Районна газета

ПОДБАЙ ПРО ЗАБЕЗПЕЧЕНУ СТАРІСТЬ

Ні для кого не секрет, що у сільській місцевості тотальне безробіття. Переважно селяни живуть з того, що вирощують на городі та подвір’ї.

Є й закон, в якому прописані всі права та обов’язки власників особистих селянських господарств. Але в ньому жодних соціальних гарантій. Адже за українським законодавством, отримати пенсію може лише той, хто має не менше 15 років страхового стажу, тобто саме стільки років робив внески до Пенсійного фонду.

Пенсійне забезпечення осіб, які працюють у сільському господарстві, здійснюється на загальних підставах. Розмір пенсії обчислюється відповідно до статей 27 та 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і залежить від офіційної заробітної плати.

Про пенсійне забезпечення громадян, які ведуть лише особисте селянське господарство, окремо йдеться у ст. 9 Закону України «Про особисте селянське господарство». За нею, такі особи беруть участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні на добровільних засадах.

Ті, хто добровільно сплачує внески , мають можливість набути необхідний страховий стаж. Це дає, по-перше, право на пенсію, а по-друге, можливість збільшити її розмір.

Якщо фермер не має 15 років трудового стажу і не робив добровільних внесків, пенсію отримувати не буде.

         Поки питання пенсійного забезпечення власників особистих господарств стоїть не так гостро, бо зараз пенсійного віку досягли ті, хто працював ще за радянських часів у колгоспах і заробив собі необхідні 15 років стажу. Але в майбутньому це питання може постати дуже гостро. Адже зараз добровільні внески роблять одиниці.

Особи, беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування протягом терміну, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, але не менше одного року.

Зазначені вище особи вважаються застрахованими з моменту укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Щоб укласти відповідний договір, необхідно звернутися до центрів обслуговування платників податків  при державних податкових інспекціях за місцем проживання та обрати умови добровільного страхування.

Переваги добровільних внесків

• зарахування до страхового стажу періоду роботи в одноосібному господарстві; • врахування сплачених внесків при нарахуванні пенсії;
• самостійне регулювання розміру пенсії – людина сама обирає розмір сплачуваних внесків, який не може бути нижче мінімального страхового внеску (розмір пенсії залежить від розміру внесків);
• соціальна захищеність особи (гарантія пенсії).

Начальник відділу платежів до пенсійної системи Лариса Рибалко