серпні поточного року строки фінансування Фондом страхувальників з дня отримання заяв-розрахунків скоротилися майже  з 33 робочих днів до 5.

Водночас налагоджено роботу по забезпеченню ефективного використання коштів Фонду. Так, фахівці відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності управління здійснюють контроль за обґрунтованістю видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам та зменшенням загального числа оплачених днів по тимчасовій непрацездатності. З цією метою проводяться перевірки закладів охорони здоров’я, в яких спостерігається збільшення кількості виданих листків непрацездатності або збільшилась кількість днів тимчасової непрацездатності.

За 8 місяців 2019 року проведено 95 перевірок закладів охорони здоров’я та 23 перевірки страхувальників, під час яких перевірено  12652 листки непрацездатності. Встановлено, що 23,5 % з них видані з різними порушеннями вимог нормативно-правових документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян. Як результат  Фонду надано збитків  на суму 267990,21 грн. На відшкодування неправомірно використаних коштів закладам охорони здоров’я області пред’явлено 29 претензій.

Розроблено низку інших дієвих заходів. Серед них - спільний з управлінням охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації наказом від 14.02.2019 № 46-ОД/117-ОД «Про посилення контролю за обґрунтованістю видачі та продовження листків непрацездатності», «круглі столи», робочі зустрічі, наради з питань взаємодії відділення з закладами охорони здоров’я області щодо обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, а також семінари по навчанню страхового активу щодо оформлення документів, які засвідчують тимчасову непрацездатність.

Працівники управління та його відділень роблять все можливе, щоб застраховані особи, потерпілі на виробництві, внаслідок професійних захворювань і члени їх сімей своєчасно і в повному обсязі були забезпечені державними соціальними гарантіями за кошти Фонду.

 


Кабмін збільшив частку ЄСВ для Фонду до 14,24% на серпень 2019 року

Сьогодні, 24 липня, на засіданні Уряду було затверджено зміни до пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Відповідно до прийнятого рішення, за погодженням із сторонами соціального діалогу на серпень 2019 року розмір частки ЄСВ, що спрямовується на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві, встановлено на рівні 14,2464%.

Зазначені зміни внесено з метою часткової стабілізації фінансового стану Фонду в умовах зростання видатків на матеріальне забезпечення та страхові виплати.

Крім того, Кабінет Міністрів України передбачив збільшення частки єдиного внеску для Фонду соціального страхування України з 01.01.2020 до 9,5727%, або на 0,1968%.

Зазначимо, частка ЄСВ, що спрямовується до Фонду, складає 9,3759%.


У І півріччі Фонд профінансував реабілітацію для 15,3 тис. працюючих

Упродовж перших шести місяців 2019 року за кошти Фонду соціального страхування України медичною реабілітацією після перенесених захворювань і травм було забезпечено 15 297 застрахованих осіб і їх дітей.

Медична реабілітація призначається пацієнтам після закінчення гострого періоду захворювання і спрямована на відновлення здоров’я працюючих. Право на проходження курсу відновного лікування на базі реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу за рахунок коштів Фонду мають усі працевлаштовані особи. Підставою для направлення є висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

Фонд соціального страхування України фінансує медичну реабілітацію за такими профілями:

– нейрореабілітація;

– м’язово-скелетна реабілітація;

– кардіо-пульмонарна реабілітація;

– медико-психологічна реабілітація учасників АТО;

– реабілітація після оперативних втручань на органах зору;

– реабілітація при порушенні перебігу вагітності;

– інша (соматична) реабілітація (після оперативних втручань на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах).

Нагадаємо, з 01 січня 2018 року Фонд впровадив реформу надання соціальних послуг, перевівши їх на адресність, що дозволило збільшити охоплення медичною реабілітацією. Зокрема, застрахованій особі було надано право вибору санаторно-курортного закладу для проходження відновного лікування, спрощено процедуру його отримання.

 Пресслужба виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України 


Актуальні питання функціонування системи Фонду обговорили на селекторній нараді

Загальні підсумки першого півріччя 2019 року, зокрема, стан надання матеріального забезпечення і страхових виплат, результати здійснення контролю за обґрунтованістю видачі лікарняних та фінансові показники обговорили під час селекторної наради. Захід пройшов під головуванням в.о. директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Сергія Нестерова, участь у нараді взяли начальники управлінь виконавчої дирекції Фонду, керівники робочих органів в областях та місті Києві.

Сергій Нестеров повідомив про стан здійснення Фондом видатків на забезпечення застрахованих осіб допомогою з тимчасової втрати працездатності, по вагітності та пологах і на поховання, а також фінансування страхових виплат потерпілим на виробництві. За його словами, відповідно до підсумків 6 місяців цього року, існує тенденція до зменшення кількості днів тимчасової непрацездатності порівняно з тим же періодом минулого року.

Водночас, С.Нестеров повідомив про напрацьовані законодавчі ініціативи задля упередження нецільового використання коштів Фонду.

Під час наради було акцентовано увагу на результатах впровадження нововведень у роботі Фонду, зокрема, запровадження нової форми заяви-розрахунку, системи попереднього контролю правильності нарахування виплат тощо.

Також Сергій Нестеров наголосив на якості реалізації нових підходів в обслуговуванні страхувальників, які направлені на спрощення та оптимізацію звітності. Зокрема, в.о. директора повідомив про напрацювання нового документу, який дозволить покращити ризикоорієнтований підхід у практиці перевірок страхувальників.

Начальники управлінь виконавчої дирекції Фонду в областях та місті Києві озвучили проблемні питання в діяльності. За підсумками наради її учасникам надано рекомендації щодо удосконалення подальшої роботи.


З 01 ЛИПНЯ В УКРАЇНІ ЗРІС ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ ТА ПОВ’ЯЗАНІ З НИМ СТРАХОВІ ВИПЛАТИ

Прожитковий мінімум для працездатних громадян тепер становить 2007 грн, для непрацездатних – 1564 грн

У зв’язку з цим зріс граничний розмір одноразової допомоги для осіб, у яких право на страхові виплати настало після 01 липня 2019 року:

- потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб) – 2007*17 = 34 119 грн;

- сім’ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) – 2007*100 = 200 700 грн;

- утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) – 2007*20 = 40 140 грн.

Раніше ці виплати відповідно становили 32 657 грн, 192 100 грн, 38 420 грн.

Також змінився розмір компенсації потерпілому на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів – 22% прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, або на транспортне обслуговування – 29% прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, відповідно до постанови КМУ від 14.02.2007 № 228.


З 08 липня запрацюють нові рахунки для Фонду соціального страхування

Для управлінь та відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України відкрито рахунки 3717 на балансі центрального апарату Казначейства України:

- для зарахування коштів - код банку 899998, банк отримувача Казначейство України (ЕАП);

- для проведення витрат - код банку 820172, банк отримувача Казначейство України.

Нові рахунки вводять у дію з 08 липня 2019 року.

Аби належно і своєчасно зараховувати кошти та мінімізувати нез'ясовані надходження Казначейство України просить платників, починаючи з 08 липня 2019 року, забезпечити спрямування коштів виключно на рахунки 3717, відкриті на балансі Казначейства.

Кошти, сплачені платниками на старі рахунки, не будуть зараховувати, а повертатимуть як нез'ясовані надходження.


ДО УВАГИ! РЕАБІЛІТАЦІЯ ДІТЕЙ ЗАСТРАХОВАНИХ БАТЬКІВ ЗА КОШТИ ФОНДУ

Право на реабілітаційне лікування в санаторно-курортних закладах за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі – Фонд) має кожна застрахована особа, а також члени її сім’ї (діти) за наявності медичних показань

Фонд соціального страхування України забезпечує 100-відсоткове покриття потреби в забезпеченні лікуванням членів сімей (дітей) застрахованих осіб на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів.

Постановоюправління Фонду від 13.07.2017 № 39 затверджено Порядок відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі – Порядок), який набрав чинності з 01 січня 2018 року.

Порядком запроваджено принципово новий механізм забезпечення застрахованих осіб соціальними послугами з лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм. А саме: застрахована особа або член її сім’ї (дитина в супроводі одного із застрахованих батьків або застрахованої особи (в період відпустки застрахованої особи), яка їх замінює (опікуна, піклувальника) направляється до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу за її вибором відповідно до медичних показань визначеного профілю медичної реабілітації, з урахуванням відсутності протипоказань, за рекомендацією лікуючого лікаря та за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії (далі – ЛКК) закладу охорони здоров’я, де перебуває зазначена особа на стаціонарному лікуванні.

Перелік санаторно-курортних закладів (куди можуть поїхати діти з батьками) – великий, це і санаторії на березі моря «Скадовськ», «Бердянськ» та багато інших.

Тож, шановні батьки, за більш детальною інформацією стосовно реабілітації Вашої дитини звертайтесь до Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області (м. Глухів, вул. Героїв Крут, 10 А, тел.: 0506481959)


СИЛА ДУХУ – НЕВМИРУЩА: У СУМАХ ВІДБУЛИСЬ ЗМАГАННЯ СЕРЕД ІНВАЛІДІВ ПРАЦІ

Управління Фонду соціального страхування України в Сумській областівлаштувало спартакіаду – обласні змагання серед інвалідів праці

Команду Глухівського відділення представляли 3 спортсмени з шести видів спорту, девізом яких є – не здаватися та мотивувати інших.

Вони отримали травми під час роботи, після чого їхні обов’язки скоротили, вручили посвідчення інваліда праці та відправили під опіку Фонду соціального страхування.

Вони мають бажання перемагати, і власним прикладом демонструють, що можливо все, головне – бажання.


З 1 ЛИПНЯ НАБУДЕ ЧИННОСТІ НОВИЙ ПОРЯДОК РОЗСЛІДУВАННЯ НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ

Нова редакція Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві була затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 та набуде чинності 01липня 2019 року

Дія документу розширена на всіх застрахованих (офіційно працевлаштованих) осіб, фізичних осіб-підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерських господарств, осіб, які працюють на умовах цивільно-правового договору та ін.

Відповідно до нового Порядку рішення щодо визнання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) пов’язаними чи не пов’язаними з виробництвом приймається комісією (спеціальною комісією) шляхом голосування простою більшістю голосів. У разі рівної кількості голосів членів комісії голос голови комісії є вирішальним.

Також з 01 липня вступає у силу строк давності для розслідування нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, який становитиме три роки з дня їх настання. Водночас, у разі встановлення факту нещасного випадку рішенням суду, розслідування проводиться незалежно від дати їх настання.

Крім того, документом подовжено строки проведення розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) до 5 робочих днів (проти 3  днів у попередній редакції),  спеціального розслідування – до 15 робочих днів (проти 10 днів).

Зменшено кількість документів, які оформлюються за результатами роботи комісії з розслідування: складається акт за формою Н­‑1/П (якщо нещасний випадок пов'язаний із виробництвом) або Н-1/НП (якщо не пов'язаний), акт за формою Н-5 скасовано.

Нагадаємо, за даними Фонду соціального страхування України рівень професійної захворюваності у І кварталі 2019 року зріс на 22,2% порівняно з тим же періодом минулого року. Кількість нещасних випадків на виробництві зменшилась на 4,7%, кількість смертельних нещасних випадків – на 1,1%.


СЕМІНАР ДЛЯ СТРАХОВОГО АКТИВУ

З ініціативи управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області у Глухові проведено нараду–семінар  для  страхового активу Глухівщини

Заступник начальника управління виконавчої дирекції Фонду у Сумській  області Олександр Новак зазначив, що у 2018 році в області суттєво зросла кількість виданих листків непрацездатності та днів тимчасової непрацездатності.

Незважаючи на те, що в І кварталі 2019 року спостерігається незначний ріст по кількості виданих ЛН по області,  виконання заходів з контролю за обґрунтованістю видачі і продовження листків непрацездатності  та зниження захворюваності серед населення області, затверджених управлінням охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації та управлінням виконавчої дирекції Фонду у Сумській  області перебуває на постійному контролі управління.

Разом з тим, Фонд соціального страхування України впроваджує нові принципові кроки з реформування своєї роботи, втілює нові підходи до взаємодії зі страхувальниками та суттєво спрощує механізм надання страхових виплат, забезпечує повне охоплення медичними і соціальними послугами. Уже сьогодні реалізована можливість подання роботодавцями заяв-розрахунків, повідомлень про виплату коштів застрахованим особам і звітів у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису, скасовано щоквартальний звіт по використанню коштів Фонду за формою Ф4-ФСС з ТВП.

Як зазначив О.Новак, необхідно спрямувати всі зусилля на ефективне, цільове використання коштів Фонду, посилення контролю за обґрунтованістю видачі (продовження) листків непрацездатності та правомірності надання матеріального забезпечення застрахованим особам.

Про причини росту захворюваності з тимчасової втрати працездатності серед застрахованих осіб та відновлення перевірок працівниками Фонду в закладах охорони здоров’я щодо обґрунтованості видачі листків непрацездатності, необхідність системного контролю з боку керівників закладів охорони здоров’я висвітлила під час свого виступу начальник відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності управління  Яна Ревенко-Литовка. Вона також зосередила увагу на законодавчих аспектах дотримання чинних нормативно-правових актів, що регулюють порядок видачі та оформлення листків непрацездатності.

Про порядок розрахунку середньоденної заробітної плати для надання матеріального забезпечення (допомоги по вагітності та пологах, тимчасовій непрацездатності та на поховання) застрахованим особам, виправленню помилок в заявах-розрахунках і листках непрацездатності, випадкам фальсифікації листків непрацездатності розповів В.І.Власенко, заступник начальника відділу страхових виплат та матеріального забезпечення управління ВД ФСС України у Сумській області.

Учасники заходу ставили багато запитань  щодо заповнення листків непрацездатності, розслідування нещасних випадків невиробничого травматизму, призначення та розрахунку допомог, організації реабілітаційного лікування, роботи комісій із соцстрахування та змін у чинному  законодавстві.

На всі  питання  було надано кваліфіковані відповіді та роз’яснення.ТУРБОТА ПРО ЖИТТЯ ТА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ: ПОТЕРПІЛІ НА ВИРОБНИЦТВІ ГЛУХІВСЬКОГО ТА ПУТИВЛЬСЬКОГО РАЙОНІВ ПІД ПИЛЬНИМ НАГЛЯДОМ ТА ОПІКОЮ ФАХІВЦІВ ГЛУХІВСЬКОГО ВІДДІЛЕННЯУПРАВЛІННЯ ВИКОНАВЧОЇ ДИРЕКЦІЇ ФОНДУ У СУМСЬКІЙОБЛАСТІ

В основі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» лежить найважливіший принцип державної політики та найвища соціальна цінність суспільства – турбота про життя та здоров'я людини

З метою роз’яснення змін до Порядку відшкодування витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам за вибором потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого постановою правління Фонду № 31 від 12.12.2018р., що набрали чинність з 01 січня 2019 року, фахівці Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській  області постійно надають консультації потерпілим.

Під час бесіди потерпілій на виробництві Клещенко О.І. було роз’яснено порядок узгодження переліку послуг, передбачених санаторно-курортним лікуванням, перед підписанням тристороннього договору про відшкодування витрат, внесення змін до плану лікування та порядок його підписання після проходження лікування. 

Також Олену Іванівну було ознайомлено зі змінами в забезпеченні дієтичним лікувальним харчуванням, із вимогами до побутових умов у номерах для проживання, безперешкодного доступу до приміщень за допомогою ліфтів та пандусів.

Крім того, до особи з інвалідністю було доведено порядок забезпечення санаторно-курортним лікуванням потерпілих на виробництві у 2019 році, ознайомлено з переліком санаторно-курортних закладів, з метою вибору одного з них для проведення лікування у 2019 році.


У ФОРМАТІ «КРУГЛОГО СТОЛУ»

 

Відбулась зустріч представників Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області з головами комісій соціального страхування, інженерами з охорони праці Глухівщини, де обговорили завдання щодо забезпечення контролю за здійсненням видатків Фонду на матеріальне забезпечення, результати аналізу причин зростання видатків Фонду на матеріальне забезпечення та про результати аналізу даних щодо моніторингу виданих або продовжених лікарняних та оплачених днів по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду.

