Районна газета

ДОВІДКА ПРО ВИКОНАННЯ РІШЕННЯ РАЙОННОЇ РАДИ ВІД 27.05.2015 «ПРО РАЙОННУ ЦІЛЬОВУ ПРОГРАМУ «МІСЦЕВИЙ РОЗВИТОК, ОРІЄНТОВАНИЙ НА ГРОМАДУ – ІІІ» НА 2015-2017 РОКИ»

Відповідно до Угоди про партнерство між Глухівською районної державною адміністрацією, Глухівської районною радою та Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (далі за текстом – «ПРООН»), підписаної 19 листопада 2014 року, в Глухівському районі Сумської області розпочато Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» (далі за текстом – «Проект»), що співфінансується Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй та Європейським Союзом.

Проект направлено на стимулювання сталого соціального, економічного та екологічного розвитку територіальних громад району.

Основні проблеми, на розв’язання яких спрямовано заходи Проекту:

  • низький рівень самоорганізації та суспільної єдності в громадах;
  • незадовільний рівень базової місцевої інфраструктури у сфері енергозбереження та енергоощадних технологій, водопостачання, охорони здоров’я, охорони навколишнього середовища, розвитку сільсько-господарських/обслуговуючих кооперативів;
  • недостатність грошових ресурсів на місцевому рівні для здійснення заходів, спрямованих на відновлення та сталий розвиток територій.

З метою реалізації Проекту на території Глухівського району Глухівською державною адміністрацією було розроблено Районну  цільову програму «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду – ІІІ» на 2015-2017 роки, яка  затверджена рішенням 49 сесії 6 скликання Глухівської районної ради від 07.05. 2015.

На участь у основній фазі  Проекту було відібрано чотири сільські ради: Шевченківську, Березівську, Сварківську та Соснівську. На території цих сільських рад були  зареєстровані громадські організації та проводилися  роботи згідно мікропроектних пропозицій. Так, за фінансової підтримки Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду - ІІІ» на території Шевченківської сільської ради (Березівська ОТГ) було реалізовано проект «Реконструкція вуличного освітлення в с. Шевченкове, Глухівського району з використанням ВДЕ (енергія сонця)» на загальну суму 419,389 тис. гривень, з них кошти Проекту ЄС/ПРООН - 311,117 тис. гривень, кошти місцевого бюджету -  86,610 тис. гривень, кошти громадської організації - 21,662 тис. гривень. Завдяки самоорганізації громади була здійснена модернізації системи вуличного освітлення шляхом втілення сучасних енергозберігаючих технологій, встановлено 14 автономних світильників з сонячними модулями.

На території Сварківської сільської ради реалізовано проект «Капітальний ремонт зовнішніх мереж водопостачання по вул. Леніна, пров. Шевченка, Заклевенський в с. Сварково Глухівського району» на загальну суму 265,860 тис. гривень, з них кошти Проекту ЄС/ПРООН – 197,010 тис. гривень, кошти місцевого бюджету - 40,000 тис. гривень, громадської організації - 28,850 тис. гривень. Було проведено капітальний ремонт 1600 метрів зовнішніх мереж водопостачання, що дозволило забезпечити населення якісною питною водою.

На території Соснівської сільської ради реалізовано проект «Енергозберігаючі заходи в НВК с. Соснівка (заміна віконних блоків)» на загальну суму 296,129 тис. гривень, з них кошти Проекту ЄС/ПРООН – 211,750 тис. гривень, кошти місцевого бюджету - 69,570 тис. гривень, громадської організації - 14,809 тис. гривень. Завдяки ініціативі від територіальної громади в НВК було встановлено 50 енергозберігаючих віконних блоків, що покращило умови для навчання і виховання дітей та дало змогу зменшити витрати на опалення.

На території Березівської сільської ради (Березівська ОТГ) реалізовано проект «Енергозберігаючі заходи в НВК с. Береза (заміна віконних блоків)» на загальну суму 285,542 тис. гривень, з них кошти Проекту ЄС/ПРООН –  206,200 тис. гривень, кошти місцевого бюджету - 65,000 тис. гривень, громадської організації - 14,342 тис. гривень. Для покращення умов навчання і виховання дітей та зменшення витрат на опалення було встановлено 51 енергозберігаючий віконний блок.

