Районна газета

ПРАЦЮВАТИ ВАЖЛИВО ЛЕГАЛЬНО!

Важливою проблемою сьогодення є легалізація зайнятості населення та заробітної плати, що передбачає зменшення кількості осіб, які збагачуються за рахунок інших, та збільшення надходжень до бюджету коштів, які приховуються від держави. Дотримання законодавства в питаннях нарахування заробітної плати, (у розмірі не менше мінімальної) і її легалізація - основні умови соціального захисту населення.

Для багатьох зарплата «у конвертах» стала звичним явищем. Так, працівники думають, доки молоді, можуть не влаштовуватись на роботу офіційно, навіщо платити податки. Дехто вважає, що жити потрібно тут i зараз, а про майбутню пенсію i чути не хоче. Ми не можемо собі дозволити жити та мислити одним днем. Нелегальне працевлаштування та зарплата «в конверті» є прямим шляхом до злиденної старості. Адже відсутність відрахувань єдиного соціального внеску приведе до мінімальної пенсії або її відсутності. Крім того, нелегальне працевлаштування обмежує найманого працівника і у доступі до соціальних гарантій, а саме вiдсутності трудового стажу, відпустки, неможливості скористатися лікарняними під час хвороби та інше. Сьогодні молодь мусить сама вирішувати, що для неї є найголовнішим – жити одним днем чи мати впевненість у завтрашньому дні та отримувати певні соцiальнi гарантії.

Як правило, щоб не порушувати закон, пiдприємцi виплачують саме мiнiмальну заробітну плату, а більшу частку обіцяного прибутку видають у «конвертi» – без сплати податків та внесків. Проте, загальновідомим є той факт, що розмір призначеної пенсії залежить від тривалості страхового стажу i від отриманої заробітної плати. Якщо розмір легальної заробітної плати менший за мiнiмальний, то людині не зараховується місяць роботи за повний місяць страхового стажу.

Звертаємо Увагу, що Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено наявність мінімального страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком - 15 років.

Розмір пенсії безпосередньо залежить від розміру офіційно нарахованої заробітної плати та наявного страхового стажу. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового розміру для осіб, які втратили працездатність за наявності у чоловіків 35 років, у жінок – 30 років.

Тому всім працівникам важливо знати та розуміти, що заробітна плата «в конвертах» – це не тільки неотримання соціальних пільг, виплат, а і мізерна пенсія на старість.