Як повідомила начальник Глухівського відділення Лариса ЗАБАРА, Фондом соціального страхування України розробляються та впроваджуються заходи щодо здійснення ефективного контролю за видатками на матеріальне забезпечення, зокрема, в частині обґрунтованості видачі (продовження) листків непрацездатності. Пріоритетний напрям роботи визначено з метою забезпечення фінансової стабільності системи соціального страхування, упередження зловживань і неправомірного використання коштів Фонду.

За її словами, за звітними даними витрати на матеріальне забезпечення за перший квартал минулого року по відділенню склали 2 584 280 гривень, а станом на 28 березня цього року – вже 2 776 430 гривень, тобто відслідковується динаміка зростання захворюваності у регіоні, а звісно ж і витрат Фонду.

 «У залежності від тривалості страхового стажу, Фонд компенсує застрахованій особі від 50% до 100% втраченого за період хвороби заробітку. Якщо листок непрацездатності видано неправомірно, це завдає збитки усій системі соціального страхування», – говорить Лариса ЗАБАРА.

Тетяна Понирко, головний спеціаліст відділення доповіла про права, обов’язки, повноваження комісії із соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, правомірне призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Були розкриті питання щодо правильності заповнення документів, які дають право на отримання допомоги з тимчасової втрати працездатності за рахунок коштів Фонду.

В ході зустрічі страховий експерт Сергій Пищола акцентував увагу на  питаннях щодо необхідності збільшення  витрат роботодавців на покращення умов праці, контролю питань охорони праці, проходження  медогляду та атестації робочих місць та ін.

Запрошеним на зустріч рекомендовано постійно проводити аналіз захворюваності працівників з метою встановлення причин його зростання та розробляти і вживати заходи по зменшенню рівня захворюваності, вести облік осіб, які часто та довго хворіють, проводити перевірки дотримання застрахованими особами у період тимчасової непрацездатності режиму, визначеного лікарем та здійснювати контроль за правомірним призначенням допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Все це можливе лише при тісному співробітництві органів влади, Фонду, керівництва лікувальних установ та роботодавців.


ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ РОБОТОДАВЦІВ!

Приготуйтеся до планових перевірок ФСС

Фондом соціального страхування України з березня 2019 року відновлено проведення планових перевірок страхувальників щодо використання ними коштів Фонду.

Планові перевірки проводяться фахівцями Фонду виключно за умови наявності вагомих приводів, які чітко визначені напрацьованими ризикоорієнтованими критеріями. Тобто перевірки здійснюються лише тоді, коли страхувальник дає для цього об’єктивні підстави. Це дозволяє як не допустити тиск на законослухняних роботодавців, так і забезпечити захист Фонду від неправомірних видатків. Наприклад, підставою для перевірки може бути суттєве зростання кількості днів тимчасової непрацездатності на підприємстві, відсутність повідомлення про виплату коштів застрахованим особам упродовж трьох місяців з дня проведення фінансування Фондом за умови, що страхувальник не зміг пояснити цю затримку, системні порушення тощо.

З метою підвищення ефективності системи соціального страхування, зменшення навантаження на страхувальників та забезпечення прозорості аудиту, з 2019 року скасовано щоквартальний звіт по використанню коштів Фонду за формою Ф4-ФСС з ТВП. Натомість, з 01 жовтня 2018 року було розширено форму заяви-розрахунку та почала працювати система інформування роботодавцем про здійснені виплати застрахованим особам – повідомлення про виплату коштів застрахованим особам за визначеною формою роботодавці подають упродовж місяця з дня здійснення виплат матеріального забезпечення, окремих виплат потерпілим на виробництві.

Крім того, з жовтня 2018 року Фондом було впроваджено систему попереднього контролю правильності нарахування виплат, яка дозволила мінімізувати можливі помилки при визначенні страхувальниками розміру допомоги та страхових виплат. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють попередній контроль правильності нарахування виплат та у разі виявлення помилок надають рекомендації страхувальнику щодо усунення недоліків ще до фінансування виплат. Це дозволяє уникнути частини штрафів, які раніше могли накладатись на роботодавця у разі виявлення неправомірного використання коштів Фонду під час перевірок за фактом вже профінансованих заяв-розрахунків.

ПЛАН-ГРАФІК ПРОВЕДЕННЯ ПЕРЕВІРОК СТРАХУВАЛЬНИКІВ ГЛУХІВСЬКОГО ВІДДІЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ВИКОНАВЧОЇ ДИРЕКЦІЇ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ НА 2 КВАРТАЛ 2019 РОКУ


УЧАСТЬ У ВСЕУКРАЇНСЬКІЙ НАРАДІ КЕРІВНОГО СКЛАДУ ВИКОНАВЧОЇ ДИРЕКЦІЇ ТА ЇЇ РОБОЧИХ ОРГАНІВ

Начальник Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Лариса ЗАБАРА взяла участь у Всеукраїнській нараді керівного складу виконавчої дирекції та її робочих органів, яка відбулась 19 березня 2019 року у Києві.

У ході наради розглядались питання функціонування системи Фонду, його фінансового стану та напрями розвитку, організації та проведення документальних перевірок щодо правильності використання страхувальниками страхзаборгованості, питання здійснення матеріального забезпечення застрахованим особам та страхових виплат потерпілим на виробництві, забезпечення медичною реабілітацією застрахованих осіб та надання медичних і соціальних послуг потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.ових коштів Фонду, застосування фінансових санкцій за результатами їх проведення та контроль за стягненням 


ПРОФІЛАКТИКА ДЕШЕВША, АНІЖ ЛІКУВАННЯ

На відновлення здоров’я при тимчасовій втраті працездатності люди витрачають чимало коштів і з нетерпінням очікують, коли Фонд соціального страхування виплатить за «лікарняним» листком. Для порівняння: 2017 рік – 4613 листків непрацездатності – 7 663 200 тис. грн., 2018 рік – 4873 листка непрацездатності – 10 450 000 тис. грн. Якщо у 2018 році за січень було витрачено на тимчасову непрацездатність людини праці  514 800 гривень, то уже в січні 2019 року – 732 800 грн., а це більше ніж на 42%. Збільшення середнього розміру компенсації втраченого заробітку за час перебування на лікарняному пов’язують із ростом мінімальної заробітної плати, а також загальним фондом оплати праці. Але це не єдиний фактор збільшення витрат Фонду.  

Тому, одним з пріоритетів у роботі фахівців Глухівського відділення є посилення контролю за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності та забезпечення ефективного та раціонального використання коштів Фонду при наданні державних соціальних гарантій людям праці.

Як сказала начальник Глухівського відділення Лариса ЗАБАРА: «Нами буде проводитись об’єктивний щоденний моніторинг кількості виданих листків непрацездатності закладами охорони здоров’я, ведення контролю за заявами-розрахунками, які надходять від страхувальників, проведення навчань роботодавців та комісій із соціального страхування підприємств щодо посилення контролю за тимчасовою непрацездатністю працівників, а саме: займатися профілактикою захворюваності, контроль дотримання лікувального режиму працівниками, визначеного лікарем на період їх тимчасової непрацездатності».

Фонд дає можливість відновити здоров’я застрахованих осіб у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів безпосередньо після стаціонарного лікування. Оплачується вартість самої реабілітаційної путівки, людина отримує оплату непрацездатності за цей період. 

Під опікою Фонду є ще категорія людей з особливими потребами: це потерпілі від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які потребують медикаментів, лікування в закладах охорони здоров’я, санаторно-курортного лікування, медичної реабілітації, різних видів страхових виплат та іншого.

Щоб сповільнити ріст захворюваності, запобігти йому профілактикою, допомогти людям з особливими потребами, працівники Глухівського відділення співпрацюють з представниками медичних установ. У цьому випадку інтереси працюючої людини, лікарів та Фонду соціального страхування повністю збігаються. Але ріст видатків спричиняє фінансові труднощі, які призводять до тимчасової неспроможності Фонду здійснювати фінансування страхувальників та потерпілих на виробництві осіб.

Якщо найближчим часом не врегулюється ситуація зі збільшенням кількості листків непрацездатності, це може призвести до законодавчих змін – держава обмежить термін перебування на «лікарняному» і введе фіксовану кількість днів, які підлягатимуть оплаті. Саме тому варто наголосити, що майбутнє належить медицині запобіжній, маємо спільно дбати про здоров’я працюючої людини. Як відомо, профілактика завжди дешевша, аніж лікування.


ВЗАЄМОДІЯ З ФАХІВЦЯМИ МЕДИЧНИХ УСТАНОВ

З метою ефективного використання коштів Фонду соціального страхування України, забезпечення застрахованих осіб відновним лікуванням, своєчасного відшкодування коштів за листками непрацездатності, Глухівським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Сумській області налагоджено тісну взаємодію з медичними закладами Глухівщини та Путивльщини.

Зокрема, начальник Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Сумській області Лариса ЗАБАРА  виступила у нараді за участі виконуючого обов’язки головного лікаря Анатолія КИЯШКА, завідуючих відділень та лікарів КЗ «Глухівська центральна районна лікарня». У ході наради було розглянуто питання росту захворюваності серед застрахованих осіб Глухівського району загалом та кількості виданих листків непрацездатності особам, які обслуговуються безпосередньо в ЦРЛ.

У своєму виступі посадовець проаналізувала показники тимчасової непрацездатності, порівняла дані різних періодів непрацездатності серед застрахованих осіб району, тривалість страхових випадків, наголосила на необхідності проведення профілактичних заходів з метою скорочення термінів тимчасової непрацездатності. Зростання кількості страхових випадків у свою чергу призвело до збільшення витрат коштів Фонду  на 42,35 відсотка.

Зазначила, що важливим напрямком роботи є моніторинг за направленням застрахованих осіб з урахуванням медичних показань та протипоказань в підгострому періоді хвороб на стаціонарне лікування з рекомендаціями проведення реабілітаційного лікування в санаторно-курортних закладах, що дасть змогу швидше відновити здоров’я, скоротити терміни тимчасової непрацездатності в майбутньому та зменшити показники первинного виходу на інвалідність застрахованих осіб.

Фахівець проінформувала присутніх на нараді про профілі лікування та покази, за якими застраховані особи можуть бути направленні на реабілітаційне лікування та ознайомила із переліком санаторно – курортних закладів, які надають послуги із медичної реабілітації.

Під час наради із керівництвом медичного закладу обговорено порушені питання та намічено основні напрямки роботи щодо посилення контролю за обґрунтованістю видачі та продовження листків непрацездатності лікарями закладу та зменшення показників захворюваності з тимчасової втрати працездатності. 

За результатами проведеної наради підведено підсумки роботи у 2018 році та окреслено питання подальшої співпраці. Глухівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Сумській області у діалозі із страхувальником виступає надійним соціальним партнером, впроваджує кращий європейський досвід стандартів піклування про людину праці.


СПІВПРАЦЯ З МЕДИЧНИМИ ПРАЦІВНИКАМИ

Начальник Глухівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соцального страхування України у Сумській області Лариса ЗАБАРА провела робочу зустріч з лікарями КНП «ЦПМСД» Глухівської міської ради, КНП «ЦПМСД» Глухівського району та поліклінічного відділення Глухівської ЦРЛ

У ході розмови з медичними працівниками був опрацьований Спільний наказ управління виконавчої дирекції ФСС України у Сумській області та управління охорони здоров’я Сумської ОДА щодо посиленого контролю за обґрунтованістю видачі та продовженням листків непрацездатності.

Посадовець проінформувала присутніх, що Глухівським відділенням ФСС проведено аналіз витрат на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності за січень 2019 року з січнем 2018 року, у результаті якого встановлено, що кількість листків непрацездатності збільшилась з 387 до 486 або на 25%, тобто збільшилась кількість страхових випадків, що у свою чергу привело до збільшення витрат на 42,35%.

У зв’язку із зазначеним були визначені першочергові заходи по зменшенню загального числа оплачених днів по тимчасовій непрацездатності, які мають забезпечити дієвий механізм контролю за обґрунтованістю видачі (продовження) листків непрацездатності в закладах охорони здроров’я. Зокрема, підвищення рівня відповідальності голів комісій із соціального страхування , оскільки допомога по ТВП призначається комісією на підставі оригіналів листків непрацездатності, то в більшості випадків виявлення порушень в оформленні листків непрацездатності та їх фальсифікатів є результатом активної роботи саме комісії. Зазначено, що працівники Глухівського відділення ФСС проводитимуть заходи щодо посилення контролю обґрунтованості видачі листків непрацездатності та продовженням листків непрацездатності, співпрацюватимуть з роботодавцями, страховим активом Глухівщини та Путивльщини.

Відділенням щоквартально проводиться  аналіз захворюваності в розрізі страхувальників, у разі збільшення захворюваності направлятимуться листи роботодавцям.

«Сьогодні, ми всі повинні працювати над покращенням якості надання соціальних послуг у взаємовідносинах «заклад охорони здоров’я – працівник (роботодавець) – Фонд» у питаннях застосування законодавства про соціальне страхування щодо оформлення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, та призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності», – зауважила Лариса ЗАБАРА.

Головним напрямом діяльності Фонду є надання матеріального забезпечення, гарантоване державою, та медико-соціальних послуг застрахованим особам, потерпілим на виробництві, внаслідок професійних захворювань, та членам їх сімей. Виконання цієї відповідальної місії, насамперед, залежить від ефективного використання коштів Фонду.


До 21 січня роботодавці  востаннє подали звіт по коштах фонду

Звіт по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, за формою Ф4-ФСС з ТВП за підсумками 2018 року страхувальники  подали до 21.01.2019. Відповідно до рішення правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 № 28 зазначена звітність скасована з 2019 року.

«Зведений звіт за 2018 рік по використанню коштів Фонду роботодавці подадуть востаннє. З 2019 року цю форму звітності повністю замінять альтернативні, спрощені і прозорі інструменти. З 01 жовтня минулого року страхувальники подають до Фонду повідомлення про виплату коштів своїм працівникам за фактом перерахування їм допомог від Фонду соціального страхування України, а форма заяви-розрахунку для отримання матеріального забезпечення розширена додатковими відомостями. Ці документи дозволяють контролювати обіг страхових коштів і, водночас, суттєво скорочують час і кошти, які витрачають роботодавці на формування звітності», – зазначив голова правління ФССУ Володимир Саєнко.

Зазначимо, з 01 жовтня страхувальникам надано можливість подачі заяв-розрахунків і повідомлень про виплату коштів застрахованим особам у електронному вигляді із застосування електронного цифрового підпису. Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам за визначеною формою роботодавці подають упродовж місяця з дня здійснення виплат матеріального забезпечення, окремих виплат потерпілим на виробництві.


Затверджено новий порядок надання страхових виплат і послуг переселенцям

Внутрішньо переміщені особи, які отримали травми на виробництві, забезпечуватимуться страховими виплатами і фінансуванням медико-соціальних послуг, які проводяться Фондом соціального страхування України, за новим порядком. Відповідну постанову правління ФССУ  затвердило 12 грудня 2018 року, документ набуде чинності з дня його оприлюднення на офіційному веб-сайті Фонду.

Оновлений порядок вдосконалив механізм надання особам, які були вимушені покинути тимчасово окуповану територію, щомісячних і одноразових страхових виплат, а також фінансування витрат на медичну і соціальну допомогу.

Зокрема, врегульовано питання надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка настала внаслідок нещасного випадку на виробництві.

«За наявності оригіналу листка непрацездатності робочі органи виконавчої дирекції Фонду профінансують допомогу по тимчасовій втраті працездатності безпосередньо потерпілим на виробництві, які перемістились на підконтрольну українській владі територію. Порядок дає нам можливість надавати страхові виплати та послуги за місцем їх тимчасового проживання (перебування), навіть якщо роботодавець не переміщувався з тимчасово окупованої території», –  говорить в.о. директора виконавчої дирекції Фонду Сергій Нестеров.

Крім того, документом передбачено проведення виплат особам, які після перебування у статусі внутрішньо переміщеної особи виїхали на постійне місце проживання за кордон до країн, з якими заключено відповідні міжнародні угоди.

Призначення, продовження (відновлення) та припинення страхових виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюється на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах рад.

Страхові виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються робочим органом виконавчої дирекції Фонду або його відділенням за місцем фактичного проживання (перебування) за наявності документів, передбачених загальним порядком призначення, перерахування та проведення страхових виплат, та копії довідки про взяття на облік і рішення Комісії.