На участь в економічному компоненті (розвиток кооперативного руху) були відібрані громади Шевченківської і Первомайської сільських рад (Березівської ОТГ). На території цих сільських рад були створені 2 багатофункціональних сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи: «ДОБРОБУТ ШЕВЧЕНКОВЕ 2015» (с. Шевченкове) та «Полісяночка» (с. Первомайськ), які займаються обробітком землі, заготівлею сіна, вирощуванням та заготівлею кормів для великої рогатої худоби, вирощуванням картоплі та буряків, вирощуванням овочів.

В рамках Проекту для кооперативів були придбані сільгосптехніка, навісне обладнання, комп’ютерна техніка та меблі для облаштування техніко-інформаційних центрів на суму для надання послуг членам кооперативу та населенню села. Також кооперативи мають орендовані приміщення для зберігання техніки на обладнання.

БСОК «Полісяночка» (с. Первомайське) налічує 11 членів кооперативу з них 7 чоловіків та 4 жінки. Члени БСОК обробляють 40 гектарів землі, з них  ріллі під картоплею – 20 гектарів, сіножаті – 20 гектарів. Для кооперативу було придбано трактор Беларус 82,1, причіп тракторний ПТС-4, культиватор причіпний, плуг трикорпусний, картоплесаджалку, картоплекопалку, окучник, косарку, борону дискову,  оприскувач  на 600 літрів, сівалку для зерна та трави, граблі – ворушили.

БСОК «ДОБРОБУТ ШЕВЧЕНКОВЕ 2015» (с. Шевченкове) налічує 22 члени кооперативу, з них 17 чоловіків та 5 жінок. Члени БСОК обробляють 69 гектарів землі, з них ріллі під картоплею – 27,6 гектарів, сіножаті – 29,67 гектарів, кормового буряка – 10,35 гектарів, овочів – 1,38 гектара.

Для кооперативу було придбано трактори Беларус 82,1 та Беларус 324,4   причіп тракторний ПТС-4, плуг трикорпусний, картоплесаджалку та картоплекопалку, окучник, косарку роторну, борону дискову, оприскувач на 600 літрів, сівалку для зерна та трави, культиватор-окучник, грунтофрезу, граблі–ворушили та картоплесажалку на плузі.

На розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів «Полісяночка» (с. Первомайське) та «Добробут Шевченкове 2015» (с. Шевченкове) за 2017 рік було додатково залучено 851,864 тис. гривень, з них кошти Проекту ЄС/ПРООН – 644,200 тис. гривень, кошти місцевих бюджетів - 120,560 тис. гривень, громадських організацій – 87,104 тис. гривень.

Кооперативи мають необхідний потенціал для вирішення проблем сільських жителів, за допомогою кооперативу його члени мають можливість забезпечити власні потреби у продовольстві та отримати додатковий дохід. Кооператив є продовженням особистого селянського господарства та надає широкі можливості розвитку кожному його члену.

Також в рамках Проекту ЄС/ПРООН громадською організацією «Слоутська» Березівської ОТГ були отримані кошти для покращення надання медичних послуг в АЗПСМ с. Слоут. Загальна сума коштів склала 178,500 тис. гривень, з них кошти Проекту ЄС/ПРООН – 116,025 тис. гривень, кошти місцевого бюджету - 53,550 тис. гривень, громадської організації - 8,925 тис. гривень.

Допомога Проекту дала змогу придбати медичне обладнання, інвентар та комп’ютерну техніку для АЗПСМ с. Слоут, що покращало медичне обслуговування населення.

Отже, за час реалізації третьої фази Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду ІІІ» в район, а саме в Шалигинську селищну і Березівську сільську ради було залучено 4031,818 тис. гривень, з них кошти Проекту ЄС/ПРООН – 2992,702 тис. гривень, кошти місцевих бюджетів - 687,090 тис. гривень, громадських організацій – 352,026 тис. гривень, що сприяло соціально-економічному розвитку території громад району та вирішенню місцевих проблем у сфері енергозбереження, водопостачання, охорони здоров’я, розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів - шляхом реалізації мікропроектів громад.

У зв’язку з завершенням терміну дії та виконанням всіх пунктів програми, пропонуємо зняти дану програму з контролю.