Районна газета

ГОТУЄМО ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ

Статтею 46 Конституції України громадянам нашої країни гарантоване право на соціальний захист, в тому числі на забезпечення їх у старості, у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника та в інших випадках, передбачених законом.

Право на отримання пенсії та соціальні послуги мають громадяни України, які застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Основний документ про стаж – трудова книжка. Це той документ, де міститься вся інформація про трудову діяльність людини та на підставі якого обчислюють стаж в органах Пенсійного фонду. Правильно оформлена трудова книжка – запорука безпроблемного оформлення пенсії.

При наданні до територіальних управлінь Пенсійного фонду України трудових книжок, досить часто виявляється, що трудова книжка велася роботодавцем із порушеннями Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 р. № 58 (із змінами).

 Основними «проблемами» трудових книжок є такі:

- відсутність печатки або підпису уповноваженої особи на запису про звільнення з роботи;

- відсутність найменування організації в запису про прийняття на роботу;

- найменування організації в запису про прийняття на роботу не відповідає найменуванню організації на печатці на запису про звільнення (так буває при реорганізації підприємств, установ і організацій, коли запис про реорганізацію до трудової книжки працівника не занесений);

- наявність у трудових книжках виправлень, закреслювань, інших змін, які у встановленому порядку не завірено;

- зміна прізвища, ім’я, по батькові внесено без посилання на відповідні документи (або документ зазначено, але не вказано дату його видачі, серію, номер);

-не заповнений будь-який реквізит трудової книжки (наприклад, в графі «на підставі чого внесено запис» відсутнє посилання на наказ про прийом на роботу, звільнення з роботи, або не вказано номер і дату наказу);

-відсутність печатки на титульному листі (або вкладці) трудової книжки (ставиться на трудових книжках виданих після 01.01.1975 року);

-неможливо прочитати записи про роботу у зв’язку із неналежним зберіганням трудової книжки.

Як правило, для підтвердження періодів роботи, запис про які внесено до трудової книжки із порушенням, достатньо надати довідку організації або архівну довідку (у випадку ліквідації організації) із посиланням на первинні документи (накази про прийом та звільнення з роботи).

Якщо організація не ліквідована, то помилки при заповненні трудової книжки можуть бути усунені роботодавцем шляхом внесення до трудової книжки відповідних змін та доповнень, в порядку, встановленому Інструкцією про порядок ведення трудових книжок. Якщо до цього часу пройшла реорганізація підприємства і змінилася його назва, то повинна бути долучена відповідна «історична» довідка (довідка про реорганізацію).

Дані про зміну прізвища, імені, по батькові  можуть бути внесені у встановленому порядку роботодавцем за останнім місцем роботи особи.      

 У випадку, якщо трудова книжка загублена, або в ній відсутні записи про певні періоди роботи, приймаються письмові трудові договори, довідки роботодавців, архівних установ, виписки з наказів, особові рахунки та відомості нарахування заробітної плати.

Робота за договором цивільно-правового характеру, предметом якого є виконання робіт чи надання послуг, підтверджується вказаним договором й документом про сплату страхових внесків.

Слід зазначити, що до стажу поряд із періодами роботи зараховується також період здійснення підприємницької діяльності (за умови сплати страхових внесків), військова служба, період догляду за дитиною до 3-х років, отримання допомоги по безробіттю, знаходження на інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання.

Ці періоди підтверджуються військовими квитками, свідоцтвами про народження дітей, довідками інших відповідних установ.

Період навчання (на стаціонарі) зараховується до стажу лише до 1 січня 2004 року (на підставі диплому, свідоцтва, довідки).

Кожна особа, яка готується оформлювати пенсію, перш за все, повинна почати цю підготовку з уважного вивчення записів своєї трудової книжки: чи відповідають вони вищезазначеним вимогам. І розпочинати цю підготовчу роботу необхідно років за 2-3 до досягнення пенсійного віку, щоб у разі потреби, завчасно підготувати необхідні для призначення пенсії документи.

При виникненні проблем у зборі необхідних документів майбутній пенсіонер може звернутися за допомогою до територіального управління Пенсійного фонду.

Зі своєї сторони органи Пенсійного фонду готові надати будь-яку консультативну допомогу як майбутнім пенсіонерам, так і представникам підприємств, з питань підготовки й оформлення документів для призначення пенсій.

За більш детальною інформацією рекомендуємо звертатись до відділу обслуговування громадян Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області за адресою: м. Глухів, вул. Києво-Московська, буд. 8. Приймальні дні та години: понеділок-четвер 8:00-16:00; п’ятниця: 8:00-15:00; обідня перерва: 13:00-14.00. Телефони для довідок: 3-13-27, 2-24-73

Начальник відділу обслуговування громадян Оксана Карлова