Захист інвалідів праці — одне з найважливіших завдань Фонду соціального страхування

3 грудня — Міжнародний день інвалідів. Про діяльність Глухівського відділення управління виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування України в Сумській області із соціального захисту інвалідів праці розповіла на засіданні «круглого столу», який відбувся у приміщенні Глухівського виконкому - начальник відділення Лариса ЗАБАРА.

Одним з основних напрямів роботи Глухівського відділення  є турбота про тих людей, які в результаті отриманих ними на виробництві травм або професійних захворювань стали інвалідами праці.

Станом на 1 грудня  2018 року у Глухівському відділенні на обліку перебуває 84 інваліди праці, з яких 4 — це інваліди І групи, 11 — II групи та 69 — III групи. Система загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань гарантує зазначеній категорії страхові виплати, які здійснює Фонд, та забезпечення широким спектром медико-соціальних послуг, а саме: санаторно-курортним лікуванням, забезпеченням технічними засобами реабілітації, автомобілями, додатковим харчуванням, протезуванням, лікарськими засобами, лікуванням у лікувально-профілактичних закладах, проведенням виплат на постійний сторонній, медичний та побутовий види догляду тощо.

Потерпілому, який став інвалідом, періодично, але не рідше одного разу на три роки, а інвалідам І групи — щорічно, безоплатно за медичним висновком Фонд надає путівку для санаторно-курортного лікування. У разі самостійного придбання путівки її вартість компенсує Фонд. Також, крім забезпечення інвалідів санаторно-курортними путівками, Фонд компенсує витрати на проїзд до місця санаторно-курортного лікування і назад.

За час діяльності новоствореного Глухівського відділення на виплату матеріальної допомоги у вигляді різних страхових виплат потерпілим на виробництві Глухівщини та Путивльщини спрямовано понад 4 млн. грн.

Інваліди внаслідок трудового каліцтва у відповідності з індивідуальними програмами реабілітації, складеними МСЕК, забезпечуються повним об’ємом необхідної медичної допомоги та реабілітаційних заходів: проводиться стаціонарне, амбулаторне, відновлювальне лікування в санаторіях, інваліди забезпечуються протезно-ортопедичними виробами, лікарськими засобами та предметами медичного догляду, слуховими апаратами, засобами пересування та побуту, спеціальними автомобілями, необхідними видами доглядів та іншими послугами.

Одним із видів медико-соціальних послуг є забезпечення інвалідів внаслідок трудового каліцтва спе-цавтотранспортом. За кошти Фонду за попередні роки  забезпечено спецавтотранспортом 2 інваліда праці.

Сьогодні, як ніколи, потрібно сконсолідувати діяльність органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, роботодавців, профспілок, громадських організацій щодо вирішення проблем інвалідів праці, допомогти їм реалізувати себе у суспільстві, створити належні умови для їхнього життя. Ми не повинні забувати, що поруч з нами живуть наші земляки, яким постійно потрібна увага, підтримка та турбота.

Наш обов'язок — допомагати людям, які зазнали травм на виробництві. Допомагати не лише матеріально, а насамперед добрим словом і конкретною справою, і це ми намагаємось робити.

Користуючись нагодою, хочеться висловити слова вдячності всім інвалідам за силу духу та стійкість, за оптимізм та мужність, за незламність та активну життєву позицію, Вашим рідним і близьким за допомогу і турботу, за підтримку і захист, за щоденне піклування і увагу, за терплячість. Низький уклін всім тим, хто пережив горе і втрати, але вистояв.


Введення воєнного стану не вплине на здійснення Фондом соціального страхування України страхових виплат і матеріального забезпечення

Усі види матеріального забезпечення, страхових виплат, медичних і соціальних послуг, що фінансуються Фондом соціального страхування України, в умовах воєнного стану будуть надаватись безперебійно та в повному обсязі.

За рахунок коштів Фонду здійснюється надання: 

– допомоги по тимчасовій втраті працездатності (оплата за лікарняними листками);

– допомоги по вагітності та пологах;

– допомоги на поховання;

– одноразових допомог та щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві та членам їх сімей;

– реабілітаційного лікування працюючих у санаторно-курортних закладах за їх вибором;

– санаторно-курортного лікування осіб з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва;

– забезпечення протезними виробами, спеціальними засобами пересування (колясками);

– фінансування лікування в закладах охорони здоров’я всіх прямих наслідків нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань та інше.


Як розслідувати нещасний випадок: алгоритм дій

Як розслідувати нещасний випадок, визначає Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві (затверджений постановою КМУ від 30.11.2011 № 1232; далі — Порядок № 1232).

Якщо з працівником стався нещасний випадок, безпосередній керівник робіт зобов’язаний:

 

- терміново організувати надання першої невідкладної допомоги потерпілому, за потреби забезпечити його доставку до лікувально-профілактичного закладу;

- негайно повідомити роботодавцю про те, що сталося;

- зберегти до прибуття комісії з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку обстановку на робочому місці та машини, механізми, обладнання, устаткування такими, якими вони були на момент нещасного випадку (якщо це не загрожує життю чи здоров’ю інших працівників і не призведе до більш тяжких наслідків та порушення виробничих процесів), а також вжити заходів, щоб запобігти подібним нещасним випадкам.

Після того, як роботодавець отримав повідомлення про нещасний випадок, він зобов’язаний протягом однієї години за допомогою засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії передати повідомлення про нещасний випадок згідно з додатком 2 Порядку № 1232:

-   робочому органу Фонду соціального страхування (далі – Фонд) за місцем розташування підприємства, на якому стався нещасний випадок;

- керівнику первинної організації профспілки незалежно від членства потерпілого в профспілці (якщо на підприємстві кілька профспілок — керівнику профспілки, членом якої є потерпілий; якщо ж профспілки немає — уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці);

-  керівнику підприємства, де працює потерпілий, якщо той є працівником іншого підприємства;

-  органу державного пожежного нагляду за місцем розташування підприємства, якщо нещасний випадок стався внаслідок пожежі;

-  територіальному органу Держпраці;

-  зробити запит до лікувального закладу про характер і тяжкість ушкодження потерпілого;

- протягом доби наказом утворити комісію з розслідування нещасного випадку у складі не менше ніж три особи й організувати розслідування;

До складу комісії входять керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку роботодавець поклав функції з охорони праці (голова комісії), представник Фонду за місцем розташування підприємства, представник первинної профспілки, а також представник підприємства, інші особи.

- створити належні умови для роботи комісії (забезпечити приміщенням, засобами зв’язку, оргтехнікою, автотранспортом, канцелярським приладдям; компенсувати витрати на її діяльність), а також залучених до роботи експертів, інших спеціалістів та сприяти роботі комісії, щоб своєчасно й об’єктивно провести розслідування нещасного випадку.

Протягом трьох робочих днів, з моменту утворення, комісія зобов’язана:

- обстежити місце настання нещасного випадку, отримати письмові пояснення потерпілого, якщо це можливо, опитати осіб — свідків нещасного випадку та причетних до нього осіб;

-   визначити, чи відповідають умови праці законодавству про охорону праці;

з’ясувати обставини і причини нещасного випадку;

- вивчити первинну медичну документацію (журнал реєстрації травматологічного пункту лікувально-профілактичного закладу; звернення потерпілого до медичного пункту або медико-санітарної частини підприємства; амбулаторну картку й історію хвороби потерпілого; документацію відділу кадрів, відділу (служби) охорони праці тощо);

- визначити, чи пов’язаний нещасний випадок із виробництвом;

- установити осіб, які допустили порушення законодавства про охорону праці, а також розробити план заходів, щоб запобігти подібним нещасним випадкам;

- скласти у п’яти примірниках акт проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5 та акт про нещасний випадок, пов’язаний із виробництвом, за формою Н-1 і передати їх роботодавцю для затвердження.

Строк розслідування нещасного випадку можна продовжити у випадках, зазначених у пункті 31 Порядку № 1232, або за потреби провести лабораторні дослідження, експертизу, випробування, щоб встановити обставини і причини нещасного випадку. Продовження строку розслідування потрібно письмово погодити з територіальним органом Держпраці за місцем розташування підприємства.

Акти за формою Н-5 і Н-1 підписують голова та всі члени комісії. Якщо член комісії не згоден зі змістом акту, він підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово та додає до акту за формою Н-5, як його невід’ємну частину.

Про груповий нещасний випадок, нещасний випадок зі смертельним наслідком, нещасний випадок, що спричинив тяжкі наслідки, випадок смерті або зникнення працівника під час виконання трудових (посадових) обов’язків роботодавець зобов’язаний протягом однієї години за допомогою засобів зв’язку та протягом трьох годин на паперовому носії передати повідомлення згідно з додатком 2 Порядку № 1232:

- територіальному органу Держпраці за місцем розташування підприємства;

- органу прокуратури за місцем настання нещасного випадку;

- Фонду за місцем розташування підприємства;

-  органу управління підприємства (якщо його немає — місцевій держадміністрації);

- закладу Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, який здійснює санітарно-епідеміологічний нагляд за підприємством (якщо виявили гострі професійні захворювання (отруєння);

-  первинній організації профспілки незалежно від членства потерпілого в профспілці;

- органу галузевої профспілки вищого рівня (якщо його немає — територіальному профоб’єднанню за місцем настання нещасного випадку);

- органу з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій за місцем настання нещасного випадку (за потреби).

Після завершення розслідування, протягом доби роботодавець має надіслати примірники затверджених актів за формою Н-5 і Н-1:

- керівнику (спеціалісту) служби охорони праці або посадовій особі (спеціалісту), на яку роботодавець поклав функції з охорони праці підприємства, працівником якого є потерпілий;

-  потерпілому або уповноваженій ним особі, яка представляє його інтереси;

-  Фонду за місцем розташування підприємства, на якому стався нещасний випадок;

- територіальному органу Держпраці за місцем розташування підприємства, на якому стався нещасний випадок;

- первинній організації профспілки, представник якої брав участь у роботі комісії, або уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці, якщо профспілки на підприємстві немає.

Роботодавець зобов’язаний видати наказ про результати розслідування нещасного випадку та вжиття запропонованих комісією заходів і запобігання виникненню подібних нещасних випадків.

Страховий експерт з охорони праці С.Пищола


СОЦІЛЬНІ ГАРАНТІЇ ВІД ФОНДУ: СТАБІЛЬНО І В ПОВНОМУ ОБСЯЗІ

 Конкретними і соціально важливими результатами характеризується робота управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області

Понад рік тому в Україні запрацювала нова структура – Фонд соціального страхування України, який об’єднав фонди соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань. Як це позначилося на виконанні завдань за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням? З цим запитанням ми звернулися до виконуючого обов’язки начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області Олександра Новака.

-         Попри складну та довгострокову реорганізацію, що тривала більше двох років, новостворений Фонд, а відповідно його управління та відділення в містах і районах області, з 1 серпня минулого року розпочали виконання всіх доведених завдань і функцій щодо реалізації державної соціальної політики. В ході реформування трудівники Сумщини, потерпілі на виробництві і члени їх родин не відчули жодних проблем з забезпеченням соціальними гарантіями. Як і раніше вони одержують надійний захист від Фонду у разі повної або часткової втрати працездатності, охорони їх життя та здоров’я в ході трудової діяльності.

Олександре Дмитровичу, розкажіть будь ласка, докладніше, хто та які соціальні гарантії від Фонду має право отримувати?

- Під опікою Фонду перебувають усі офіційно працевлаштовані громадяни та фізичні особи-підприємці. В разі настання страхового випадку вони мають право на соціальний захист. Цей спектр досить широкий. Фонд здійснює виплати за листками непрацездатності, компенсуючи втрачений за період хвороби заробіток, надає допомогу по вагітності і пологах та на поховання. Поряд з цим фінансує щомісячні страхові виплати та надає одноразову допомогу потерпілим на виробництві та членам їх сімей. Він також гарантує курс реабілітаційного лікування після перенесених важких захворювань і травм. Водночас турбується про осіб з інвалідністю, які повністю або частково втратили працездатність внаслідок професійної діяльності тощо.

Сьогодні під страховим захистом Фонду в області перебуває понад 250 тисяч застрахованих осіб, тобто працюючих, та більше 5 тисяч потерпілих на виробництві і членів їх сімей.

Що вдалося зробити сумським соцстрахівцям цього року для соціального захисту населення області?

- Передовсім хочу зазначити, що в ході реорганізації та оптимізації нам вдалося зберегти кращий кадровий потенціал і сформувати дієздатну команду професіоналів. Саме завдяки старанням кожного фахівця управління та його відділення успішно виконують доведені завдання, а застраховані особи, потерпілі на виробництві та внаслідок професійних захворювань і члени їх родин Сумщини мають надійний соціальний захист від Фонду. Про це переконливо засвідчують результати роботи.

Так, за 9 місяців цього року на виплату матеріального забезпечення працюючим було спрямовано майже 160 млн. грн. Зокрема, надання допомоги по тимчасовій непрацездатності було профінансовано в розмірі понад 110 млн. грн., по вагітності і пологах – 45 млн. грн., на поховання – майже  1 млн. грн.

Значні кошти було виділено для фінансової підтримки потерпілих на виробництві і членів їх сімей. Загалом вони одержали страхові виплати на загальну суму близько 120 млн. грн. Прикметно, що цьогоріч Фонд здійснив осучаснення страхових виплат і тричі перерахував їх розмір, що дозволило збільшити їх у середньому  на понад 40 відсотків.

Чимало зусиль ми докладаємо до організації відновлювального лікування трудівників і членів їх родин після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях провідних санаторно-курортних закладів України. За соцстрахівські кошти в оздоровницях побувало майже 500 осіб. Ефективність і доступність цієї гарантії забезпечує те, що Фонд у рекордно короткі строки перевів механізм надання соціальної послуги на адресність, а працюючій особі надав право вибору санаторно-курортного закладу для проходження лікування.

Упродовж 9 місяців нинішнього року за рахунок коштів Фонду в закладах охорони здоров’я області було проліковано більше 400 потерпілих на виробництві і внаслідок професійних захворювань, понад 800 осіб цієї категорії було забезпечено лікарськими засобами та виробами медичного призначення. На ці цілі було спрямовано майже 7 млн. грн. Близько 350 інвалідів праці було оздоровлено в санаторіях України, на що ми витратили більше 4 млн. грн. Значну увагу також постійно приділяємо забезпеченню потерпілих на виробництві технічними та іншими засобами реабілітації, покриттю витрат на необхідний догляд за ними тощо.

Зрозуміло, що на цьому багатогранна  діяльність управління та його відділень не вичерпується. На яких напрямах ще зосереджуєте свою роботу?

- Серед наших пріоритетів є профілактика нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Служба страхових експертів постійно виконує наполегливу і копітку роботу, спрямовану на запобігання страховим випадкам, усуненню загрози здоров’ю працівників, викликаного умовами праці.

Правове забезпечення здійснює юридичний підрозділ. Фахівці слідкують за правильним застосуванням вимог і актів законодавства та неухильним дотриманням інших нормативних документів Фонду, виконують претензійно-позовну роботу, захист майнових інтересів Фонду.

На чільному місці перебуває робота служби фінансового контролю і аудиту. До речі, сьогодні вона суттєво змінює свої функції.З метою врегулювання взаємовідносин Фонду і страхувальників під час проведення виплат за рахунок коштів Фонду, зменшення навантаження на страхувальників-роботодавців шляхом скорочення кількості перевірок, а також задля запобігання помилок при проведенні виплат страхувальниками, контроль спрямовується на упередження неправомірних витрат коштів Фонду.

Вже запроваджено постійний моніторинг даних страхувальників про нарахування допомоги по соціальному страхуванню на стадії прийняття заяв-розрахунків. У разі потреби наші спеціалісти здійснюють обмін інформацією зі страхувальником та надають рекомендації щодо виправлення виявлених порушень.

Варто також зазначити, що Фонд постійно демонструє нові підходи і принципи у своїй роботі. Скажімо, до раніше реалізованої можливості подачі звіту у електронному вигляді із застосуванням електронно-цифрового підпису з 1 жовтня цього року стала доступною також подача заяв-розрахунків і повідомлень про виплату коштів застрахованим особам. Нововведення спрямовані на посилення соціального захисту працевлаштованих у частині пришвидшення термінів отримання ними матеріального забезпечення, а також оптимізацію та спрощення для роботодавців взаємодії з Фондом, мінімізацію перевірок і заміну санкцій на попередній контроль.

