Районна газета

ПРЕЗЕНТАЦІЯ УНІКАЛЬНОЇ РУКОПИСНОЇ КНИГИ «ЛАВРИШІВСЬКЕ ЄВАНГЕЛІЄ XIV СТОЛІТТЯ»

У Глухівській центральній районній бібліотеці відбулася визначна подія – презентація унікальної рукописної памятки Лавришівського Євангелія. Презентувати древню памятку приїхали з Києва Анна ГОРОБЕЦЬ - директор видавництва «Горобець» та Діана ШАМРАЙ - куратор міжнародних проектів видавництва «Горобець»

«Сьогодні ми презентуємо факсимільне видання рукописної книги «Лавришівське Євангеліє XIV століття», орігінал якої зберігається в Національній бібліотеці Кракова, у зібранні Бібліотеки князів Чарторийських. Видання пов'язують не лише з Україною, а й з Білоруссю, де воно зберігалось певний час і отримало звідти назву - Лавришівське Євангеліє. Створення Євангелія пов'язують зі становленням Великого князівства Литовського, коли українська мова була взята за основу як ділової, так і писемної мови Великого князівства», - сказала Ганна ГОРОБЕЦЬ. За її словами, українські науковці і видавці з 2016 року працювали над підготовкою видання, вели перемовини з польською стороною. Ні для кого не є таємницею, що від спадщини Київської Русі залишився 1% рукописів, і вони переважно зберігаються поза межами України. Ці пам'ятки стали перлинами книжкових зібрань Австрії, Франції, Італії, Білорусі, Росії і вони часто недоступні. Видавництво «Горобець» 2009 року започаткувало проект «Повертаємо в Україну культурну спадщину», покликаний шляхом видань факсимільного типу зробити доступними для науковців та всіх, хто цікавиться історією, культурою та мовою нашої держави, середньовічні рукописні пам'ятки, що знаходяться поза межами України. У межах цього проекту раніше були видані Луцьке Євангеліє XIV століття, Холмське Євангеліє XІІІ століття, оригінали яких зберігаються в Росії, Луцький Псалтир 1384 року, оригінал якого - в Італії.

Наукові дослідження, проведені вченими, підтверджують версію про те, що книга написана українцями. Пишучи «Лавришівське Євангеліє», писці вчилися української мови. Це одне з найбільш кольорових Євангелій, оздоблене 18 мініатюрами.

Для користувачів Глухівської районної бібліотеки видавці подарували книги «Лавришівське Євангеліє ХІVст.» та «Холмське Євангеліє XІІІ ст.». «Це безцінний дарунок для нашої бібліотеки» - відмітила в своєму виступі Тамара ПРИВАЛОВА, директор Глухівської ЦРБ.