Районна газета

ЧОМУ НЕ ВСІМ ПЕНСІОНЕРАМ ПІДВИЩИЛАСЬ ПЕНСІЯ?

Сьогодні  пенсіонерів хвилює питання: чому після вересневого підвищення прожиткового мінімуму не всі пенсіонери отримали збільшену пенсію.

З 1 вересня проведено  перерахунок пенсійних виплат пенсіонерам міста та району у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1074 грн.  За результатами перерахунку розмір пенсії збільшився у 12106 осіб, або у 73,4% загальної кількості пенсіонерів, які перебувають на обліку в управлінні. На виплату підвищених розмірів пенсій додатково спрямовано 1 млн. 510 тис. грн.

Пенсії перераховано, як працюючим, так і непрацюючим пенсіонерам, збільшено всі виплати, які залежать від розміру прожиткового мінімуму.

Насамперед  зросли розміри пенсій, які визначались на рівні мінімальної пенсії за віком для осіб, які мали страховий стаж, необхідний для встановлення мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Так, жінкам, які вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року, необхідно мати 20 років страхового стажу, чоловікам — 25. Для жінок, які вийшли на пенсію після цієї дати,  страховий стаж має бути 30 років, для чоловіків — 35. Підвищено також мінімальні розміри пенсій для інвалідів війни, учасників бойових дій, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, доплати за понаднормативний стаж, пенсії за особливі заслуги перед Україною, підвищення та надбавки, що розраховуються з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Частина пенсіонерів в жовтні отримали пенсії в попередніх розмірах, без підвищення. Так, підвищенню не підлягали розміри пенсій, призначених за спеціальними законами (прокурорам, держслужбовцям та ін.). Не збільшились розміри пенсій, які призначались за відсутності повного стажу, який дає право на отримання  пенсії на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, вказаного вище.

Також могла не підвищитись пенсійна виплата по інвалідності ІІІ групи, розмір якої становить 50% розміру пенсії за віком, тому часто є невеликим. Даній категорії осіб  відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 (зі змінами від 25.03.2014) у разі, якщо вони отримують пенсійні виплати, розмір яких (з урахуванням надбавок, підвищень та доплат, встановлених законодавством, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягає 949 грн., надається щомісячна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. При цьому даний розмір є стала величина і зміна від прожиткового мінімуму не є підставою  для його зміни.

Жінки, які вишли на пенсію достроково, в 55 років за наявності 30 років страхового стажу, також могли отримати не збільшену з 1 вересня пенсійну виплату. Справа в тому, що таким особам розмір пенсії зменшується на 0,5% за кожен повний  чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Наприклад, якщо пенсійний вік жінки, визначений статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, становить 57 років, у разі виходу на пенсію в 55 років пенсія зменшується на 12 відсотків. Особам, у яких перерахований з нового прожиткового мінімуму розмір пенсії (з урахуванням відсотку зменшення) не досягає розміру пенсії до перерахунку, виплата пенсії забезпечена в попередньому розмірі.

Якщо пенсія індексується відповідно до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, а підвищення пенсії в результаті перерахунку не дуже значне, може статися, що розмір отриманої пенсії не зміниться. Наприклад, розмір пенсії перевищує мінімальний розмір пенсії за віком, перерахунку підлягає лише доплата за понаднормативний стаж, яка розраховується у відсотках від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Так, доплата за 18 років понаднормативного стажу  з 1 вересня збільшилась на 22,5 грн. При цьому зазначеній категорії осіб щомісяця,  індексувалась пенсія з урахуванням рівня інфляції. Підстави для індексації визначаються індивідуально, залежно від розміру пенсії та зайнятості особи (працює чи не працює), а також від дати останнього підвищення розміру пенсії. Розмір індексації постійно зростав і в вересні 2015 року міг досягати 179 грн. Відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою  Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, місяць, в якому відбулось підвищення грошових доходів населення, вважається базовим для обчислення індексації, при цьому індексація грошових доходів, отриманих за це місяць, не проводиться.

Тобто в нашому випадку, оскільки розмір пенсії після перерахунку збільшився на 22,5 грн., вересень місяця є базовим, і відповідно пенсійна виплата індексації не підлягає. Проте, враховуючи, що до перерахунку розмір такої пенсії з урахуванням виплаченої індексації був більшим ніж після перерахунку, то, з метою недопущення зменшення його розміру, виплата пенсії забезпечена в попередньому розмірі.

Перший заступник начальника управління Пенсійного фонду в м. Глухів та Глухівському районі Світлана Ткаченко