-  У першу неділю листопада Ви разом з колегами відзначатимете своє професійне свято. Що б хотіли побажати їм з цієї нагоди? 

- Напередодні Дня працівника соціальної сфери хочу тепло привітати зі святом усіх страхувальників, наших соціальних партнерів, колег і ветеранів-соцстрахівців. Щиро бажаю всім міцного здоров’я, щастя в домівках, добра та благополуччя, успіхів у важливій, але відповідальній справі на ниві соціального захисту людей праці.

Користуючись нагодою, хочу побажати нашим трудівникам, потерпілим на виробництві та членів їх родин, аби вони одержували від Фонду соціального страхування України виплати і послуги, наближені до рівня високих європейських стандартів. Що стосується нас, зробимо для цього все можливе.                                                       Прес-центр управління виконавчої  дирекції Фонду у Сумській області


До уваги страхувальників!

Частиною 1 та 2 ст.21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105 визначено, що страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що було чинне раніше.

Таким чином, розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах здійснюється згідно з п.1 ч.4 ст.19 Закону №1105, де визначено, що застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах:

допомога по тимчасовій непрацездатності – виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку;

допомога по вагітності та пологах – виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Після сплати роботодавцем єдиного соціального внеску, страхувальник повинен зробити перерахунок допомоги по листках непрацездатності і донарахувати застрахованим особам різницю.


Безоплатне реабілітаційне лікування за кошти ФОНДУ

«Забезпечення реабілітацією з початку 2018 року відбувається за реформованим механізмом. Це повністю адресна система, яка дозволила значно спростити та прискорити процедуру отримання лікування, що суттєво, коли мова про підгострі стани, складні патології, які потребують оперативної реабілітації. Крім того, тепер пацієнти самостійно обирають санаторно-курортний заклад, у якому хочуть пройти відновне лікування. За результатами 9 місяців поточного року реабілітацією  охоплено 22 особи, що на 15% більше за аналогічний період минулого року», – зазначила начальник Глухівського відділення ФСС Лариса ЗАБАРА.

Порядок отримання реабілітаційного лікування за кошти Фонду соціального страхування України:

– після надання висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я щодо необхідності реабілітації за певним профілем, лікувальний заклад повідомляє робочий орган Фонду про наявність на лікуванні особи, що має показання для проходження відновного лікування;

не пізніше наступного дня у стаціонар лікарні до пацієнта прибуває фахівець Фонду (страховий агент), який за наданим паспортом та ідентифікаційним кодом самостійно перевіряє, чи є особа застрахованою, та разом із хворим заповнює заяву на відновне лікування;

– пацієнту надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і він самостійно обирає санаторно-курортний заклад для проходження лікування;

– орган Фонду узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим;

застрахована особа направляється до санаторно-курортного закладу на відновне лікування зі стаціонару лікарні. На час реабілітації продовжується лікарняний листок, за яким Фондом фінансується допомога по тимчасовій втраті працездатності, аби компенсувати особі втрачений за час лікування заробіток;

– після проходження реабілітації застрахованою особою підписується акт приймання-передачі наданих послуг.


Період відпустки по догляду за дитиною до трьох років включається до страхового стажу

Розмір матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (компенсація втраченого заробітку за період перебування на лікарняному), що фінансується Фондом соціального страхування України, обчислюється, виходячи із тривалості страхового стажу застрахованої особи. Страховим стажем вважається період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Виключення становлять період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), які включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Водночас, до страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності не зараховуються періоди навчання у вищому закладі освіти (у тому числі на підготовчих відділеннях), в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною (очною) формою навчання.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Зазначимо, сума допомоги по тимчасовій втраті працездатності складає 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).

 Начальник Глухівського відділення УВД ФСС України у Сумській області Лариса ЗАБАРА


СПІВПРАЦЯ З МЕДИЧНИМИ ПРАЦІВНИКАМИ

Начальник Глухівського відділення УВД ФСС України у сумській області Лариса Забара провела робочу зустріч з працівниками приймального відділення Глухівської ЦРЛ.

В ході розмови з медичними працівниками був опрацьований механізм співпраці з Фондом у разі звернення потерпілого з посиланням на виробничу травму.

Так, згідно п.9 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України  від 30 листопада 2011 р. № 1232,«Лікувально-профілактичний заклад повинен передати протягом доби з використанням засобів зв’язку та на паперовому носії екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок на виробництві за формою згідно з додатком 1 Порядку:

1) підприємству, де працює потерпілий;

2) робочому органові виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі - Фонд) за місцезнаходженням підприємства, де працює потерпілий, або за місцем настання нещасного випадку з фізичною особою - підприємцем або особою, що забезпечує себе роботою самостійно;

3) територіальному органові Держпраці за місцем настання нещасного випадку;

4) закладові державної санітарно-епідеміологічної служби, який здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд за підприємством, де працює потерпілий, або такому закладові за місцем настання нещасного випадку з фізичною особою - підприємцем або особою, що забезпечує себе роботою самостійно, у разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння).


ФСС: Виплати Фонду. Нові Порядки, зміни з 1 жовтня 2018 та зміни з 1 січня 2019

Влітку 2018 року ФСС затвердив три постанови, котрі змінять порядок виплат коштів Фондом. Мова іде про:

 1. Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджений постановою ФСС від 19.07.2018 р. №11;
 2. Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою ФСС від 19.07.2018 р. №12.
 3. Оновлене Положення про комісію (уповноваженого) зі страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затверджене постановою ФСС від 19.07.2018 р. №13.

Листок непрацездатності: зміни 2019 року

Головна ідея змін — поступовий перехід на електронні листки непрацездатності і реєстрацію оформлених та виданих листків непрацездатності в спеціальному електронному ж реєстрі. Листки непрацездатності як видавалися застрахованим особам, а ті потім передавали їх до бухгалтерії, так  все це залишиться.

Мінсоцполітики оприлюднило на своєму сайті проект постанови КМУ «Про утворення Електронного реєстру листків непрацездатності».

Як зазначається у пояснювальній записці до проекту, Електронний реєстр листків непрацездатності (далі — ЕРЛН) — це система накопичення, зберігання та використання інформації про видані, продовжені та обліковані листки непрацездатності.

Проектом акта пропонується установити, що ЕРЛН створюється як підсистема Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а забезпечення його наповнення інформацією покладається на Міністерство охорони здоров’я, Міністерство соціальної політики, Національну службу здоров’я України, Пенсійний фонд України разом з Фондом соціального страхування України в строк до 1 січня 2019 року. Чи запрацює електронний реєстр листків непрацездатності саме з 01 січня 2019 року покаже час. Можливо найближчим часом на нас чекають серйозні зміни в законодавстві.

Видачі листків непрацездатності в електронній формі та поступового скорочення їх використання у паперовій формі забезпечить розвиток правовідносин за яких унеможливиться фальсифікація листків непрацездатності та допущення порушення під час їх видачі.

Комісія ФСС

З 27.07.2018 р. (з дати оприлюднення)  роботу комісії регулює  Положення №13.

Залишилось не змінним:

 1. Кількість уповноважених осіб, які вирішують питання з соцстрахування працівників, залежить від розміру підприємства, його організаційної структури та кількості працівників.
 2. Як і раніше, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення, а саме:
 •  допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);
 •  допомоги по вагітності та пологах;
 •  допомоги на поховання 

і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо.

3. Як і раніше, фінансування внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання не розглядатиметься на засіданнях комісії (уповноваженого) з соціального страхування і не зазначатиметься у їх протоколах.

Також комісія (уповноважений) із соцстрахування розглядає підстави та правильність видачі листка непрацездатності, перевіряє наявність необхідних реквізитів (підписів лікарів, печатки закладу охорони здоров’я тощо).

Рішення про призначення (часткове призначення) чи відмову в наданні допомоги оформлюють у вигляді протоколу. Ці правила також чинні (п. 3.1 та 4.3 Положення №13).

Зміни затверджені Положенням 13

 1. Усунуто ряд  анахронізмів: функція комісії (уповноваженого) щодо розподілу між працівниками путівок та новорічних подарунків для дітей, отриманих від Фонду.
 2. бланк протоколу засідання комісії (уповноваженого) затверджено в новій редакції. З нього забрали згадку про призначення працівникам путівок, тож тепер такий протокол має лише два розділи.

Отримання фінансування від ФСС з 01.10.2018 р.

Нині отримання такого фінансування регулюють Порядок №26 і Порядок №24.

Зміни у фінансуванні виплат за нещасними випадками на виробництві (профзахворюваннями)

У Порядку №12 з’явилися норми щодо фінансування ФСС потерпілих на виробництві, передбачені абз. 4 ч. 3 ст. 42 Закону №1105. Тобто документ, який раніше стосувався лише виплат від ФСС з ТВП, розширили за рахунок виплат, які досі призначав ФCC НВВ. Це логічно, адже ці виплати призначатимуться з єдиного джерела — Фонду соціального страхування.

Утім, Порядок №24, який досі регулював призначення виплат особам, потерпілим від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не зникне без згадки. На його основі було розроблено Порядок №11, теж приведений у відповідність до Закону №1105.

Обидва нові порядки пов’язали між собою. Зокрема, в Порядку №11 зазначається, що у разі виникнення обставин для надання виплат внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання вони призначаються відповідно до Порядку №12.

Порядок №11 вже не містить спеціальної форми бланка заяви-розрахунку для отримання фінансування внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Окремої форми  заяви вже не має! Щоб отримати фінансування від ФСС за такими страховими випадками, доведеться подавати заяву-розрахунок, форму якої буде встановлено додатком 1 до Порядку №12.

Також п. 9 Порядку №12 передбачено, виплати потерпілим на виробництві здійснюються після надходження коштів від ФСС у найближчий строк, установлений для виплати зарплати. Нагадаємо, що зараз такі виплати відшкодовуються страхувальнику. Зараз же ці кошти виплачуються застрахованим особам до отримання фінансування від ФСС, після чого роботодавець-страхувальник подає Фонду відповідну заяву на відшкодування понесених витрат.

Фінансування виплат з тимчасової втрати працездатності

З 01.10.2018 р. фінансування виплат та допомог від ФСС надаватиметься за однаковою формою заяви-розрахунку (незалежно від причини страхового випадку). Все той же додаток 1 до Порядку №12.

Для надання допомоги від ФСС, роботодавцю спочатку доведеться отримати на це кошти на окремий рахунок у банку (а бюджетним установам — у Держказначействі). Теж незалежно від того, в межах якого виду соцстрахування за Законом №1105 ці виплати було призначено.

Для подання заяви-розрахунку чітко встановлено строк — не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття комісією (уповноваженим) із соцстрахування рішення про виплату допомоги. А зазначена комісія (уповноважений) зобов’язані своєчасність такої подачі проконтролювати.

Також встановлено строк розгляду заяви-розрахунку органами ФСС. Зараз на це відведено 10 днів, а за новим порядком буде вже 10 робочих днів.

Увага, бухгалтери! Роботи значно побільшає!

Адже кожен рядок табличної частини заяви-розрахунку вимагає заповнення окремого додатка — таблиці, в якій докладно розшифровується зазначене в цьому рядку.

Складнощів у такому розшифруванні не має бути, вся наведена в таких додатках інформація в роботодавця повинна бути наявна для здійснення та розрахунку виплат. На практиці, навіть якщо така інформація «підтягуватиметься» бухгалтерською програмою автоматично, її треба буде ще й ретельно перевірити.

До того ж ФСС зможе надсилати страхувальнику запит на уточнення інформації за потреби. А в разі виявлення помилок такі заяви-розрахунки будуть надсилатися на доопрацювання. Після виправлення заяви-розрахунки треба буде повторно надсилати до ФСС, який повторно розглядатиме їх протягом робочих днів.

Повідомлення про здійснені працівникам виплати

Нове в Порядку №12 це вимога, якої раніше не було. I виконувати її теж доведеться з 01.10.2018 р.: після проведення виплат за рахунок коштів Фонду страхувальник повинен буде надсилати повідомлення за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку №12  Це нова вимога, але форма повідомлення досить проста, заповнюватиметься за змістом граф та рядків. 

Подати повідомлення можна буде як у паперовій формі (особисто або поштою), так і в формі електронного документа (з електронними цифровими підписами керівника і головного бухгалтера, за наявності).

Повідомлення може бути надіслано у зручний для страхувальника час, але не пізніше завершення місяця з дня проведення виплат застрахованим особам.

Якщо повідомлення не буде надіслано протягом трьох місяців, у ФСС з’явиться привід завітати до роботодавця на позапланову перевірку щодо виплат.

Помилки у заяві-розрахунку

Як і раніше, Порядок №12 вимагає від такого роботодавця зайві кошти повернути. При цьому він додає вимоги й щодо торішніх виплат (чого не було раніше). Але Порядок  не пояснює всі можливі варіанти, а лише два з них.

Приклад 1 Підприємство замовило в ФСС 11000 грн, але після їх отримання на спецрахунок виявило, що виплатити треба було лише 9000 грн. Як вчинити в цьому випадку?

Порядок №12 вимагає невикористані страхові кошти протягом трьох робочих днів повернути на рахунок робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення, з якого надійшло фінансування, та листом надіслати пояснення причин повернення коштів.

Пояснення даному випадку: помилка відповідальної особи при складанні заяви-розрахунку.

Приклад 2 Підприємство замовило, отримало у ФСС і виплатило 10000 грн у 2017 році. А у грудні 2018 року виявило, що сума допомоги була обрахована неправильно (лічильна помилка) і виплатити треба було лише 9800 грн. Як бути?

По-перше, вирішити із працівником щодо проблеми зайво виплаченої йому допомоги. I добре, якщо працівник погоджується ці кошти повернути добровільно. Адже утримати їх з його зарплати на підставі наказу директора вже неможливо.

Але, що б не було вирішено із працівником, роботодавцю треба розрахуватися із Фондом. Порядок №12 вимагає: у разі виявлення страхувальником помилок при нарахуванні виплат за минулі періоди (за межами діючого бюджетного року) надлишково нараховані та виплачені кошти повертаються страхувальником до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення та одночасно надсилається обґрунтоване письмове пояснення щодо причин повернення страхових коштів.

Але, ФСС не встановлює строків, коли треба зробити таке повернення. Сподіваємося, що те саме стосуватиметься і перевиплат, виявлених протягом бюджетного року.

А ось що робити, якщо через помилку виникла недоплата або фінансування отримано не в повному обсязі?

Як і раніше, Порядок №12 про це мовчить. I досі маємо лише старезні роз’яснення від ФСС щодо цього.

Якщо страхувальник самостійно знайшов помилку в наданій заяві-розрахунку, необхідно надати до Фонду лист з детальним змістом помилки, обов’язково зазначивши:

 1.  код ЄДРПОУ;
 2.  реєстраційний номер;
 3. назву страхувальника;
 4. вхідний номер та дату заяви-розрахунку;
 5. серію та номер листка непрацездатності;
 6. П. I. Б. застрахованої особи.

Лист має бути підписаний керівником і бухгалтером (за наявності посади) та завірений печаткою.

У разі встановлення страхувальником недоплати за листком непрацездатності сума (дні за наявності) відображається у заяві-розрахунку окремим рядком із зазначенням всіх необхідних реквізитів листка непрацездатності, який необхідно додатково оплатити. 


Набуло чинності нове Положення про комісію із соцстрахування підприємства

Нова редакція Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності набула чинності 27 липня 2018 року після її оприлюднення відповідно до рішення правління Фонду соціального страхування України.

Орган утворюється на кожному підприємстві, що використовує найману працю незалежно від форми власності, і приймає рішення про призначення або відмову в призначенні  матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання) застрахованим особам.

Комісія із соціального страхування підприємства створюється при чисельності застрахованих осіб понад 15 працюючих за наймом. При чисельності на підприємстві застрахованих осіб 15 і менше на загальних зборах працівників обирається уповноважений із соціального страхування підприємства.

