Районна газета

СКАЗ – НЕВИЛІКОВНА ХВОРОБА!

В Україні на значних територіях реєструються захворювання на сказ тварин, а в останні роки реєструються окремі випадки захворювання на сказ людей

За інформацією завідуючої Глухівського відділу Сумського лабораторного центру МОЗ України Мирини МАТВІЄНКО Глухівський район входить до трійки «лідерів» по кількості випадків сказу серед тварин. У 2018 році було таких випадків 7 на території Глухівського району: с. Соснівка, с. Слоут, с. Первомайське, с. Шевченкове та с. Студенок. Більше випадків – 12 – лише в Роменському районі.

Загалом епізоотична ситуація із сказу в області залишається неблагополучною і продовжує погіршуватись: у 2018 році зареєстрований 81 випадок сказу серед тварин, в 2017 році – 56 випадків. Серед хворих тварин – 27 лисиць, 26 котів, 19 собак, 7 сільськогосподарських тварин, 2 єноти.

На фоні епізоотичного неблагополуччя в області у 2018 році була проведена осіння кампанія з щеплення диких м’ясоїдних проти сказу.

Захворюваність на сказ належить до природно-вогнищевих особливо небезпечних інфекцій, на які хворіють всі види диких хижих тварин, домашніх (особливо собаки і коти), сільськогосподарських тварин та люди. Щорічно від захворювання на сказ у світі гине більше 55000 людей.

У країнах Західної Європи захворюваність людей на сказ практично ліквідована завдяки проведенню комплексу профілактичних заходів :

- щорічної пероральної вакцинації диких хижих тварин;

- проведення обліку та профілактичних щеплень домашніх тварин (у першу чергу собак і котів);

- проведення профілактичних щеплень сільськогосподарських тварин (ВРХ, МРХ, свиней, коней та ін.).

Що необхідно знати кожному, щоб попередити захворювання сказом?

- При укусах домашніми або дикими тваринами треба промити рану під проточною водою з милом. Краї рани обробити 5% настойкою йоду або 70% спиртом. Коли кровотеча з рани незначна, то не треба поспішати її зупиняти. Разом з кров’ю з рани видаляється і вірус сказу.

- Після укусу необхідно негайно звернутись до лікаря для вирішення питання про призначення курсу щеплень проти сказу. Тільки своєчасно проведений лікувально-профілактичний курс щеплень може попередити захворювання сказом.

- За домашньою твариною, яка покусала людину і зовні залишається здоровою, необхідно встановити 10-ти денний ветеринарний нагляд.

- Не можна знімати шкуру з підозрілої тварини (часто буває, що шкуру знімають з хворих на сказ лисиць).

- Своєчасно повідомляйте спеціалістам служби ветеринарної медицини про хворих тварин, про трупи загиблих тварин, про випадки появи в населеному пункті лисиці, у якої відсутній страх перед людиною (основна ознака сказу).

- Пам’ятайте, що собаку необхідно щорічно реєструвати і щеплювати проти сказу, утримувати на прив’язі або у закритому дворі. Вигулювати собаку необхідно у наморднику або на короткому повідку.