Районна газета

ВОДА – ОСНОВА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ!

Підземні запаси води нашого регіону є природним багатством, мають оптимальні органолептичні показники, не містять шкідливих хімічних речовин, безпечні в епідемічному та радіологічному відношенні. Але це стосується глибинних водних горизонтів. На жаль, не всі ми маємо змогу вживати таку воду.

Людина на 70% складається з води. Кожен потребує достатньої кількості  доброякісної питної води для того, щоб організм злагоджено функціонував. Нормальне водоспоживання на добу дорівнює 30 мл на 1 кг ваги людини, тобто людині вагою 70 кг за добу необхідно спожити 2,1 літра води. Та кількість повинна підкріплюватися якістю.

Частина населення міста та району використовує воду із громадських та індивідуальних колодязів, у тому числі і трубчатих колодязів (неглибоких свердловин). При цьому якість води невідома. У той же час значна кількість колодязів забруднена нітратами. Чим небезпечні нітрати для Вашого організму? Нітрати добре всмоктуються в шлунково-кишковому тракті, швидко попадають в кров і розносяться по всьому організму, саме тому при надходженні нітратів в організм людини, які перевищують допустимі показники, виникає клінічна картина гострого або хронічного нітратного отруєння.

З 40-х років ХХ століття почали з’являтися повідомлення про водно-нітратну метгемоглобінемію у дітей, виникнення якої є наслідком прямого токсичного впливу підвищеної кількості нітратів у питній воді.

Водно­-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, обумовлене підвищеним вмістом метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до кисневого голоду тканин (гіпоксії) і розвивається через порушення транспортування кисню. У 7% випадків закінчується летально.

Групи ризику: діти першого року життя, які перебувають на штучному вигодовуванні; чутливі до нітратів люди похилого віку; хворі на анемію, з захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем.

Метгемоглобінемія на сьогоднішній день зустрічається в основному у дітей сільської  місцевості, які перебувають на штучному вигодовуванні. Чому саме так? Все пояснюється досить просто – у багатьох селах джерелом питної води (яка і використовується для приготування суміші для харчування дитини) можуть бути колодязі. У поверхневі підземні води легко проникають ряд розчинних речовин з поверхні, у тому числі і нітрати, які масово використовуються в якості добрива на полях і городах. Дуже часто поруч з джерелом питної води знаходяться господарські будівлі для тварин, туалети на вигріб, місця складування гною. Через це колодязна вода не відповідає санітарним нормам за вмістом нітратів – у питній воді вміст нітратів має становити не більше 50 мг на м. куб. , а у воді колодязів Глухівського району вміст нітратів досягає 800 мг на м. куб.!

Хворобу краще попередити, ніж лікувати! Якщо Вас цікавить питання якості питної води, яку Ви споживаєте, у тому числі на дачній ділянці, на ділянці нової забудови або як працює Ваш побутовий фільтр по очищенню води – зверніться для проведення лабораторного дослідження води!