«Комісія із страхування кожної установи – ще один орган, окрім Фонду, який має не лише обов’язок, але й повноваження здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою лікарняних застрахованим особам. Близько 35% звернень на гарячу лінію ФССУ стосуються затримки виплат за листками непрацездатності. Фонд здійснює фінансування упродовж 10 робочих днів з моменту отримання від роботодавця заяви-розрахунку, лікарняні фінансуються вчасно та в повному обсязі. Але затримки можуть мати індивідуальний характер. Наприклад, з якоїсь причини роботодавець затягнув із подачею заяви-розрахунку. Або, отримавши від Фонду кошти, не встиг виплатити їх працівнику в найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, як це передбачено законом. Комісія має відслідковувати всі ці процеси та вчасно на них впливати, Положення дає їй ці повноваження», – пояснив голова правління Фонду соціального страхування України Володимир Саєнко.

Відповідно до затвердженого Положення, комісія здійснює контроль за своєчасним направленням до відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду заяв-розрахунків про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення, а також розглядає скарги працівників підприємства на рішення комісії.

Крім того, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства має право:

- отримувати від роботодавця відомості щодо суми фінансування Фондом для надання матеріального забезпечення найманим працівникам;

- отримувати від робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення безкоштовні консультації з питань застосування законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності;

- звертатися за необхідності до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства;

- перевіряти дотримання застрахованими особами режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності;

- звертатися до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень у разі спору між комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та роботодавцем з питань надання матеріального забезпечення застрахованим особам підприємства, а також у випадку невиконання роботодавцем рішень комісії (уповноваженого);

- вносити до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень пропозиції по організації та удосконаленню роботи по соціальному страхуванню на підприємствах.


 У першому півріччі кількість нещасних випадків в Україні зменшилась на 4,2%

Робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України упродовж першого півріччя 2018 року зафіксовано 2 385 нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, з яких 173 – смертельні. У порівнянні з тим же періодом минулого року кількість нещасних випадків зменшилась на 4,2%. По Глухівському відділенню кількість нещасних випадків за перше півріччя 2018 року – 2.

За аналітичними даними найбільша кількість нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, сталась  у Дніпропетровській області – 14%, у Донецькій області – 12,5% та в місті Києві – 8,9%. Кількість травмованих осіб у цих областях складає 35,4% від загальної кількості по Україні.

Найбільше у звітному періоді травмувались робітники таких професій: водій автотранспортних засобів (129), гірник очисного забою (65) та прохідник (58).

Серед причин нещасних випадків на виробництві переважають організаційні – вони складають 64,8% від усіх зафіксованих. Зокрема, йдеться про невиконання вимог інструкцій з охорони праці, невиконання посадових обов’язків, порушення правил безпеки руху, технологічного процесу тощо.

Нагадаємо, крім компенсації втраченого за період тимчасової непрацездатності заробітку, фінансування щомісячних страхових виплат і одноразових допомог, Фонд соціального страхування України фінансує потерпілим на виробництві витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі:

– забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення;

– лікування в закладах охорони здоров’я;

– забезпечення медичною реабілітацією;

– забезпечення санаторно-курортним лікуванням;

– забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації (протезно-ортопедичними та іншими виробами);

– забезпечення спеціальними засобами пересування (колясками);

– виплати на спеціальний медичний догляд, на постійний сторонній догляд і на побутове обслуговування;

– фінансування витрат на додаткове харчування;

– зубопротезування, очне протезування, забезпечення окулярами, контактними лінзами та слуховими апаратами;

– забезпечення постільною та натільною білизною, постільними речами, гігієнічними виробами, перуками;

– забезпечення автомобілями;

– компенсація витрат на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування;

– забезпечення професійним навчанням або перекваліфікацією.


Ефективна співпраця з ОТГ – один з пріоритетів у роботі Фонду соціального страхування

Налагодження й розширення співпраці з об’єднаними територіальними громадами є одним із пріоритетних завдань Глухівського відділення Фонду соціального страхування України. На території обслуговування відділення утворено три ОТГ: Березівська  та Шалигинська (Глухівського району) та Новослобідська (Путивльського району). З головами ОТГ підписані Протоколи про досягнуті домовленості щодо налагодження співпраці для спільного вирішення питань розвитку громад та реалізацію державної політики у сфері соціального страхування.


Налагодження й розширення співпраці з об’єднаними територіальними громадами є одним із пріоритетних завдань Глухівського відділення Фонду соціального страхування України. На території обслуговування відділення утворено три ОТГ: Березівська  та Шалигинська (Глухівського району) та Новослобідська (Путивльського району). З головами ОТГ підписані Протоколи про досягнуті домовленості щодо налагодження співпраці для спільного вирішення питань розвитку громад та реалізацію державної політики у сфері соціального страхування.

Нещодавно відбулась робоча зустріч начальника Глухівського відділення Фонду соціального страхування Лариси Забари з головою Березівської ОТГ  Надії Артеменко. В ході зустрічі були обговорені питання подальшої співпраці, організації віддалених робочих місць для спеціалістів Глухівського відділення, а також погоджені графіки прийомів страхувальників, застрахованих осіб та потерпілих на виробництві працівниками соцстраху.

Мовою цифр:

Березівська ОТГ – 163 страхувальники, 811 застрахованих осіб, 7 осіб потерпілих на виробництві.

Шалигинська ОТГ – 98 страхувальників, 661 застрахована особа, 4 особи потерпілі на виробництві.

Новослобідська ОТГ – 76 страхувальників, 342 застраховані особи, 10 осіб потерпілих на виробництві.


 «Сила духу» гуртує лише вольових

Для багатьох потерпілих на виробництві, людей з особливими потребами, життя розділилося на до і після травми. І таких на обліку в Глухівському відділенні УВД Фонду соціального страхування України у Сумській області перебуває 153 особи.

— У сфері діяльності фонду — цілий комплекс серйозних завдань, від грамотного вирішення яких залежить якість життя і рівень захисту інтересів людей праці, їх впевненість у завтрашньому дні, — розповдає  начальник відділення Лариса Забара. — Рівень відповідальності фонду перед суспільством вимірюється не лише розміром страхових виплат потерпілим, Фонд фінансово забезпечує цілий комплекс послуг з медичної та соціальної реабілітації потерпілих, санаторно-курортне лікування в оздоровчих закладах України. У фонді знають, що треба лікувати не лише від хвороби, слід оздоровлювати людину загалом: її фізичний, психологічно-емоційний стан. А проведення спартакіади серед інвалідів праці — це чудовий соціальний проект, який допомагає сотням людей, які з виробничих причин втратили здоров’я, відчути, що вони здатні на більше. Саме тому виконавча дирекція Фонду в 2013 році дала старт І Всеукраїнській спартакіаді серед інвалідів праці «Сила духу».

Цього року відбіркові змагання в рамках VІ Всеукраїнської спартакіади серед інвалідів праці на Сумщині відбулися 15 червня. Програма спартакіади включала випробування із таких видів спорту — армспорту, бомбаскету, гирьового спорту, дартсу, настільного тенісу та шахів. Запросили до участі всіх потерпілих на виробництві, для кого любов до життя і спорт — головні ліки, які допомагають знайти себе та реалізувати в суспільстві.

Таким людям особливо потрібне спілкування і досвід тих, хто сам пройшов кола пекла після нещасних випадків, інвалідності, витягав себе із прірви зневіри та відчаю. Багаторічна практика роботи вітчизняних і закордонних фахівців показує, що одним з найбільш дієвих методів реабілітації інвалідів є фізична культура та спорт. Систематичні тренувальні заняття, участь у змаганнях не тільки підвищують адаптацію інвалідів до умов життя, які змінилися, розширюють їхні функціональні можливості, допомагають оздоровленню організму, а й сприяють виробленню координації всіх систем організму, сприятливо діють на психіку, мобілізують волю на боротьбу з хворобою, повертають людям почуття соціальної повноцінності. І справа навіть не в нагородах чи призових місцях…

«Коли після вдалого реабілітаційно-відновного лікування до потерпілих повертається здоров’я, бажання жити повноцінно, відчуваєш моральне задоволення від своєї роботи, — зауважує Лариса Забара. - Фонд покликаний допомогти потерпілим на виробництві людям відчути впевненість у своєму майбутньому. Тому я вірю, що соціальний проект — спартакіада «Сила духу» — запроваджений виконавчою дирекцією фонду, допоможе сотням осіб відчути, що вони потрібні і собі, і суспільству».


СЕМІНАР-НАВЧАННЯ У «СОНЯЧНОМУ»

Табір «Сонячний» відкрив свої двері для дітлахів. З метою попередження виробничого травматизму з посадовими особами та обслуговуючим персоналом начальник Глухівського відділення Фонду соціального страхування Лариса Забара разом із страховим експертом Сергієм Пищолою провели семінар-навчання. Страховим експертом  акцентовано увагу на питаннях  дотримання правил техніки безпеки.

Директор табору Тамара Сторієва уживає необхідних заходів для створення безпечних і нешкідливих умов, виконання санітарно-гігієнічних норм і вимог з охорони праці під час проведення відпочинку; контролює і надає методичну допомогу вихователям табору з питань створення безпечних і нешкідливих умов праці й відпочинку вихованців; проводить навчання та щоденні інструктажі з охорони праці вихователів та інших осіб, які залучені до роботи у таборі.

Важливо завжди пам'ятати, що небезпечною є не сама природа, а неправильні дії людини при спілкуванні з нею. Основні причини подібних нещасних випадків - непоінформованість про можливу небезпеку, надмірна самовпевненість, інколи і повне ігнорування правил особистої безпеки. Обов'язок кожного педагога, вихователя - знати основні правила надання першої допомоги в екстремальних випадках.


 Порядок отримання матеріального забезпечення,  яке надає Фонд соціального страхування

Фонд соціального страхування України здійснює матеріальне забезпечення застрахованих осіб, яке включає в себе допомогу по тимчасовій непрацездатності (фінансування за лікарняними листками), допомогу по вагітності та пологах, а також допомогу на поховання.

Нагадаємо, що застрахованим у ФССУ є кожен офіційно працевлаштований або ФОП (тобто ті, хто сплачує та/або за кого сплачується ЄСВ). Сьогодні таких осіб на обліку у Глухівському відділенні  ФСС більше 15 тисяч – кожен з них має право на виплати та соціальні послуги від Фонду у разі настання страхового випадку.

Процедуру отримання матеріального забезпечення застрахованою особою можна поділити на декілька етапів:

1. Отриманий листок непрацездатності в закладі охорони здоров’я працівник передає до уповноваженої особи на підприємстві – кадровика, табельника або бухгалтера, для заповнення зворотної сторони листка непрацездатності (визначення страхового стажу застрахованої особи та кількості днів, за які буде надаватися матеріальне забезпечення).

2. Передача листка непрацездатності на розгляд до Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації (приймається рішення щодо надання матеріального забезпечення).

3. Розрахунок бухгалтерією страхувальника суми матеріального забезпечення та оформлення заяви-розрахунку для отримання фінансування від робочого органу Фонду.

4. Подача страхувальником заяви-розрахунку до робочого органу Фонду (за місцем обліку в органі Фонду) та подальше фінансування такої заяви шляхом перерахування робочим органом Фонду заявлених коштів на спеціальний рахунок страхувальника.

5. Виплата страхувальником матеріального забезпечення застрахованим особам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.


Роботодавцям на замітку

У першому кварталі 2018 року страховим експертом з охорони праці Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області було здійснено перевірки 10 підприємств щодо стану профілактичної роботи зі створення здорових та безпечних умов праці.

За результатами заходів виявлено 97 порушень законодавства про охорону праці. Внесено 10 подань роботодавцям про порушення законодавства про охорону праці.

Водночас, за словами начальника Глухівського відділення управління  виконавчої дирекції ФСС України у Сумській області Лариси Забари, страхові експерти з охорони праці не ставлять собі за мету зафіксувати якомога більше порушень.

«Наше завдання – мінімізувати ризик професійної травми чи захворювання для усіх застрахованих у Фонді осіб. Максимально ефективно це можна зробити лише допомагаючи роботодавцям створювати безпечні умови праці, дотримуватись стандартів та спільними зусиллями запобігати будь-яким нещасним випадкам на робочому місці», – зазначила Лариса Забара.

Зазначимо, що відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», виконання статутних функцій та обов’язків Фонду соціального страхування України щодо запобігання нещасним випадкам покладено на страхових експертів з охорони праці.

Страховим експертом з охорони праці Глухівського відділення УВД ФСС України у Сумській області Сергієм Пищолою постійно проводиться цілеспрямована робота з профілактики виробничого травматизму та профзахворювань, надається всебічна допомога роботодавцям в організації роботи з охорони праці, моніторингу умов праці та усуненні загроз здоров’ю працівників.

Всі заходи направлені на визначення шляхів покращення умов праці та профілактичної роботи з попередження нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань на засадах співпраці з роботодавцями, ефективного функціонування системи управління охороною праці на підприємствах, організації контролю за станом умов праці на робочих місцях та проведення навчання і перевірки знань з охорони праці.

Нагадаємо, що за останніми даними майже 66 % усіх нещасних випадків на виробництві стаються в Україні через організаційні причини, усунення яких не потребує матеріальних затрат.

Для отримання консультацій та методичної допомоги з питань охорони праці звертатись до страхового експерта Глухівського відділення УВД ФСС України у Сумській області Пищоли Сергія Євгеновича за тел. 0954529044.


Ефективність реабілітації за кошти Фонду становить 83%

Вчасна реабілітація також є одним з головних чинників упередження настання первинної інвалідності. Фонд здійснює направлення застрахованих осіб на відновне лікування до санаторно-курортних закладів одразу зі стаціонару закладу охорони здоров’я, що збільшує ефективність подальшого лікування, наголосив голова правління ФССУ Володимир Саєнко.

«Під час реформування механізму надання реабілітації за кошти Фонду ми керувались потребою в оперативності і максимально скоротили терміни оформлення послуги для застрахованих. Відійшли від практики довідок, відмовились від путівок, які завжди мали певну визначену дату заїзду, передбачили в порядку строки етапів надання реабілітації – представник Фонду особисто приходить у лікарню до пацієнта не пізніше наступного дня після того, як заклад охорони здоров’я повідомляє Фонд про особу, що потребує реабілітації», – говорить Володимир Саєнко.

З метою збільшення показників ефективності реабілітаційного лікування постановою правління ФССУ від 13.07.2017 №39 застрахованій особі надано право вибору санаторно-курортного закладу для проходження лікування. За словами В. Саєнка, це має сприяти конкуренції між оздоровницями в частині покращення якості надання ними послуг.

З початку року на реабілітаційне лікування за кошти Фонду соцстрахування було направлено 9 700 застрахованих осіб (по Глухівському відділенню – 9 осіб).

Нагадаємо, з 01 січня 2018 року Фонд впровадив реформу надання соціальних послуг, перевівши їх на адресність. Сьогодні ФССУ оплачує реабілітаційне лікування за медичними показами кожному працевлаштованому, потреба в забезпеченні соціальною послугою покриваються повністю.

Процедура направлення на реабілітацію:

– після надання висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я щодо необхідності реабілітації за певним профілем, лікувальний заклад повідомляє робочий орган Фонду про наявність на лікуванні особи, що має покази для проходження відновного лікування;

– не пізніше наступного дня у стаціонар лікарні до пацієнта прибуває фахівець Фонду, який за наданим паспортом та ідентифікаційним кодом самостійно перевіряє, чи є особа застрахованою, та разом із хворим заповнює заяву на відновне лікування;

– пацієнту надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і він самостійно обирає санаторно-курортний заклад для проходження лікування;

– орган Фонду узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим;

– застрахована особа направляється до санаторно-курортного закладу на відновне лікування зі стаціонару лікарні. На час реабілітації продовжується лікарняний листок, за яким Фондом фінансується допомога по тимчасовій втраті працездатності, аби компенсувати особі втрачений за час лікування заробіток;

– після проходження реабілітації застрахованою особою підписується акт приймання-передачі наданих послуг.


Запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням в спорті

У рамках виконання умов меморандуму про партнерство та співробітництво, укладеного між Міністерством молоді та спорту України та Фондом соціального страхування України  відбувся «круглий стіл», ініційований начальником Глухівського відділення Фонду соціального страхування Л.О.Забарою за участю начальника відділу молоді та спорту Глухівської міської ради М.Г.Плотницького, тренерів та викладачів фізичної культури навчальних закладів міста. Одним з пріоритетних питань в галузі спорту є питання створення системи управління охорони праці в установах сфери спорту.

Лариса Забара проінформувала присутніх спортсменів про те, що серед спортивних травм, як правило, високий відсоток травм  середнього і важкого ступеня. У спортивному травматизмі відзначається  переважно: ураження суглобів, багато забитих місць, переломи, вивихи . У зимовий період травм більше (до 51%), ніж у літній період  (21,8%).

Попередження  спортивного травматизму засноване на принципах профілактики ушкоджень з  урахуванням особливостей окремих видів спорту.  Крім загальних організаційно - профілактичних заходів забезпечення  безпеки на навчально - тренувальних заняттях і спортивних змаганнях в окремих  видах спорту існують заходи профілактики спортивного травматизму, властиві  тільки даному виду спорту.

Незалежно від виду спорту, є правила профілактики спортивного  травматизму – це загальні інструкції, нехтування якими може в значній мірі  підвищити ризик отримання травм.

Важливими завданнями попередження  спортивного травматизму є: знання причин виникнення тілесних ушкоджень та їх особливостей в  різних видах фізичних вправ; розробка заходів щодо попередження спортивних травм; недоліки і помилки в методиці проведення занять; незадовільний стан місць занять та спортивного обладнання; порушення правил лікарського контролю; несприятливі санітарно -гігієнічні та метеорологічні умови при проведенні занять.

Таким чином до профілактичних заходів з профілактики спортивного  травматизму відносяться наступні: уважність і зібраність; техніка безпеки; відповідна спортивна екіпіровка; правильна розминка і розігрів м'язів; дотримання режиму сну і неспання; дотримання методики тренування;  фінальний етап тренування (заминка); своєчасний лікарський контроль, а також баланс між силою і гнучкістю.

Дотримання цих профілактичних  заходів значно  знизить ризик виникнення спортивних травм, тим самим зменшить кількість  професійних спортивних патологій і рівень інвалідності спортсменів.


ФОНД гарантує страхові виплати потерпілим на виробництві

Фонд соціального страхування України здійснює страхування громадян на випадок тимчасової або стійкої втрати працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а також смерті потерпілого. Відповідно, в кожному з таких випадків передбачено страхові виплати безпосередньо потерпілим або членам їх сімей.

Як роз’яснив директор виконавчої дирекції Фонду Євген Баженков, у разі нещасного випадку Фонд виплачує застрахованій особі допомогу з тимчасової втрати працездатності. «Виплата такої допомоги триває до моменту одужання або до встановлення інвалідності», – зазначив Є. Баженков.

Також передбачено одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого.

У випадку, коли потерпілий втрачає працездатність, – як частково, так і абсолютно – йому встановлюється щомісячна страхова виплата, яка компенсує втрачений заробіток або його частину відповідно до ступеня втрати працездатності.

Потерпілий, який тимчасово переводиться на легшу нижчеоплачувану роботу, отримує страхову виплату у розмірі його середньомісячного заробітку.

У випадку смерті потерпілого члени його сім’ї, які мають на це право, отримують щомісячні виплати. Також за рахунок Фонду відбувається відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого.

За словами директора виконавчої дирекції Фонду Євгена Баженкова, Фонд постійно збільшує розмір страхових виплат, коригуючи його відповідно до зростання показників заробітної плати.

«Людина, яка працює, має бути впевненою в тому, що вона отримає медичну допомогу та фінансову підтримку у разі втрати здоров’я під час виконання трудових обов’язків. Для цього ми проводимо послідовну роботу щодо підвищення ефективності усієї системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, створюючи всі необхідні умови для справедливого забезпечення українців страховими виплатами. Так, за перший квартал 2018 року ми провели три перерахунки, які дозволили збільшити розміри щомісячних страхових виплат у середньому на 40,6%», – зазначив Євген Баженков.

Загалом у разі настання страхового випадку ФССУ здійснює наступні виплати:

1) допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

2) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

3) щомісячну страхову виплату в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;

4) страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу нижчеоплачувану роботу;

5) щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;

6) відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого.


«КРУГЛИЙ СТІЛ» НА ТЕМУ: «РЕАБІЛІТАЦІЯ УЧАСНИКІВ АТО»

Начальник Глухівського відділення Фонду соціального страхування України Лариса Забара взяла участь у засіданні «круглого столу» з начальниками відділів міської ради.

В ході засідання «круглого столу» були обговорені питання оздоровлення дітей учасників АТО, а також реабілітації самих учасників АТО разом із членами родини за рахунок коштів Фонду соціального страхування.

Зокрема, Лариса Олександрівна повідомила присутніх про те, що з 01.01.2018 року змінився Порядок проходження реабілітації учасників АТО. Відповідно до Порядку №39 застрахована особа, яка брала безпосередню участь в АТО, має право на лікування (у супроводі членів сім’ї: чоловік/дружина, неповнолітні діти) в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу за профілем медико-психологічна реабілітація за рахунок коштів Фонду один раз після демобілізації за наявності відповідних медичних показань та оригіналу довідки про безпосередню участь особи в АТО. 


На Путивльщині і Глухівщині  відзначили День охорони праці

Працівники Глухівського відділення УВД ФСС України в Сумській області активно долучились до заходів з нагоди Дня охорони праці. Так, начальник відділення Лариса Забара разом із страховим експертом взяли участь у засіданні «круглого столу» під головуванням голови Путивльської районної ради Євгена Южакова, на якому і обговорили питання покращення безпеки праці з керівниками агрофірм Путивльщини, представниками органів місцевого самоврядування та профспілковим активом району.

Разом із представниками Путивльської районної ради завітали до вихованців путивльської школи-інтернату, де нагородили переможців і учасників конкурсу дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей» дипломами та солодощами.

Також цього дня соцстрахівці завітали і до учнів Глухівської школи-інтернату, ЗОШ №6 та Школи №5 для підведення підсумків конкурсу дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей»  та нагородили дітлахів солодощами.

А ось у медичному училищі було проведено виховну годину із студентами на тему: «Захищене і здорове покоління».


28 квітня - День охорони праці.

Звернення Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2018 році заходів з нагоди

Дня охорони праці в Україні


«За чисте довкілля»

Колектив Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України долучився до всеукраїнської акції «За чисте довкілля».

Зокрема, працівники відділення провели генеральне прибирання робочих кабінетів, допоміжних та інших приміщень, а також привели у належний санітарний стан закріплену територію та паркувальні місця для автомобілів, а саме: проведено обрізку дерев та кущів, приведено до ладу квітники.

Потерпілі на виробництві забезпечені ліками безоплатно

Фонд соціального страхування України реалізовує програму фінансування лікарських засобів і виробів медичного призначення, що необхідні потерпілим на виробництві, в обсязі 100% потреби.

За словами начальника Глухівського відділення Фонду соціального страхування Лариси Забари, програма забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення доступна потерпілим на виробництві жителям Глухівщини та Путивльщини. Участь в програмі беруть аптечні заклади м.Глухова та м.Путивля, яким Фонд соціального страхування відшкодовує вартість відпущених препаратів.

«Одна з головних функцій Фонду – у разі виробничого травматизму або професійної хвороби гарантувати людині, по-перше, компенсацію втраченого заробітку і, по-друге, фінансування відновлення її здоров’я та працездатності. Для цього ФССУ у повному обсязі фінансує надання потерпілим на виробництві медичної допомоги: від оплати діагностики, операцій і анестезії до забезпечення всіма потрібними ліками, гігієнічними виробами, медичним наглядом, протезуванням і відновним лікуванням за прямими наслідками страхового випадку», – наголошує Лариса Забара.

Право на отримання лікарських засобів за рахунок коштів Фонду соцстрахування має кожен потерпілий внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Фондом фінансується 100% вартості препаратів та медвиробів, потреба в яких визначена МСЕК та лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я. Забезпечення відбувається в повному обсязі відповідно до потреби впродовж усього періоду до відновлення здоров’я.


Євген Баженков: Фонд соцстрахування збільшив розмір виплат потерпілим на виробництві на 40,6%

Три етапи перерахунків щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві та членам їх сімей, що здійснив Фонд соціального страхування України в цьому році, мають на меті відновити соціальну справедливість у розмірах щомісячних страхових виплат для осіб, які отримали інвалідність в різні роки, та підвищити соціальну захищеність загалом. НаціціліФондспрямував 2,1 млрдгривень, наголошуєдиректорвиконавчоїдирекціїФССУЄвгенБаженков.

«Працююча людина має бути впевненою в тому, що вона отримає медичну допомогу та фінансову підтримку у разі втрати здоров’я під час виконання трудових обов’язків. Для цього ми проводимо послідовну роботу щодо підвищення ефективності усієї системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, створюючи всі необхідні умови для справедливого забезпечення українців страховими виплатами. Передусім говоримо про зростання щомісячних страхових виплат для потерпілих на виробництві та членів їх сімей – за перший квартал 2018 року ми провели три перерахунки, які дозволили збільшити розміри щомісячних страхових виплат у середньому на 40,6%», – говорить Євген Баженков.

1 етап перерахунку. З 01 січня 2018 року Фондом соцстрахування було проведено осучаснення страхових виплат для осіб, які мали право на виплати станом на 01 січня 2018 року та мали право на перерахування сум щомісячних страхових виплат у 2008–2011 роках – завдяки цьому кроку сума виплат збільшилась для майже 170 тисяч осіб.

«Відбулося суттєве підвищення щомісячних страхових виплат соціально незахищеним особам, які мають високий відсоток стійкої втрати професійної працездатності, але мали низький рівень заробітної плати перед настанням страхового випадку. Зокрема, для потерпілих, яким встановлено 100% стійкої втрати професійної працездатності, щомісячні страхові виплати збільшились на максимальну величину – 1281,92 грн», – зазначає Євген Баженков.

2 етап перерахунку. З 01 березня Фондом соціального страхування України було здійснено перерахунок щомісячних страхових виплат усім потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а також членам їх сімей. Коефіцієнт перерахунку щомісячних страхових виплат встановлено на рівні 1,2.

«Ми на 20% збільшили суму страхових виплат для всіх потерпілих на виробництві та членів їх сімей – це 207 тисяч осіб. Розмір виплат у абсолютному вирахуванні зріс в середньому на 514 гривень. У групі тих, для кого відбулося зростання виплат, чималу кількість складають внутрішньо переміщені особи – майже 45 тисяч отримувачів. Середній розмір зростання виплат у них склав 581,7 гривні», – говорить Євген Баженков.

3 етап перерахунку. Потерпілим на виробництві, у яких після проведеного перерахунку з 01 березня 2018 року відкоригований розмір середньої заробітної плати менший за розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2017 року.

За словами Євгена Баженкова, розрахунок суми виплат для них здійснено, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати 3 200 грн. У результаті розмір щомісячної страхової виплати підвищено для 4,2 тис. потерпілих з низьким розміром заробітної плати перед настанням страхового випадку. При цьому середній розмір щомісячних виплат у них збільшився на 49,5 %.

У Фонді соціального страхування України зазначають, що для здійснення перерахунків страхових виплат у бюджеті Фонду на 2018 рік передбачено 2,1 млрд гривень.


Нарада з лікарями ЦПМСД

З 01 січня 2018 року запроваджено новий механізм забезпечення застрахованих осіб соціальними послугами з лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм відповідно до Порядку відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 13.07.2017 № 39.

На базі Глухівського ЦПМСД  відбулась робоча нарада з лікарями медичного закладу з питань реабілітації застрахованих осіб на базі санаторно-курортних закладів України.

Начальник Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області Лариса ЗАБАРА познайомила присутніх про Порядок відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. Новий Порядок забезпечення лікуванням після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів передбачає спрощення механізму отримання відновлювального лікування для застрахованих осіб і прискорення надання соціальної послуги.

«Після резолюції лікарсько-консультативної комісії щодо необхідності реабілітації за певним профілем, у лікарню до застрахованої особи приходить представник Фонду та разом із хворим заповнює заявку на відновлювальне лікування. Людині надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і вона самостійно обирає санаторно-курортний заклад. Потім представник Фонду соціального страхування узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим» - повідомила Лариса ЗАБАРА.

Нагадаємо, право на реабілітаційне лікування в санаторно-курортних закладах має кожна застрахована особа (це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує(сплачувала) або за яку сплачується (сплачувався) у встановленому законом порядку єдиний внесок). Вартість відновлювального лікування 100-відсотково покривається за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.


Говорили з освітянами

Співорганізаторами семінару-наради виступили відділ освіти Глухівської міської ради та Глухівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області.

У нараді взяли участь директори навчальних закладів міста, завідуючі дошкільними закладами міста, страховий експерт з охорони праці Глухівського відділення УВДФСС.


У ході семінару-наради були розглянуті питання реалізації державної політики у сфері державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та в зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

Начальник Глухівського відділення УВДФСС Лариса Забара більш детально зупинилась на відновлювальному лікуванні  застрахованих осіб у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів.  

Увага присутніх акцентувалася під час виступу страхового експерта з охорони праці Сергія Пищали  на нормах і правилах з техніки безпеки і виробничої санітарії, гігієни праці, необхідності та порядку проведення інструктажів з охорони і безпеки праці в освітній галузі.

Сьогодні завданням освітян є не тільки формування в учнів та студентів знань з певних предметів, а ще й підготувати їх до самостійного життя в сучасних реаліях, оскільки роботодавці все охочіше приймають на роботу без відповідного оформлення законодавчо необізнану молодь та неповнолітніх, які погоджуються на всі умови, щоб задовольнити свої матеріальні потреби. Все це може негативно вплинути на становище молодих людей у майбутньому.


Жодне звернення застрахованих осіб не залишається поза увагою

У Глухівському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області керівництво відділення постійно проводить прийоми застрахованих осіб.

Так, за І квартал 2018 року до відділення звернулось 12 осіб. Проаналізувавши тематику порушених питань слід зазначити, що більшість з них стосуються  направлення на відновлювальне лікування в реабілітаційні відділення санаторно-курортних закладів, 2 запитувачів цікавились наданням допомоги з ТВП. Решта – питання перерахунку страхових виплат. Соцстрахів ці прагнуть знайти індивідуальний підхід до кожної людини, не залишаючи жодної подробиці в питаннях.

Практика показує, що інформація з перших вуст для громадян є пріоритетною. Зокрема, доволі ефективною формою є проведення особистих прийомів застрахованих осіб.


Нарада з головами комісій з соціального страхування

Начальник Глухівського відділення управління ВД ФСС України у Сумській області Лариса Забара, разом з спеціалістами відділення провела нараду із головами комісій з соціального страхування, а також бухгалтерами підприємств, установ та організацій Глухівщини.  

Лариса Забара звернула увагу на те, що сьогодні основне завдання Фонду – організація роботи щодо забезпечення права застрахованих осіб та членів їх сімей на отримання реабілітаційного лікування, яке спрямоване на продовження тривалості активного та здорового способу життя працюючих, відновлення їх працездатності та попередження інвалідності. 

Акцентувала увагу на визначенні головного принципу нового порядку проведення медичної реабілітації за рахунок коштів Фонду, коли «гроші ходять за людиною», який відповідає також і принципово новим методам підходу до медичного забезпечення населення, яке запроваджується медичною реформою. Крім того, з 01 січня 2018 року запрацював новий механізм проходження реабілітації застрахованих осіб у санаторно-курортних закладах. Пацієнт має право самостійного вибору санаторно-курортного закладу для проходження лікування за кошти Фонду, путівки замінили тристоронні договори. Зокрема, за спрощеною процедурою та за кошти Фонду можна відновити здоров’я після перенесеного інсульту, інфаркту міокарда, операцій на опорно-руховому апараті, серці, у разі підгострого періоду опіків, захворювань легень, цукрового діабету тощо.

Фонд соціального страхування України є соціальною інституцією, яка реалізує конституційні гарантії щодо соціального захисту громадян у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, охорони їх життя та здоров’я у процесі трудової діяльності. Як зазначила Лариса Забара, під страховим захистом Глухівського відділення нині перебувають близько 15 000 застрахованих осіб Глухівщини і Путивльщини, а також 150 потерпілих на виробництві та членів їх сімей, які отримують страхові виплати зі страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

На питаннях заповнення заяв-розрахунків та отримання допомоги з тимчасової непрацездатності зупинилась головний спеціаліст відділення Олена Корнієнко.

Багато питань було і до страхового експерта з питань охорони праці Сергія Пищоли, який акцентував увагу присутніх на проходження медичних оглядів деяких категорій працюючих та  питаннях охорони праці.


До відома застрахованих осіб

ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ

ГЛУХІВСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ВИКОНАВЧОЇ ДИРЕКЦІЇ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ

У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Право на лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм має кожна застрахована особа при наявності медичних показань 100-відсотково за рахунок коштів Фонду соціального страхування України

Відновлення здоров’я застрахованих осіб за рахунок коштів Фонду здійснюється за профілями медичної реабілітації:

- нейрореабілітація (підгострий період інсультів, черепно-мозкових травм);

- м’язово-скелетна реабілітація (підгострий період після операцій ортопедичних та травматологічних, ревматологічні захворювання);

- кардіо-пульмонарна реабілітація (підгострий період інфаркта міокарда, після операцій на серці; підгострий період захворювань легень, після операцій на легенях; цукровий діабет);

- медико-психологічна реабілітація учасників АТО;

- реабілітація після оперативних втручань на органах зору;

- реабілітація при порушенні перебігу вагітності (ускладнена вагітність);

- інша (соматична) реабілітація: підгострий період після оперативних втручань на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах.

Потреба в медичній реабілітації визначається висновком ЛКК закладу охорони здоров’я, де застрахована особа перебуває на стаціонарному лікуванні. Заклад охорони здоров’я повідомляє відділення Фонду про таку потребу і далі всю організаційну роботу проводить представник Фонду.

Санаторно-курортний заклад застрахована особа обирає сама з Переліку, оприлюдненому на офіційному веб-сайті Фонду www.fssu.com.ua відповідно до профіля медичної реабілітації.

 За додатковою інформацією звертатися за телефонами: 0506481959, 0959381468.


Начальник Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Лариса Забара  взяла участь у засіданні Координаційної ради з надання допомоги учасникам анти терористичної операції та членам їх сімей у місті Глухові. Зокрема, вона повідомила присутніх про те, що з 01.01.2018 року змінився Порядок проходження реабілітації учасників АТО. Відповідно до Порядку №39 застрахована особа, яка брала безпосередню участь в АТО, має право на лікування (у супроводі членів сім’ї: чоловік/дружина, неповнолітні діти) в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу за профілем медико-психологічна реабілітація за рахунок коштів Фонду один раз після демобілізації за наявності відповідних медичних показань та оригіналу довідки про безпосередню участь особи в АТО. 


Медичні огляди як профілактика нещасних випадків на підприємстві

 Питання створення безпечних умов праці, недопущення нещасних випадків, профілактика професійних захворювань були і є важливими та актуальними на будь-якому підприємстві.

Однією з можливих причин нещасних випадків на виробництві є порушення Порядку проходження медоглядів або не проходження їх взагалі. Метою медичного огляду працівника є визначення стану його здоров’я, зокрема можливості виконання ним певних трудових обов’язків, своєчасного виявлення хронічних професійних захворювань, встановлення медичних протипоказань щодо здійснення окремих видів робіт.

Так, наприклад, для працівників, які здійснюють роботи на висоті, одними з протипоказань є порушення функції вестибулярного апарату, стійке зниження слуху та хвороби органу зору (зниження гостроти зору, обмеження поля зору тощо). У осіб, які керують транспортними засобами одними з протипоказань є хвороби серця будь якої етіології та захворювання судин (артерій, вен). Стале погіршення стану здоров’я (незадовільне самопочуття) веде до порушення координації рухів, зорових розладів, неуважності, втрати пильності та контролю реальної ситуації. При цьому працівник : порушує вимоги технологічних інструкцій, припускається помилок та неузгодженості в роботі; у нього знижується відчуття безпеки. спостерігається погіршення сприйняття подразників, внаслідок чого працівник окремі подразники зовсім не сприймає, а інші сприймає із запізненням; зменшення здатності концентрувати увагу, свідомо її регулювати; посилення мимовільної уваги до побічних подразників, які відволікають працівника від трудового процесу; погіршення запам’ятовування та труднощі пригадування інформації, що знижує ефективність професійних знань; підвищення дратівливості, зміни частоти слуху, зору. Це може призвести до збільшення кількості нещасних випадків на виробництві. Чинним законодавством України чітко визначено категорії працівників, наведено перелік шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, а також перелік професій, видів діяльності, виробництв і організацій, співробітники яких підлягають обов’язковому медичному огляду.

Відповідно до ст. 169 Кодексу законів про працю України (далі ― КЗпП) та ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-ХІІ (далі — Закон № 2694) роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Медичний огляд обов’язковий для наступних категорій працівників:

— зайнятих на важких роботах;

— на роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці;

—    на роботах, де є потреба у професійному доборі;

—    осіб віком до 21 року (незалежно від професії та виду діяльності).

Працівників, які не пройшли в установлений термін медичні огляди, роботодавець повинен відсторонити від роботи, а також не допустити до роботи тих працівників, яким за медичним висновком така робота протипоказана за станом здоров’я. На період проходження медогляду за працівником зберігаються місце роботи (посада) і середній заробіток.

Сергій ПИЩОЛА, страховий експерт відділення.


14 березня 2018 року відбулася робоча зустріч начальника Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Сумській області Лариси ЗАБАРИ із військовим комісаром Глухівського об’єднаного міського військового комісаріату, полковником Олександром КОВАЛЕМ, під час якої були обговорені спільні заходи щодо направлення на реабілітацію учасників АТО.

Так, відповідно до Порядку №39 від 13.07.2017 року, який вступив в дію з 01.01.2018 року, застрахована особа, яка брала безпосередню участь в антитерористичній операції, має право на лікування (у супроводі членів сім’ї: чоловік/дружина, неповнолітні діти) в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу за профілем медико-психологічна реабілітація за рахунок коштів Фонду один раз після демобілізації за наявності медичних показань.

Результатом проведеної зустрічі стала домовленість щодо перспективи подальшої співпраці Глухівського відділення з військовим комісаріатом з питань реабілітації учасників АТО.   


Начальник Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Лариса Забара  взяла участь у засіданні Координаційної ради з надання допомоги учасникам анти терористичної операції та членам їх сімей у місті Глухові.

Зокрема, вона повідомила присутніх про те, що з 01.01.2018 року змінився Порядок проходження реабілітації учасників АТО.

Відповідно до Порядку №39 застрахована особа, яка брала безпосередню участь в АТО, має право на лікування (у супроводі членів сім’ї: чоловік/дружина, неповнолітні діти) в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу за профілем медико-психологічна реабілітація за рахунок коштів Фонду один раз після демобілізації за наявності відповідних медичних показань та оригіналу довідки про безпосередню участь особи в АТО. 


 Увага! Весняно-польові роботи!

Великі обсяги та інтенсивність виконання відповідних технологічних операцій, збільшення кількості працівників і задіяної техніки, тривалість сільськогосподарських робіт протягом доби є об’єктивними факторами, які збільшують вірогідність травматизму, особливо при недотриманні вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і внаслідок неналежної організації робіт.

 Виходячи з аналізу причин і обставин виробничого травматизму за останні роки та враховуючи рекомендації комісій з розслідування нещасних випадків на виробництві, Глухівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області рекомендує роботодавцям напередодні розгортання весняно-польових робіт посилити профілактичну діяльність по запобіганню виробничого травматизму згідно з вимогами законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а саме:

- організувати проведення навчання, перевірки знань та інструктажів з питань охорони праці;

- забезпечити працюючих спецодягом, засобами індивідуального захисту, аптечками, питною водою та засобами пожежогасіння;

- відвести місце для відпочинку, споживання їжі та паління;

- не допускати до роботи осіб, які не пройшли медичний огляд;

- не допускати до роботи хворих працівників, перевтомлених, тих, які знаходяться в нетверезому стані, або тих, що не пройшли інструктажі з питань охорони праці;

- провести заходи щодо посилення трудової та виробничої дисципліни;

- для виконання технологічних процесів не допускати машини і обладнання, які мають технічні несправності;

- заміняти, регулювати та очищати робочі органи машини дозволяється тільки при непрацюючому двигуні трактора, після того, як будуть опущені або встановлені на підставки робочі органи;

- не допускати експлуатацію машин без огороджень рухомих елементів;

- під час агрегатування трактора з причіпними машинами необхідно зашплінтувати з’єднувальний пристрій. Агрегати, до складу яких входять причіпні машини з робочим місцем, обладнати двосторонньою сигналізацією.

Одночасно Глухівське відділення нагадує, що перелік робіт при підготовці і проведенні весняно-польових робіт передбачає:

- ремонт і експлуатацію автомобілів, тракторів, причіпної чи навісної сільськогосподарської техніки;

- протруювання насіння і посадкового матеріалу;

- підготовку ґрунту до його обробітку;

- догляд за посівами та інше.

При виконанні кожного виду цих робіт необхідно постійно відстежувати місця потенційних небезпек та здійснювати прогнозування можливих наслідків.

Також з метою запобігання нещасним випадкам на механізованих виробничих процесах в полі необхідно запровадити такі заходи:

- не допускати експлуатації несправних машин та обладнання, експлуатації тракторів без електростартерного запуску двигуна та з відсутньою або несправною системою блокування запуску двигуна при включеній передачі;

- дотримуватись нормативів щодо безпечної експлуатації сільськогосподарської техніки;

- забезпечити виконання ремонту і технічного обслуговування у спеціально призначених для цього місцях із застосуванням знарядь, пристроїв та інструментів;

- огородити захисними кожухами рухомі, обертові частини машин (карданні, ланцюгові, пасові, зубчасті та інші передачі), які забезпечують безпеку працівників;

- контролювати протягом робочої зміни дотримання працівниками вимог охорони праці та трудової дисципліни, відстороняти від роботи осіб, які перебувають у стані алкогольного сп’яніння, а також не пройшли навчання з питань охорони праці та порушують вимоги безпеки та гігієни праці;

- заздалегідь підготовлювати ділянки полів для роботи на них машинно-тракторних агрегатів (вибрати і вивезти каміння, засипати ями та інші перешкоди; встановити вішки в небезпечних місцях; проробити контрольні борозни з боку ярів на відстані не менше 10 м від краю; відбити поворотні смуги; обладнати місця для відпочинку та позначити добре видимими віхами);

- причіп та навіску обладнання на трактор необхідно виконувати удвох;

- завантаження сівалок і садильних машин насінням, садильним матеріалом та добривами повинно бути механізованим. Ручне завантаження допускається лише за умови зупинення посівного або садильного агрегату та вимкнення двигуна трактора;

- не дозволяється сівачам працювати на навісних сівалках;

- при застосуванні гербіцидів та пестицидів для обробітку безпосередньо у полі потрібно обов’язково пересвідчитись, що в зоні роботи агрегату та на прилеглих полях не працюють люди, а в разі виконання на цих полях агротехнічних операцій, в подальшому витримувати карантинні строки, які встановлені на певний вид пестицидів.

 Страховий експерт з охорони праці С. Пищола


ФОНД турбується про здоров’я майбутніх мам

Питання відновлювального лікування вагітних жінок та жінок після оперативних втручань на жіночих органах обговорили начальник Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області Лариса Забара, завідуюча жіночою консультацією Глухівської ЦРЛ Тетяна Мельникова та лікарі-гінекологи.

З 01 січня 2018 року набрала чинності постанова правління Фонду соціального страхування України від 13.07.2017 №39 «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України».

Відповідно до Порядку застрахована особа має право на лікування в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань та за наявності висновку ЛКК лікувального закладу, клініки медичної науково-дослідної установи або жіночої консультації.

Термін лікування в реабілітаційному відділенні визначається лікуючим лікарем, але не більше 24 днів.

Жінки з порушенням перебігу вагітності можуть направлятися в реабілітаційне відділення санаторно-курортного закладу безпосередньо з жіночої консультації.

Застрахована особа має право вільного вибору реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань за профілем медичної реабілітації.

Отже, майбутні мами при ускладненому перебігу вагітності можуть пройти реабілітацію у таких санаторіях: «Хорол» (Миргородкурорт), «Гопри» (Херсонська обл. м.Гола Пристань), «Клінічний санаторій «Жовтень» (м.Київ, Конча Заспа), «Орізонт» (Одеська обл. м.Белгород-Дністровський), «Авангард» (Вінницька обл. м.Немирів), «Лермонтовський» (Одеська обл.) «Карпати» (Закарпатська обл. Мукачево) та ін.

Як показує практика, у жінок, які пройшли санаторний етап лікування, кращим є стан новонародженого і перебіг періоду його післяпологової адаптації.

За більш детальною інформацією звертатись за адресою: м.Глухів, вул. Героїв Крут, 10 А (Глухівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області) або за тел. 0506481959.


Попередження виробничого травматизму в галузі лісового господарства

15 лютого, Лариса Забара, начальник Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області, разом із страховим експертом Глухівського відділення Сергієм Пищолою, працівниками підприємств ДП «Глухівський лісгосп» та ДП «Глухівський агроліс», взяли участь у засіданні «круглого столу» на тему «Попередження виробничого травматизму у галузі лісового господарства», яке пройшло на базі ДП «Глухівський лісгосп» та було організовано Глухівським відділенням Фонду соціального страхування України.

До учасників заходу було доведено вимоги по організації безпечних умов праці працівників лісового господарства та лісової промисловості, які  встановлені Правилами охорони праці.

Водночас, увагу присутніх було звернуто на актуальні питання роботи Фонду соціального страхування України, проведено аналіз нещасних випадків в лісовій галузі  за 2017 рік, розкрито причини настання нещасних випадків та зроблено наголос на  заходах щодо запобігання  виробничому травматизму в лісовій галузі.

С.Пищола надав вичерпні відповіді на запитання працівників, що стосуються питань охорони праці та соціального захисту працівників в разі настання нещасного випадку.

Саме нехтування правилами безпеки під час виконання посадових обов’язків забирає у людей здоров’я, а іноді і життя. Тому звертаємо увагу усіх робітників, задіяних у лісосічних роботах, на необхідності суворого дотримання вимог безпеки відповідно до Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості й інших нормативно-правових актів з охорони праці.


Якісне відновлювальне лікування застрахованих осіб – першочергова задача Фонду соціального страхування України

 З 01 січня 2018 року запроваджено новий механізм забезпечення застрахованих осіб соціальними послугами з лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів після перенесених захворювань і травм відповідно до Порядку відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 13.07.2017 № 39.

На базі Глухівської ЦРЛ, під головуванням головного лікаря ГОРБАСЬОВА В.В.  відбулась робоча нарада з завідуючими відділень ЦРЛ з питань реабілітації застрахованих осіб на базі санаторно-курортних закладів України.

Начальник Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області Лариса ЗАБАРА познайомила присутніх про Порядок відшкодування витрат за надані соціальні послуги з лікування застрахованих осіб та членів їх сімей після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. Новий Порядок забезпечення лікуванням після перенесених захворювань і травм у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів передбачає спрощення механізму отримання відновлювального лікування для застрахованих осіб і прискорення надання соціальної послуги.

«Після резолюції лікарсько-консультативної комісії щодо необхідності реабілітації за певним профілем, у лікарню до застрахованої особи приходить представник Фонду та разом із хворим заповнює заявку на відновлювальне лікування. Людині надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і вона самостійно обирає санаторно-курортний заклад. Потім представник Фонду соціального страхування узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим» - повідомила Лариса ЗАБАРА.

У 2017 році відновлювальне лікування пройшли 23 застраховані особи (з них 5 учасників АТО), які знаходяться на обліку у Глухівському відділенні. Сума коштів витрачена на реабілітацію застрахованих осіб у 2017 році по Глухівському відділенню склала  303 000 грн.

Нагадаємо, право на реабілітаційне лікування в санаторно-курортних закладах має кожна застрахована особа (це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує(сплачувала) або за яку сплачується (сплачувався) у встановленому законом порядку єдиний внесок). Вартість відновлювального лікування 100-відсотково покривається за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.


Осучаснення страхових виплат потерпілим на виробництві та членам їх сімей з 1 січня 2018 року

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1053 «Про перерахування розміру страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та членам їх сімей» Глухівським відділенням управління Фонду соціального страхування України у Сумській області у січні цього року проведено осучаснення щомісячних страхових виплат для потерпілих осіб, які мають право на виплати станом на 1січня 2018 року та перебували на обліку у  2008-2011 роках.

Цією постановою передбачено проведення осучаснення щомісячних страхових виплат шляхом додавання до заробітної плати, яку потерпілий мав до ушкодження здоров'я, відкоригованої на коефіцієнти перерахунків, що проводились Фондом до 2018 року, суми, на яку збільшився середній розмір заробітної плати в Україні за період 2008-2011 років.

Розмір збільшення щомісячної страхової виплати є індивідуальним і для потерпілих від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань залежить від ступеня втрати професійної працездатності, визначеного МСЕК, а для одержувачів щомісячної страхової виплати у разі втрати годувальника – від кількості утриманців. Максимальна сума збільшення у випадку 100% втрати працездатності складає 1281,92 грн.

На 01 січня 2018 року на обліку у Глухівському відділенні перебувало 159 осіб потерпілих на виробництві. Із них, 123 потерпілим проведено перерахунок страхових виплат, сума перерахунку за січень склала 48 тис. 500 грн., 16 тимчасово переміщених осіб із зони АТО теж отримали перерахунок страхових виплат, сума перерахунку -  7тис.608 грн. та 7 особам, які мають право в разі втрати годувальника зроблено також перерахунок виплат на суму 2тис.103 грн.

Наступний етап осучаснення страхових виплат відбудеться у березні поточного року. Буде збільшено розмір щомісячних страхових виплат усім потерпілим на виробництві (членам сімей) на 20 відсотків.


Захист інвалідів праці — одне з найважливіших завдань Фонду соціального страхування

3 грудня  — Міжнародний день інвалідів. Про діяльність Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Сумській області із соціального захисту інвалідів праці розповідає начальник відділення Лариса ЗАБАРА.

Одним з основних напрямів роботи Глухівського відділення  є турбота про тих людей, які в результаті отриманих ними на виробництві травм або професійних захворювань стали інвалідами праці.

Станом на 1 грудня  2017 року у Глухівському відділенні на обліку перебуває 90 інвалідів праці, з яких 6 — це інваліди І групи, 11 — II групи та 73 — III групи. Система загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань гарантує зазначеній категорії страхові виплати, які здійснює Фонд, та забезпечення широким спектром медико-соціальних послуг, а саме: санаторно-курортним лікуванням, забезпеченням технічними засобами реабілітації, автомобілями, додатковим харчуванням, протезуванням, лікарськими засобами, лікуванням у лікувально-профілактичних закладах, проведенням виплат на постійний сторонній, медичний та побутовий види догляду тощо.

Потерпілому, який став інвалідом, періодично, але не рідше одного разу на три роки, а інвалідам І групи — щорічно, безоплатно за медичним висновком Фонд надає путівку для санаторно-курортного лікування. У разі самостійного придбання путівки її вартість компенсує Фонд. Також, крім забезпечення інвалідів санаторно-курортними путівками, Фонд компенсує витрати на проїзд до місця санаторно-курортного лікування і назад.

За час діяльності новоствореного Глухівського відділення на виплату матеріальної допомоги у вигляді різних страхових виплат потерпілим на виробництві Глухівщини та Путивльщини спрямовано понад 800 тис.грн.

Також за період з 01.08.2017 року надано одноразову фінансову допомогу потерпілим у разі травмування чи смерті від нещасного випадку на виробництві на суму 168 400 грн.

Інваліди внаслідок трудового каліцтва у відповідності з індивідуальними програмами реабілітації, складеними МСЕК, забезпечуються повним об’ємом необхідної медичної допомоги та реабілітаційних заходів: проводиться стаціонарне, амбулаторне, відновлювальне лікування в санаторіях, інваліди забезпечуються протезно-ортопедичними виробами, лікарськими засобами та предметами медичного догляду, слуховими апаратами, засобами пересування та побуту, спеціальними автомобілями, необхідними видами доглядів та іншими послугами.

Одним із видів медико-соціальних послуг є забезпечення інвалідів внаслідок трудового каліцтва спе-цавтотранспортом. За кошти Фонду за попередні роки  забезпечено спецавтотранспортом 2 інваліда праці.

Сьогодні, як ніколи, потрібно сконсолідувати діяльність органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, роботодавців, профспілок, громадських організацій щодо вирішення проблем інвалідів праці, допомогти їм реалізувати себе у суспільстві, створити належні умови для їхнього життя. Ми не повинні забувати, що поруч з нами живуть наші земляки, яким постійно потрібна увага, підтримка та турбота.

Наш обов'язок — допомагати людям, які зазнали травм на виробництві. Допомагати не лише матеріально, а насамперед добрим словом і конкретною справою, і це ми намагаємось робити.

Користуючись нагодою, хочеться висловити слова вдячності всім інвалідам за силу духу та стійкість, за оптимізм та мужність, за незламність та активну життєву позицію, Вашим рідним і близьким за допомогу і турботу, за підтримку і захист, за щоденне піклування і увагу, за терплячість. Низький уклін всім тим, хто пережив горе і втрати, але вистояв.


Зимовий травматизм: наслідки, профілактика, поведінка

З настанням зими кількість травм як серед населення в цілому, так і серед працівників зокрема, значно зростають. При цьому вони не лише частішають, але й стають важчими, а інколи закінчуються смертельними наслідками. Тому ще раз згадаємо про заходи безпеки у холодну пору року.

Головними травмонебезпечними чинниками, що призводять до нещасних випадків та травм у зимовий період, є:

— незадовільний стан доріг та тротуарів (ожеледиця, слизька поверхня території підприємства та населених пунктів, неприбраний злежаний сніг, приховані снігом вибоїни та ями, недостатня освітленість території, робочих місць, проходів і проїздів як на території підприємств, так і населених пунктів, падіння на працівників предметів — бурульок, льодових та снігових наростів, крижаних брил під час пересування);

— знижена температура повітря, охолоджені елементи обладнання, матеріалів, несприятливі погодні умови (значні коливання температури повітря, чергування відлиг і заморозків, сильний вітер), що призводить до обморожень та захворювань;

— пожежі внаслідок недотримання правил користування електронагрівальними приладами та відкритим полум’ям.

Окрім перерахованого, однією з головних причин зимового травматизму також є поспіх. Адже багато хто просто не помічає льоду, припорошеного снігом, внаслідок чого пішоходи падають і травмуються. Людина, яка  поспішає, схильна не помічати навіть відкритого льоду.

На підприємствах України давно поширена практика розроблення планів заходів з підготовки підприємств і організацій, житлово-комунального господарства та об’єктів соціальної сфери до стабільної роботи в осінньо-зимовий період. Основні з них:

— своєчасне очищення територій від снігу та льоду;

— посипання доріг, пішохідних доріжок піском, сіллю, іншими реагентами;

— очищення покрівель від снігу та бурульок, особливо в період танення льоду та снігу, а у разі неможливості — обмеження доступу працівників, громадян до небезпечних ділянок;

— забезпечення виконання заходів протипожежної безпеки під час користування обігрівальними приладами та при використанні відкритого полум’я;

— перевірка наявності та безперебійної роботи приміщень для обігріву та приймання гарячої їжі та напоїв;

— виконання комплексу заходів щодо утеплення приміщень, а також розроблення та виконання медичних заходів щодо підвищення захисних сил організму тощо.

Найбільш поширені травми в зимовий період — це переломи кінцівок, які виникають через те, що при падінні людина інстинктивно виставляє вперед руку і навалюється на неї усією вагою. Так само незручно виставлена нога ламається, як правило, в ділянці гомілки.

У жінок цьому сприяє взуття на високих підборах — у ньому легко спіткнутися і впасти. Літні люди, через вікові особливості скелета (остеопороз, менша еластичність зв’язок і м’язового каркасу), нерідко отримують дуже серйозні ушкодження. Вони частіше ламають хребет, шийку стегна.

Для запобігання зимовому травматизму важливо дотримуватись таких правил:

— носіть взуття на плоскій підошві або на низьких квадратних підборах;

— в ожеледицю ходіть якомога повільніше, трохи ковзаючи, немов на невеличких лижах;

— не варто ковзати по льоду навмисно, адже це збільшує обмерзання підошви;

— взимку ніколи не тримайте руки в кишенях, це збільшує можливість падіння та важких травм, особливо переломів;

— не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю, особливо поза межами пішохідних переходів;

— особам літнього віку рекомендується прикріплювати на підошви взуття спеціальні накладки проти ожеледі, які часто продаються в магазинах;

— у період танення льоду слід бути особливо уважними, проходячи повз будинки та біля високих дерев — спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. Необхідно обходити ділянки, на яких звисають бурульки, триматись на відстані 3–5 метрів від будинків та інших споруд, вибираючи найбезпечніший маршрут руху;

— категорично забороняється заходити за спеціальні огорожі поблизу будинків чи дерев;

— ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву;

— за можливості руки не повинні бути зайняті зайвими речами;

— в ожеледицю падайте з мінімальними втратами для здоров’я; відразу присядьте, щоб знизити висоту; у момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться — удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні;

— обходьте металеві кришки люків — як правило, вони вкриті льодом. Окрім того, вони можуть бути погано закріплені, що додає ризику та важкості травмувань;

— не йдіть з самого краю проїжджої частини. Це небезпечно завжди, а на слизьких шляхах — особливо;

— не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам’ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях машини;

— не виходьте без потреби на вулицю — зачекайте, поки приберуть сніг і розкидають пісок на обмерзлий тротуар;

— вкрай небезпечно пересуватися в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп’яніння травми найчастіше важкі, всупереч переконанню, що п’яний падає завжди вдало. Напідпитку люди менш чутливі до болю і при наявності травми своєчасно не звертаються до лікаря, що завдає згодом додаткових проблем та неприємностей;

— якщо ви впали і через деякий час відчули головний біль, нудоту, біль у суглобах, якщо утворилися набряки, терміново зверніться за медичною допомогою, оскільки можуть виникнути ускладнення.

Сподіваємось, що ці правила допоможуть вам зберегти життя і здоров’я в непростих зимових умовах.

Сергій ПИЩОЛА, страховий експерт з охорони праці Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Сумській області


Як зайва вага може впливати на безпеку праці 

Сучасна робоча сила стає все важчою і важчою в прямому сенсі цього слова. Виною всьому і наш спосіб життя, і їжа, багата вуглеводами і жирами, яку ми споживаємо, мала фізична активність. Є і деяка генетична схильність до повноти, порушення обміну речовин організму. Причин виникнення випадків ожиріння дуже багато, а боротися з ними складно, але необхідно. Значна частина населення страждає ожирінням, причому кількість таких людей зростає з кожними роком, для прикладу, в Америці ожирінням страждає кожен третій чоловік. Як же розмір талії і стегон може впливати на безпеку праці?

Фахівці з охорони праці спільно з медиками виділяють кілька передумов, які можуть мати значний вплив на безпеку праці огрядних працівників. По-перше, це так званий тепловий стрес. У людей із збільшеною масою тіла з'являється ризик порушення відводу тепла з організму, в результаті чого збільшується навантаження на серцево-судинну систему і підвищується кров'яний тиск, виникає ризик розвитку діабету, інсульту та інфаркту. Таке навантаження на організм призводить до збільшення ризику настання летального результату в 3,5 рази в порівнянні з людьми з нормальною масою тіла.

При збільшенні маси тіла значно змінюється і хода, і координація рухів, і мобільність людини, зміщується центр ваги, що збільшує ризик падінь, причому буквально на рівному місці. Страждаючі ожирінням люди падають в два рази частіше, ніж люди з нормальною вагою, причому наслідки таких падінь часто сумні. Крім того, деякі захисні пристрої бувають просто не розраховані на повних людей.

Так само як складно підібрати одяг великих розмірів, складно знайти засоби індивідуального захисту, часто їх доводиться шити на замовлення, а це додатковий час і кошти. Можливі навіть випадки, коли ЗІЗ не забезпечуватиме належного захисту з причини поганого кріплення, а в деяких випадках і зовсім представляти додаткову загрозу безпеці.

 Також серед повних людей існує додаткова схильність до апное сну - властивості організму припиняти дихальну функцію під час сну до кількох хвилин. Найчастіше, такі розлади сну проявляються у вигляді посиленою сонливості вдень. Тому і тут нова небезпека, особливо якщо співробітник зайнятий на роботах з обслуговування машин і механізмів, виконує висотні роботи та інше.

Не варто забувати і про ергономіку. Дуже часто роботу доводиться виконувати в обмеженому просторі на технологічних майданчиках. Щоб виконати поставлене завдання, працівникові із зайвою вагою потрібно більше енергії, внаслідок чого втома настає раніше звичайного, що також може призвести до травми.

Все це зовсім не означає, що роботодавець повинен дискримінувати працівників із зайвою вагою, навпаки, слід направити персонал в потрібне русло, адже роботодавець повинен бути зацікавлений у здоров'ї своїх працівників. Виходити насамперед варто з того, що викликає проблеми із зайвою вагою. Якщо це малорухливість роботи, то передбачити оплату тренажерного залу, басейну, хоча б часткову компенсацію послуг. Якщо підприємство велике, то можна облаштувати особистий спортмайданчик. Навіть мале підприємництво не понесе серйозних витрат на те, щоб раз на тиждень зняти шкільний спортивний зал для групових спортивних ігор, наприклад, волейбол.

Різні навчальні семінари щодо здорового способу життя можна проводити прямо на роботі, непогано б було підключити дієтолога і профпатолога. Регулярні медичні огляди, звичайно якщо вони проводяться не фіктивно, також дозволяють оцінити здоров'я працівника, в тому числі і його індекс маси тіла (ІМТ).

У кожному разі, ніхто не подбає про наше здоров'я краще, ніж ви самі і тільки якщо ви самі цього по-справжньому захочете. Є приказка, що хорошої людини має бути багато, проте не варто забувати, що великою може бути й душа, а не тільки тіло! Не забувайте про безпеку праці і про своє здоров'я!

Страховий експерт з охорони праці Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в сумській області Сергій Пищола


Виробнича травма. Обов’язки підприємстващодо компенсацій постраждалому

Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у статті 15 визначає, що роботодавець зобов’язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом. Крім того, роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду соціального страхування України (далі - Фонд), несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду; шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов’язків, визначених цим Законом.

Відповідь на запитання про компенсацію, яку має отримати постраждалий від нещасного випадку на виробництві, слід шукати в постанові правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України «Про затвердження Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат» від 27 квітня 2007 р. № 24 та в Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до зазначеного Порядку, у разі настання страхового випадку робочі органи виконавчої дирекції Фонду зобов’язані своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які мають на це право:

1) допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

2) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

3) щомісячну страхову виплату в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого (далі — щомісячна страхова виплата);

4) страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу роботу та роботу з меншою заробітною платою;

5) страхову виплату потерпілому під час його професійної реабілітації;

6) щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;

7) відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого.

Кошти для здійснення страхувальником виплати допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю потерпілого, доплати до середнього заробітку, який потерпілий мав до ушкодження здоров’я, при тимчасовому переведенні його на легшу роботу, а також на поховання та пов’язані з цим ритуальні послуги виділяються Фондом на підставі заяви-розрахунку.

Розмір компенсації залежить від конкретного випадку, страхового стажу, розміру місячного заробітку та ступеню тяжкості заподіяної шкоди працівникові та інших індивідуальних обставин.

Компенсацію потерпілому виплачує підприємство за рахунок коштів Фонду, для чого подає до робочого органу наступні документи:

— заяву-розрахунок від підприємства, в якій зазначається, зокрема, і сума витрат підприємства, починаючи з дня втрати працездатності працівником;

— копію листка непрацездатності (завірену підприємством або працівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду на підставі оригіналу);

— акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за формою Н-1;

— акт (спеціального) розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася), за формою Н-5;

— довідку про середню заробітну плату (дохід) згідно з додатком 2 до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1266;

— витяг з табеля обліку робочого часу потерпілого, завірений підприємством.

Звертаємо увагу на те, що підприємство зобов’язане повідомити (надати інформацію) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, про нещасний випадок на виробництві протягом години з використанням засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії. У випадку порушення цього, підприємство може бути притягнуто до адміністративної відповідальності згідно із статтею 41 (Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Сергій Пищола, страховий експерт з охорони праці Глухівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області